Uredništvo | 11. 4. 2024, 22:44

So Roberta Goloba ujeli na laži? Vse bolj se zdi, da je prizadetim v poplavah dajal lažne obljube

Žiga Živulovič jr./Bobo

Ljudje, ki so jim lanske poplave uničile življenje, živijo v negotovosti tudi zaradi praznih besed najvišjih predstavnikov države.

Ustvarjalci oddaje Tarča na TV Slovenija so se odpravili na območje, ki so ga pred osmimi meseci prizadele katastrofalne poplave. Kot so pokazali v oddaji, tam stvari še vedno stagnirajo, večina prizadetih prebivalcev pa, čeprav je od poplav minilo že osem mesecev, še vedno ni dobila niti uradne odločitve, ali se bodo morali iz svojih nepremičnin izseliti ali ne. Prizadeti v poplavah tako še vedno živijo v negotovosti in zdi se, da jim politika, na čelu s predsednikom vlade, daje le prazne obljube.

Mitja Ločičnik

Mitja Ločičnik

RTV/Posnetek zaslona

Svojo zgodbo predstavil Mitja Ločičnik

V oddaji so poleg vodje vladne službe za obnovo Boštjana Šefica, člana strokovnega sveta za obnovo Roka Fazarinca, župana Ljubnega Franja Naraločnika in ministra za naravne vire in prostor Jožeta Novaka sodelovali tudi prebivalci različnih poplavljenih krajev, med katerimi mnogi še vedno čakajo, da jih seznanijo z uradno odločitvijo, ali bodo njihovo hišo zaradi ogroženosti območja porušili.

Eden izmed teh je tudi Mitja Ločičnik, ki je povedal svojo zgodbo in izpostavil neodgovorno početje pristojnih, ki so mu dajali nasprotujoče si informacije, zaradi katerih njegova družina zdaj živi v negotovosti. Ločičnikova hiša je bila v ujmi namreč močno poplavljena. V oddaji je povedal, da se je na sestanku, ki je potekal oktobra po poplavah, pogovarjal s strokovnjaki, ki so bili del skupine za obnovo. Ti so podali mnenje, da bi bila zanje najboljša rešitev izselitev.

RTV/Posnetek zaslona

Na individualnem sestanku obrnili ploščo

"Kasneje smo bili tudi dani na ta seznam in dobil sem klic od klicnega centra 114, od katerega sem dobil informacijo, da naj ostanemo v drugem objektu," je povedal in pojasnil, da so bili po poplavah izseljeni drugam, saj jim je poplava v pritličju popolnoma uničila bivalni del hiše. Svetovali so mu, naj v poplavljeni objekt ne vlaga ničesar, saj morebitnih stroškov, ki bi jih vložil v objekt, namenjen za rušitev, država ne bo povrnila.

S partnerico sta se zato odločila, da kupita novo parcelo, saj so si vsi želeli čimprejšnje vrnitve v normalno življenje. Nato pa je sledil šok. Na individualnem sestanku so jima dejali, da ni še nič odločeno, da bo stroka obstoječi seznam še enkrat preučila in da obstaja možnost, da jih sploh ne bodo izselili. "Tu sva seveda ostala brez besed, rekla sva, da je to neodgovorno." Od operaterja številke 114 sta namreč dobila navodila, naj v objekt ne vlagata nič, zato ta že od poplav propada. Nato sta dobila še pojasnilo, da bosta, če jima bo država krila adaptacijo, dobila povrnjenih 60 odstotkov stroškov.

RTV/Posnetek zaslona

Robert Golob iz parlamenta nagovoril Ločičnika

Kot so izpostavili v oddaji, sta o omenjenem primeru pred dobrim mesecem v parlamentu razpravljala tudi poslanec NSi Aleksander Reberšek in Robert Golob. Prvi je citiral premierjeve besede po poplavah, da sanacija ne bo trajala leta, ampak le nekaj mesecev in izpostavil ravno primer Mitje Ločičnika, Golob pa je Ločičnika nato neposredno nagovoril iz državnega zbora: "Gospod Mitja, če poslušate, obrnite se neposredno na 114 ali pa na kabinet (predsednika vlade op. a.) in vam bomo dali konkreten odgovor, ki se bo dotikal konkretno vas. Če ste bili na seznamu takrat, boste tudi zdaj," je zatrdil predsednik vlade.

Ločičnik je Golobov nasvet upošteval in mu pisal, a odgovora iz njegovega kabineta očitno še ni dobil: "Pisal sem v kabinet predsednika vlade in še čakam odgovor," je pojasnil v oddaji. Ni sicer povedal, kdaj točno je sporočilo poslal, a glede na to, da ga je predsednik vlade v DZ nagovoril že 4. marca, je sklepati, da s tem ni odlašal več tednov.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol