Princ William in Kate na očetovem kronanju. Foto: AP
Princ William in Kate na očetovem kronanju. Foto: AP

To se sprašujejo kraljevi opazovalci o valižanskem princu, ki je podedoval tudi škotske naslove vojvoda Rothesaya, earl Carricka, baron Renfrewa, lord otokov Isles in škotski princ. Da sploh ne omenjamo, da je tudi dedič škotskega prestola, piše Guardian.

Kraljica Elizabeta in njen mož Philip sta bila ljubitelja škotskih tradicionalnih oprav. Foto: AP
Kraljica Elizabeta in njen mož Philip sta bila ljubitelja škotskih tradicionalnih oprav. Foto: AP

A kljub temu ga vse od otroških let nikdar ni bilo videti v javnosti v tradicionalni opravi Škotskega višavja, kar ni ostalo neopaženo tudi pri Johnu Sugdenu, škotskem krojaču Williamovega očeta Karla III.

“V čast bi nam bilo sešiti kilt in suknjič za valižanskega princa. S tem bi ohranjali tradicijo, ker pa je tudi lord otokov Isles, bi bil to popoln način za popularizacijo tradicionalne oprave Višavja – še posebej med mlajšo generacijo,” je povedal Sugden.

Joe Little, urednik revije Majesty, pravi, da je čudno, da William kot odrasel ne nosi kiltov, čeprav ga je morda nosil zasebno.

William tudi ni pogosto fotografiran v Višavju. “Prizori Williama na škotskem podeželju so redki. Ampak če bi vsaj enkrat oblekel kilt v urbanem okolju, bi to utišalo njegove kritike. Spet drugi bi, jasno, to videli kot piarovsko potezo,” je dodal Little.

Mali princ Charles v kiltu na Škotskem. Foto: AP
Mali princ Charles v kiltu na Škotskem. Foto: AP

Elizabeta in Karel ljubitelja kara

Zakaj se William tako otepa kilta, ni jasno. Nošnja kilta sicer, v nasprotju z nekaterimi drugimi kraljevskimi opravami, med katere sodi tudi modro žametno ogrinjalo, črna čepica z nojevim peresom in podvezica okoli levega meča, ni obvezna.

So pa kilt s škotskim karom, suknjič, krznena ali usnjena mošnja in bodalo "sgian dubh" cenjen del škotske dediščine, opravo pa ponosno nosijo tudi na številnih škotskih porokah.

Za svojo poroko je William nosil uniformo irske garde, za svojo podelitev diplome na univerzi St. Andrews, ko je imel možnost nositi kilt, pa se je namesto tega raje odločil za klasično črno svileno haljo.

V nasprotju z Williamom je njegov oče kilt povsem posvojil. Kralj Karel III. ima bogato zbirko kiltov, suknjičev, mošnjičkov in nogavic ter ne zamudi nobene priložnosti, da jih ne razkaže, ko je na Škotskem.

Tudi njegova mama, pokojna kraljica Elizabeta II., je redno nosila škotski karo takoj, ko je prečkala mejo. Kraljica je krilo iz t. i. škotskega kara iz Balmorala nosila tudi na svojem zadnjem nastopu pred smrtjo.