Klavrn zaton Janeza Janše: Hrvat Plenković je ...

Magazin

Dončićeve zgodovinske serije je konec, a Dallas še naprej zmaguje

Deli na:

Luka Dončić - Foto: Profimedia

Slovenski košarkarski as Luka Dončić je nadaljeval niz trojnih dvojčkov v severnoameriški ligi NBA. Tokrat sicer ni presegel 30 točk, je pa ob zmagi svojih Dallas Mavericks pri Chicago Bulls s 127:92 dosegel 27 točk, 14 podaj in 12 skokov.

Dallas je s 37. zmago po 65 tekmah obdržal stik z ekipami, s katerimi se bori za neposredno uvrstitev v končnico, kamor pelje prvih šest mest v obeh konferencah.

Mavericks na zahodu še naprej zasedajo osmo mesto, pred njimi so peti New Orleans Pelicans (39-25), šesti Phoenix Suns (38-27) in sedmi Sacramento Kings (36-27), za njimi pa v igri za šesterico ostajajo še Los Angeles Lakers (36-30) in Golden State Warriors (34-30).

Dončić in soigralci so ponoči proti Chicagu sijajno odprli dvoboj. Prvo četrtino so dobili kar s 44:16 in postavili temelje zanesljivi zmagi. Dončić je blestel predvsem v navezi z obema centroma Danielom Gaffordom (20 točk) in Dereckom Livelyjem (22 točk). Že po prvi četrtini je imel Ljubljančan 15 točk, 7 podaj in 6 skokov.

Na koncu je na parketu prebil 33:37 minute, nekoliko pa mu je šepal met za dve točki, zadel je le tri od osmih metov. Za tri točke je bil 40-odstoten (6:15), dvoboj pa je končal s 14 podajami in 12 skoki. Ob visokem vodstvu je na klopi obsedel zadnjih šest minut dvoboja.

Trener Jason Kidd je po koncu dejal, da sta odločitev o tem sprejela skupaj s slovenskim asom. "Je zrel, pravi vodja. Četudi se poteguje za vse te rekorde, je razumel položaj," je o tem na novinarski konferenci po dvoboju dejal Kidd.

"Zanj so pomembne zmage. Za številke nisem prepričan, da mu karkoli pomenijo. Ampak ko se bo upokojil, bo pogledal nazaj in videl, da je igral na povsem drugačni ravni od ostalih," je Dončića pohvalil njegov trener.

Slovenski as je s sedmim zaporednim trojnim dvojčkom, izenačil tretji najdaljši tovrstni niz v NBA. Več jih imata le Russell Westbrook (11) leta 2019 in Wilt Chamberlain (9) leta 1968. Ob Dončiću so jih sedem po vrsti nanizali še Michael Jordan, Oscar Robertson in Westbrook.

Dončić, ki je bil s strani lige NBA izbral za igralca tedna na zahodu, je obenem dosegel že 1142. trojko prek luže ter s tem napredoval na drugo mesto večne lestvice pri Mavericks. Na vrhu je Dirk Nowitzki s 1982.

Naslednji dvoboj Dallas čaka v noči s srede na četrtek, ko bodo gostili Golden State. Ti so ponoči slavili v San Antoniu pri tamkajšnjih Spurs (14-51). Ob odsotnosti Stephena Curryja sta 22 oz. 21 točk dosegla Jonathan Kuminga in Klay Thompson. Pri domačih je novinec Victor Wembanyama dosegel 27 točk in pobral 14 skokov.

Prvaki Denver Nuggets (45-20) so s 125:119 ugnali Toronto Raptors (23-42). Nikola Jokić je blestel s 35 točkami, 17 skoki in 12 podajami. To je bil njegov 21. trojni dvojček v sezoni. Več jih ima le Domantas Sabonis (Sacramento), Dončić pa je na tej lestvici tretji s 17.

Phoenix je v gosteh ugnal tretjo ekipo vzhoda Cleveland Cavaliers (41-24) s 117:111. Kevin Durant je za sonca dosegel 37 točk, Darius Garland pa pri konjenikih 30.

Na vzhodu je status najboljše ekipe v NBA potrdil Boston. Celtics so na 64. tekmi dosegli 50. zmago. Tokrat so padli Portland Trail Blazers (18-46) s 121:99. Naveza Jaylen Brown in Jayson Tatum je skupaj dosegla 53 točk, iz igre pa zadela 22 od 52 metov.

V obračunu z dna vzhodne konference so Detroit Pistons (11-53) s 114:97 ugnali Charlotte Hornets (16-49).