V težkih razmerah se poznajo junaki

Iger je torej konec, kot vselej imamo junake in poražence. Slovenska odprava se domov vrača s sedmimi odličji, medaljo manj kot pred osmimi leti v Sočiju, kar je mejnik, ki ga bo težko preseči.

Slovenski športniki so na zimskih olimpijskih igrah osvojili sedem
odličij, kar Slovenijo med 29 državami, ki so osvojile vsaj eno
medaljo, uvršča na drugo mesto po uspešnosti glede na število
prebivalcev.  Foto: Anze Malovrh/STA
Slovenski športniki so na zimskih olimpijskih igrah osvojili sedem odličij, kar Slovenijo med 29 državami, ki so osvojile vsaj eno medaljo, uvršča na drugo mesto po uspešnosti glede na število prebivalcev.  Foto: Anze Malovrh/STA

PEKING > Izkupiček 42 slovenskih tekmovalcev je znatno nad pričakovanji, saj bi bil realen cilj dve, morda tri olimpijske kolajne, na koncu jih je za pravljično število.

Slovenija blizu rekordne bere

Razen za izjemne šampione je pri ostalih tekmovalcih vedno nehvaležno karkoli napovedovati. Olimpijske igre namreč niso navadna tekma svetovnega pokala ampak dogodek, na katerem športniki povprečno sodelujejo le dvakrat v karieri. Tudi zato olimpijske igre pišejo zanimive zgodbe, kot je bila tista z naskokom največjim presenečenjem slovenske ekipe, Glorio Kotnik. V Peking je prišla zadnji trenutek, ko se je zaradi sprostitve kvot pri ostalih reprezentancah dodatno mesto med deskarji ponudilo tudi Sloveniji. Razplet je znan: Kotnikova, ki se je po materinstvu šele pred nekaj meseci spet vrnila na sneg, je s srebrno medaljo pritisnila piko na i svoji dolgi športni poti, saj jo v Cortini d'Ampezzo 2026 zagotovo ne bo med udeleženci. Ostali slovenski dobitniki odličij pa še niso rekli zadnje besede. Cortina bo kot vse kaže zadnja postaja za Žana Kranjca, Tima Mastnaka, najbrž tudi za Petra Prevca. Za žensko skakalno ekipo je težko karkoli napovedovati, saj dekleta svoje športne poti v tem športu zaključujejo relativno zgodaj. Vsaj, če smo prav razumeli olimpijsko prvakinjo Uršo Bogataj, je konec njene kariere blizu, najbrž pa vseeno ne pred svetovnim prvenstvom, ki bo v Planici čez leto dni.

Kaj je skupnega večini slovenskih dobitnikov odličij in najuspešnejših tekmovalcem iger? Zrela leta, ki so v težavnih razmerah, z mrazom in umetnim snegom, skupaj s pravo pripravo smuči krojile rezultat. Kranjec in Prevc imata 29 let, Mastnak 31, Kotnikova 32, večji del skakalne ekipe je še mlad - Cene Prevc 25, Lovro Kos 22 in Timi Zajc 21 let. Urša Bogataj ima 26 let, Nika Križnar pa 21.

Štirje s po petimi odličji

Skoraj sto športnikov je na teh ZOI osvojilo več kot eno medaljo. Po tradiciji so pri tem najuspešnejši biatlonci, smučarji tekači in hitrostni drsalci, ki imajo na olimpijskem sporedu tudi največ tekem. Štirje tekmovalci so osvojili po pet odličij. Po številu in žlahtnosti medalj je na prvem mestu Norvežan Johannes Thingnes Boe (28 let). Uspešnejši od bratov biatloncev je igre končal s kar štirimi zlatimi medaljami. Na 20 km je bil bronast, postal pa je olimpijski prvak na 10 km, v štafeti in mešani štafeti ter na tekmi s skupinskim startom.