21-letna študentka Alja

To je bil najbolj žalosten dan v življenju ministrice Aste Vrečko

R.T.
20. 11. 2023, 12.27
Posodobljeno: 20. 11. 2023, 12.32
Deli članek:

Ob včerajšnjem svetovnem dnevu prometnih nesreč je ministrica za kulturo Asta Vrečko spregovorila o tragičnem dogodku, ki se je neizbrisno zapisal v njeno življenje.

Jan Klobčar
Asta Vrečko je spomnila, da je njena sestra izgubila življenje zaradi neprilagojene vožnje mladega voznika.

Svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč je potekal pod sloganom Spomni se in premisli. Osrednji dogodek je potekal v ljubljanski mestni hiši, udeležila pa se ga je tudi vodja Levice Asta Vrečko. Tokrat prvič kot ministrica za kulturo. »A žal ne prvič,« je dodal in ob tem delila svojo izgubo:

"Bil je 14. november 2011. Ob 14.00 uri se je na Kozjanskem zgodila avtomobilska nesreča. Neprilagojena hitrost na nepreglednem delu ceste. V avtomobilu so bili trije mladi ljudje.
Ena izmed njih je izgubila življenje.
Ime ji je bilo Alja. Bila je študentka in imela je 21 let. Bila je moja mlajša sestra.
Bil je ponedeljek in imela sem predavanje. Bil je 14. november 2011 in to je najbolj žalosten dan v mojem življenju.
Alja je umrla zaradi neprilagojene vožnje mladega voznika kot sopotnica na zadnjem sedežu.
Voznik ni nikoli odgovarjal za sodišču, saj se je sodnemu postopku uspešno izogibal do zastarjanja primera.
Nesreče so hipne. Trenutek nepazljivosti. Objestna vožnja. Voznik pod vplivom substanc, neprimeren za vožnjo, sprejme napačno odločitev. Sede za volan.
Robert Štaba, vodja Varne poti, je bil eden prvih pri nas doma. Z mamo nama je nudil pomoč, razumevanje in oporo. Kot tudi pozneje drugi sodelavci Varne poti.
Zato podpiram vsa neutrudna in pomembna prizadevanja nevladnih organizacij in države za večjo varnost v prometu.
Pot do strpne družbe se začne na cestah.
Varna pot opravja pomembno delo. Delo, ki je nadomestljivo v družbi. Ozavešča o večji varnosti v prometu in pomaga žrtvam. Z izgubami se lahko le naučiš živeti. A za vedno ostane praznina, ki je nič nikoli ne more zapolniti.
Tudi kultura in umetnost nam pomagata osmisliti svet okoli nas. Tudi v najhujših trenutkih. Tako s svojo izrazno in ustvarjalno močjo, kreativnostjo kot vzbujanjem empatije.
Hvala Varni poti za vso njeno delo. Hvala tudi Mestni občini Ljubljana, ki vsako leto sodeluje pri pripravi tega pomembnega spominskega dneva, ki nas kot družbo opominja, da moramo delati drugače.
Vsaka žrtev na cesti je nepotrebna.
Vsako prekinjeno življenje je preveč«

Svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč, ki ga pod okriljem Združenih narodov, Svetovne zdravstvene organizacije in Evropskega združenja žrtev prometnih nesreč zaznamujemo od leta 2007, je priložnost, da se opozori na to, da je varnost na cestah mogoče doseči z odgovornim ravnanjem v prometu. Po navedbah policije so slovenske ceste od leta 1991 do letos zahtevale 7796 življenj, približno 322.538 ljudi pa se je v prometnih nesrečah hudo poškodovalo, poroča STA.