Razlika med večnima tekmecema je po 11. ljubljanski zmagi na 13 tekmah zdaj 16 točk. Zmaji, ki proti Mariboru na domači zelenici niso izgubili že več kot tri leta, so z dobljenim derbijem tudi povišali prednost na vrhu, saj je prvi zasledovalec Koper remiziral. Zdaj imajo pred Primorci in Celjem osem točk naskoka.

Vidovšek ob vrnitvi ostal nepremagan

V ljubljanska vrata se je vrnil Matevž Vidovšek, ki je nazadnje branil 20. avgusta. Odkritje uvoda sezone je v Prvi ligi še vedno nepremagan. Na svoji sedmi tekmi med slovensko elito veliko dela ni imel, saj so Mariborčani zbrali le tri strele, noben poskus pa ni šel v okvir. Ljubljančani so bili nevarnejši. V prvem polčasu, ko je bilo zares malo priložnosti, so si jih v zaključku priigrali nekaj.

Tedaj so tudi branilci naslova ostali z igralcem manj, saj je bil zaradi grobega prekrška izključen Sven Šoštarič Karič. Rdeči karton je bil dosojen po posredovanju VAR-a, prav tako enajstmetrovka v končnici obračuna. Nemanja Mitrović je igral z roko v kazenskem prostoru po strelu Kvesića, ki je nato tudi zadel z bele točke.

Derbi v Stožicah: rdeč karton, bakle in - gol Kvesića

Šoštarič Karič izključen ob koncu prvega dela

Igra obeh moštev je bila celoten prvi del precej raztrgana. Olimpija je prevzela terensko pobudo, toda gostujoči nogometaši so dobro pritiskali na zadnjo domačo linijo, ki je tako imela težave pri gradnji napada. V 25. minuti je sicer zmajem uspelo izigrati vijoličasto obrambo, ko sta lepo kombinirala Svit Sešlar in Kvesić. Ta je našel Mustafo Nukića, ki je zadel, toda napadalec Olimpije je bil globoko v nedovoljenem položaju.

Po slabe pol ure igre je zaradi bakel, ki so zagorele na severu med ljubljansko navijaško skupino, sledila nekajminutna prekinitev, ki je precej presekala ritem srečanja. Na začetku sodnikovega dodatka je vendarle prišlo do prve velike priložnosti. Kvesić je po zapravljeni žogi Gregorja Sikoška na levi strani našel Ruija Pedra. Portugalec je poskusil z diagonalnim strelom. Ažbe Jug je bil na mestu, odbite žoge pa vtekajočemu Sešlarju ni uspelo pospraviti v mrežo.

Ko je tekla že osma minuta dodatka prvega dela, je velemojstrsko z zunanjim delom nogometnega čevlja z desne strani žogo v sredino poslal Sešlar. Pritekel je Nukić, ki jo je na robu kazenskega prostora slabo zadel in zletela je daleč od cilja. Na začetku te akcije je podal Rui Pedro, ob tem pa ga je podrl Šoštarič Karič. Po posredovanju VAR-a je Dragoslav Perić branilcu Maribora zaradi starta s podplatom pokazal neposredni rdeči karton. Zatem se je Portugalcu ponudila še ena priložnost, znova pa je bil na mestu Jug.

Kvesić odločil po roki Mitrovića

Z igralcem več so se napadi Olimpije stopnjevali. V 53. minuti se je veliko prostora na levi strani odprlo Ruiju Pedru, ki pa je slabo podal v sredino. Nato je sledila nova prekinitev zaradi bakel, po nadaljevanju srečanja pa so gostitelji postajali vse nevarnejši. Vse več je bilo predložkov z leve strani, kjer sta bila dejavna Rui Pedro in Kvesić, po prihodu na igrišče pa tudi Almedin Ziljkić. V 72. minuti je z roba kazenskega prostora Kvesić streljal po sredini, tako da je bila žoga lahek plen Juga.

V naslednjem napadu je Ziljkić prodrl po levi strani, preigral Andraža Žiniča in nato našel Ruija Pedra. Portugalec je streljal, na golovi črti pa je ljubljansko vodstvo preprečil Sikošek. Le nekaj trenutkov pozneje je Ziljkić poslal predložek pred vrata. Sešlar je bil v skoku višji od Sikoška, toda z glavo je zadel vratnico. 84. minuta je tekla, ko je Ziljkić poslal novo nevarno žogo v kazenski prostor. Sešlar jo je podaljšal na desno stran, kjer je vtekal Samuel Pedro, odlično pa je reagiral Jug.

Tri minute pozneje, ko je Maribor izpeljal enega redkih napadov v drugem polčasu, se je na drugi strani Kvesiću odprlo veliko prostora na levi strani. Preigral je Roka Kronavetra, potem streljal, Jug pa je bil na mestu. Toda posredoval je VAR, saj je žoga po strelu v roko zadela Mitrovića. Perić je po ogledu posnetka pokazal na belo točko. Ko je bila že 92. minuta, je odgovornost prevzel Kvesić. Jug je sicer izbral pravo stran, toda strel je bil premočan.

Koper in Gorica sta si razdelila točki

Gorica povedla, Koper izvlekel remi

V primorskem obračunu sta se na Bonifiki Koper in Gorica razšla brez zmagovalca (1:1), s čimer so gostitelji znova zasedli drugo mesto. Domača zasedba, ki jo je zaradi kazni Zorana Zeljkovića vodil njegov pomočnik Denis Halilović, je prevzela pobudo, toda najprej se je zatresla prav njena mreža. Deseta minuta je tekla, ko je Jošt Urbančič prodrl po levi strani in podal v sredino, kjer je Aleksander Rajčević pustil ravno dovolj prostora Etienu Velikonji, ki je udaril s prve in premagal nemočnega Adnana Golubovića.

Pet minut pozneje je moral žogo iz svoje mreže pobrati tudi Uroš Likar, vendar je bil Bright Edomwonyi v prepovedanem položaju. Razveljavljen je bil tudi zadetek Gorice v 22. minuti, ki ga je dosegel Alessandro Ahmetaj, ki se je prav tako znašel v nedovoljenem položaju. Gostje bi lahko prednost povišali dve minuti pozneje, toda Zvonimir Petrović je v protinapadu meril mimo vrat. 33. minuta je tekla, ko je s prostega strela Velikonja stresel prečko.

Gostitelji so odlično začeli drugi polčas. Menjave so takoj obrodile sadove, saj je Luka Kambič z desne strani poslal dober predložek pred vrata, kjer je Denisa Cerovca preskočil Edomwonyi in z glavo zabil prvi zadetek v Prvi ligi. V nadaljevanju je Koper imel pobudo, toda rezultat se ni več spremenil. Vmes je bilo vroče tudi v domačem kazenskem prostoru, ko je po veliki napaki Golubovića Alen Krajnc iskal Velikonjo v kazenskem prostoru, a je bil na mestu Maj Mittendorfer. Cerovec je zatem na drugi strani blokiral nevaren poskus Rudija Požega Vancaša.