Santa France, Onkraj klica dolžnosti, 2021. Foto: UGM
Santa France, Onkraj klica dolžnosti, 2021. Foto: UGM

V kabinetu umetnostne galerije Maribor (UGM) v sodelovanju z ekipo revije ETC ob letošnjem dnevu žena drevi odpirajo skupinsko razstavo Selling Out, na kateri se bodo predstavile Polina Davidenko, Santa France, Nika Kupirova, Barbora Šimkova ter slovenski duet vizualnih umetnic Pita Projekt, ki ga sestavljata Nina Goropečnik in Rea Vogrinčič.

Barbora Šimková, Marx, neomarksist in jaz Marx, 2017. Foto: UGM
Barbora Šimková, Marx, neomarksist in jaz Marx, 2017. Foto: UGM

Razstava, ki bo na ogled do sredine aprila, je napoved istoimenske tretje številke revije ETC, ki je tematsko namenjena vprašanjem razmer za delo v svetu umetnosti in širše, komodifikacije in vpetosti v sistem ter nezmožnosti izstopa iz sistema, so sporočili iz UGM-ja.

Od dvajsetih umetniških projektov, predstavljenih v tokratni izdaji revije, je kolektiv ETC izbral pet umetniških del, ki skozi različne medije, kot so video, instalacija, fotografija in drugi, obravnavano temo naslavljajo zelo široko – od dela v polju umetnosti, feminističnega vidika delovnih razmer na splošno do delovnih prostorov našega časa, ki zgovorno pričajo o položaju delavca danes.

Revija ETC je namenjena predstavitvi trenutne umetniške produkcije od Baltika do Balkana ter povezuje umetnike, kuratorje, pisce in založnike s področja sodobne umetnosti. Revija z vsako številko obravnava aktualne tematike s področja družbe, okolja in umetnosti ter je tako zasnovana kot platforma za različne glasove in mnenja v Evropi, s čimer prispeva k širšemu razumevanju specifičnih problematik.

Sorodna novica "Umetnostni svet je manjši, kot se zdi, in glas o nas se je malo bolj razširil“

Med umetnicami, ki se bodo predstavile, je v Ukrajini rojena Polina Davidenko, ki že od malih nog živi na Češkem. Večinoma se ukvarja s fotografijo, njeno delo pa se prekriva z videom, zvokom in besedili.

Santa France je latvijska digitalna umetnica, ki se osredotoča predvsem na raziskovanje potenciala programske opreme 3D in njene uporabe pri ustvarjanju spletnih kolažev, videov, animiranih slik ter digitalnih ilustracij. Leta 2019 je prejela veliko nagrado na bienalu JCE v Parizu, trenutno pa živi in dela v Berlinu.

Nika Kupirova je vizualna umetnica in kuratorka z afiniteto do literature in jezika ter močnim zanimanjem za prostor in njegov pripovedni potencial. Po študiju na edinburškem kolidžu College of Art, Islandski univerzi za umetnost in Univerzi za uporabne umetnosti na Dunaju živi in dela na Dunaju ter v Pragi.

Barbora Šimkova je umetnica, ki živi v Pragi in trenutno tam študira na doktorskem programu na Akademiji za likovno umetnost, kjer se ukvarja z izboljšanjem delovnih in študijskih razmer članov akademske skupnosti, ki so starši. Njeno raziskovanje se osredotoča na vprašanja delovne, spolne in ekonomske neenakosti ter položaja skrbnikov v umetnosti.

Pita Projekt pa sestavljata slovenski vizualni umetnici Nina Goropečnik in Rea Vogrinčič. Predstavili sta se na različnih razstavah po Sloveniji, med drugim v Carinarnici v Novi Gorici, Galeriji Alkatraz, Galeriji P74 in galeriji DobraVaga v Ljubljani.

Razstava Selling out v Kabinetu UGM-a