Ris Tris bo verjetno obiskoval tudi Trento

V začetku marca so v prilagoditveno oboro na Pokljuki pripeljali prvega risa, ki bo izpuščen na Gorenjskem. Ime Tris so risu, ki je prišel iz Romunije, izbrali učenci osnovnih šol iz Gorenjske in severne Primorske. Po ponovni naselitvi risa v Sloveniji, leta 1973, je bil na območju Triglavskega narodnega parka največkrat opažen na širšem območju Trente, na Pokljuki in v Bohinju.

Iz Romunije priseljeni ris Tris se  v prilagoditveni obori na Pokljuki 
trenutno privaja na svoje novo okolje. Foto: Miha Krofel
Iz Romunije priseljeni ris Tris se v prilagoditveni obori na Pokljuki trenutno privaja na svoje novo okolje. Foto: Miha Krofel

SLOVENIJA > Triglavski narodni park (TNP), ki kot edini narodni park v Sloveniji sodi med najstarejše v Evropi, bo ob letošnjem praznovanju 40-letnice razglasitve prejel prav posebno darilo. V okviru projekta Life Lynx je bil v začetku marca na območje TNP pripeljan prvi izmed vsaj petih risov, ki bodo doseljeni na Gorenjsko. Pred izpustom v naravo bo ris v prilagoditveni obori nekaj tednov spoznaval svoje novo okolje.

“V tem času je pomembno, da risa ne vznemirjamo, saj gre za divjo žival, ki je zelo plašna,” je povedala Maja Sever iz Zavoda za gozdove Slovenije, ki tudi sodeluje v projektu. Lokacija obore ni javno znana, ljudi pa prosijo, da se ji ne približujejo. Okolico obore nadzorujejo tudi s kamerami in s pomočjo nadzornikov parka ter inšpektorji.

14

risov bodo v populacijo vključili do konca projekta Life Lynx.

7

živali je že v naravi.

Trisa so do obore pripeljali na saneh. V okviru projekta Life Lynx so v Sloveniji v naravo izpustili že štiri rise. (foto: Aleš Zdešar)

Goru in Teja sta imela že dve legli potomcev

Ker vsak od doseljenih risov dobi tudi ime, so pri njegovem izboru tokrat sodelovali učenci gorenjskih in severnoprimorskih osnovnih šol. Predlaganih je bilo več kot 120 imen. V ožji izbor je prišlo deset imen, povezanih z gozdom, Alpami, gorami in risi. Poleg zmagovalnega Tris (triglavski ris) še Trin, Julijan, Julij, Kugy, Alpi, Brin, Blisk, Anže in Rožle.

V okviru projekta Life Lynx so do zdaj v naravo izpustili sedem risov, tri na Hrvaškem in štiri v Sloveniji. Do konca projekta, katerega cilj je rešitev dinarsko-JV alpske populacije risa pred izumrtjem, bodo v populacijo vključili 14 živali. Prvi izpuščeni ris v Sloveniji - Goru je imel z domačo risinjo Tejo že dve legli potomcev. Letos so v Romuniji in na Slovaškem ujeli pet risov za preselitev.

V Trenti jih opažajo že od leta 1986

Ris je v Sloveniji avtohtona živalska vrsta, ki je po ponovni naselitvi leta 1973 prišel tudi na območje Triglavskega narodnega parka. Prvič je bil na tem območju zasleden januarja 1986 v Trenti.

Opažene so bile predvsem posamezne živali ali znaki njihove prisotnosti (denimo sledi) v različnih predelih parka. Največkrat je bil ris opažen na širšem območju Trente, na Pokljuki in v Bohinju. Zadnjič so ga v TNP opazili februarja leta 2018 v dolini Radovne.


Najbolj brano