Največ so k inflaciji prispevale cene hrane. Foto: Reuters
Največ so k inflaciji prispevale cene hrane. Foto: Reuters

Inflacija se tako postopno umirja, potem ko je lani jeseni z okoli 11 odstotki dosegla vrhunec. Junija lani, torej pred nekaj več kot letom dni, je bila v evrskem območju 8,6-odstotna, v celotnem EU-ju pa 9,6-odstotna.

Na mesečni ravni je bila inflacija junija tako v območju skupne valute kot v celotni sedemindvajseterici 0,3-odstotna.

Če so lani k inflaciji v območju z evrom zaradi energetskega šoka po ruskem napadu na Ukrajino največ prispevale višje cene energije, je na vrhu generatorjev inflacije letos hrana. Tudi junija so tako cene v skupini hrana, alkohol in tobak k inflaciji prispevale 2,35 odstotne točke.

Zelo blizu so bile cene storitev, ki se vse bolj zvišujejo in so junija k inflaciji prispevale 2,31 odstotne točke. Rast cen industrijskih izdelkov (brez tistih za energetski sektor) je k inflaciji dodala 1,42 odstotne točke, cene energije pa so ob umirjanju energetske draginje inflacijo celo zbijale za 0,57 odstotne točke.

Sorodna novica V drugem četrtletju umirjanje gospodarske dejavnosti, osnovna inflacija ostaja visoka

Čeprav se skupna inflacija umirja, pa varuhe evrske denarne politike še naprej skrbi vztrajanje visoke osnovne inflacije, torej rasti cen ob izločitvi cen energije in hrane. Ta je bila junija pri še vedno visokih 5,5 odstotka, kar pomeni, da so se inflacijski pritiski močno zasidrali po skoraj celotnem gospodarstvu.

Po članicah EU-ja je bila letna inflacija junija daleč najnižja v Luksemburgu (1,0 odstotka), v Belgiji in Španiji (2,4 odstotka), na Danskem (2,4 odstotka) in v Grčiji ter na Cipru (2,8 odstotka). Na drugi strani je še posebej izstopala na Madžarskem (19,9 odstotka), Slovaškem (11,2 odstotka), Češkem (11,2 odstotka) in Poljskem (11,0 odstotka).

V Sloveniji je bila inflacija – Eurostat jo meri s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin – junija s 6,6 odstotka rahlo nad povprečjem EU-ja in nekoliko bolj nad povprečjem držav z evrom. Podobne stopnje inflacije so imele Nizozemska, Italija, in Nemčija. Višja pa je bila inflacija v preostali slovenski soseščini v Avstriji (7,8 odstotka) in na Hrvaškem (8,3 odstotka).