DZ: referendum ni dopusten

NSi in Levica imata glede dopustnosti referenduma o družinskem zakoniku nasprotni mnenji

M. T. V./STA
28. 10. 2022, 15.40
Posodobljeno: 28. 10. 2022, 15.53
Deli članek:

V NSi so prepričani, da bi moralo ustavno sodišče dovoliti referendum, saj ga je enkrat že dovolilo. V Levici pa menijo, da je ustavno sodišče že povedalo svoje, kot dobro pa ocenjujejo tudi, da je ustavno sodišče svojo odločbo že implementiralo v praksi.

Bobo
DZ pravi, da je referendum nedopusten, bo zdaj o tem (spet) presojalo ustavno sodišče?

V NSi pričakujejo, da bo ustavno sodišče dovolilo referendum, saj ga je enkrat že dovolilo, osnovno vprašanje pa še vedno ostaja enako, je dejala poslanka NSi Vida Čadonič Špelič. "Navsezadnje govorimo o najvišji instituciji prava v naši državi in ne gre pričakovati, da bi stališča menjala," je dejala.

V kolikor bo ustavno sodišče referendum dovolilo, bodo v NSi odločali, ali se bodo vključili v referendumsko kampanjo, sicer pa se ji zdi pravično, da s pobudo nadaljujejo tisti, ki so z njo začeli. "Prepričani smo, da se je že enkrat večina Slovencev odločila pravilno in da bi se tudi tokrat odločili pravilno in bi bili proti temu, da se dovoli posvojitev otrok istospolnim partnerjem," je dejala. Izpostavila je, da je ministrstvo naredilo več, kot je ustavno sodišče naložilo DZ.

Vodja poslanske skupine Levica Matej Tašner Vatovec odgovarja, da današnja argumentacija NSi in SDS temelji na nekaterih prejšnjih odločbah ustavnega sodišča, ki je že opozorilo, da zakonodajalec pri odpravljanju neustavnosti ne sme iti predaleč. "Lahko zatrdim, da ni nobene druge stvari v zakonu, ki bi šla mimo tega, kar je ustavno sodišče odločilo," je dejal. Meni, da je dobro, da je ustavno sodišče svojo odločbo že implementiralo v praksi. "Nihče ne bo nič izgubil tudi s tem, da bomo nekoliko dlje morda morali počakati, da se zakon uveljavi," meni.

V skladu z ustavo so referendumi glede zakonov, ki odpravljajo ugotovljeno neustavnost na področju človekovih pravic, nedopustni, je opozoril. Če ustavno sodišče presodi, da referendum ni mogoč, lahko predlagatelji zadevo pripeljejo tudi na Evropsko sodišče za človekove pravice. "Zelo bizarno bi bilo, če bi to naredili," je ocenil Vatovec.

DZ je danes izglasoval sklep o nedopustnosti referenduma o družinskem zakoniku, ki ga je predlagala vlada. Ta opozarja, da se vložena pobuda za razpis zakonodajnega referenduma - to so vložili v koaliciji Za otroke gre - nanaša na zakon, s katerim se odpravlja neustavnost, zato referendum o njem ni dopusten. V koaliciji Za otroke gre pa so že napovedali, da bodo v primeru, če bo DZ izglasoval sklep o nedopustnosti referenduma, podali pritožbo na ustavno sodišče.