Jan Komasa o izhodiščih za Corpus Christi:
Jan Komasa o izhodiščih za Corpus Christi: "Ne vem, ali je nezmožnost premakniti se naprej značilna za Poljsko, nedvomno pa je pri nas zelo navzoča. Radi razkazujemo svoje rane. To nas poganja in nam daje identiteto. Kdo lahko namreč temu zares nasprotuje? Takoj bi bil označen za brezčutnega izdajalca." Foto: Kinodvor
Sorodna novica Corpus Christi

Film Corpus Christi (Boże Ciało), ki ga je režiral Jan Komasa, sloni na dejansko izpričanih primerih lažnih duhovnikov na Poljskem. Zgodba pripoveduje o dvajsetletnem Danielu (Bartosz Bielenia), ki med bivanjem v prevzgojnem domu zasliši božji klic – a kot obsojeni zločinec ne more v semenišče. Po prestani zaporni kazni se na drugem koncu države predstavi za duhovnika in kmalu prevzame vodenje župnije. Prihod karizmatičnega mladega pridigarja je za vaščane priložnost, da se spopadejo s tragedijo, ki razžira malo skupnost.

Corpus Christi je po uspešni premieri na festivalu v Benetkah navdušil žirije in občinstva številnih svetovnih festivalov, postal blagajniška uspešnica v domovini in prejel nominacijo za oskarja za najboljši mednarodni celovečerec.

Deset prilik o desetih božjih zapovedih
V soboto in nedeljo bo v Slovenski kinoteki maraton projekcij filmske serije Dekalog Kieslowskega. Skozi deset enournih TV-filmov, ki tematizirajo deset božjih zapovedi, Kieslowski načenja bivanjski položaj sodobnega človeka.

Miniserija desetih filmov Dekalog so največji dosežek v opusu Krzysztofa Kieślowskega. V vsakem od njih se protagonist spopada z etičnimi in moralnimi dilemami, povezanimi z življenjem na Poljskem v osemdesetih. V predgovoru scenarija, ki ga je Stanley Kubrick napisal leta 1991, ameriški cineast izjavi, da je Dekalog edini izdelek, ki mu pade na pamet ob besedi
Miniserija desetih filmov Dekalog so največji dosežek v opusu Krzysztofa Kieślowskega. V vsakem od njih se protagonist spopada z etičnimi in moralnimi dilemami, povezanimi z življenjem na Poljskem v osemdesetih. V predgovoru scenarija, ki ga je Stanley Kubrick napisal leta 1991, ameriški cineast izjavi, da je Dekalog edini izdelek, ki mu pade na pamet ob besedi "mojstrovina". Foto: Slovenska kinoteka

Njegovi junaki, mali ljudje, ki živijo vsakdan poznokomunistične Poljske, se spopadajo z univerzalnimi dilemami ter vprašanji življenja, smrti, ljubezni, sovraštva, resnice in morale.

Filmsko serijo, ki je bila posneta v produkciji poljske televizije in Zahodne Nemčije, je s Kieslowskim soustvarjalo kar devet različnih direktorjev fotografije, glasbo zanjo pa je spisal režiserjev tesni sodelavec Zbigniew Preisner, so zapisali pri Slovenski kinoteki.

Krzysztof Kieslowski (1941–1996) je posnel 22 celovečernih filmov. Po študiju na filmski šoli v Lodžu je snemal predvsem angažirane dokumentarne filme o zatrtem življenju pod komunizmom. Njegova kariera in slava evropskega avtorja sta v veliki meri povezani prav z mednarodnim uspehom televizijskih filmov na temo desetih božjih zapovedi Dekalog. Slovenska kinoteka pripravlja Dneve poljskega filma v sodelovanju s poljskim veleposlaništvom v Sloveniji in poljskim filmskim festivalom Visla.

Dnevi poljskega filma v Slovenski kinoteki