Porast primerov okužb s spolnimi boleznimi najverjetneje predstavlja le vrh ledene gore. Foto: BoBo
Porast primerov okužb s spolnimi boleznimi najverjetneje predstavlja le vrh ledene gore. Foto: BoBo

Agencija EU-ja je poudarila potrebo po večji ozaveščenosti in krepitvi preventive ter učinkovitosti zdravljenja.

Po podatkih ECDC-ja se je leta 2022 število primerov gonoreje v primerjavi z letom prej povečalo za 48 odstotkov. Na območju EU-ja in Evropskega gospodarskega prostora (EGP) so jih našteli 70.881.

Število primerov sifilisa se je v istem obdobju povečalo za 34 odstotkov in je znašalo 35.391, število primerov klamidije pa za 16 odstotkov in je znašalo 216.508.

"Ta porast je osupljiv in skrb vzbujajoč," je ob tem dejala direktorica ECDC-ja Andrea Ammon in dodala, da te številke najverjetneje predstavljajo le vrh ledene gore.

ECDC v poročilu poudarja, da so klamidija, gonoreja in sifilis sicer ozdravljive okužbe, ki pa lahko povzročijo resne zdravstvene zaplete. "Naraščajoče število spolno prenosljivih okužb v Evropi zahteva našo takojšnjo pozornost in skupno ukrepanje," je poudarila Ammon in kot bistvo vsake dolgoročne strategije na tem področju navedla testiranje, zdravljenje in preprečevanje.

Poročilo opozarja tudi na znatno povečanje števila primerov veneričnega limfogranuloma (LGV) in kongenitalnega sifilisa, ki se prenašata z matere na otroka med nosečnostjo.

Število okužb s spolno prenosljivimi boleznimi se v številnih državah veča že leta. Pandemija covida 19 je porast ustavila, saj so države uvedle ukrepe z omejitvijo druženja, ljudje pa so ostali doma in število prijav se je zmanjšalo.

ECDC je navedel, da je za stalen porast primerov več razlogov, vključno z boljšim nadzorom in večjim številom testiranj na domu ter tudi s povečanjem spolno tveganega vedenja.

Agencija EU-ja je navedla, da bi bil lahko skok števila okužb med mladimi heteroseksualnimi osebami, zlasti mladimi ženskami, po zadnjih podatkih posledica spremembe spolnega vedenja po pandemiji.

Poročilo še navaja, da pri porastu okužb z gonorejo ni dokazov o povečani protimikrobni odpornosti, vendar bodo položaj še spremljali.

Po besedah direktorice Ammon bo v prihodnosti ključno zlasti izobraževanje o spolnem zdravju, razširitev dostopa do testiranja in zdravljenja ter boj proti stigmatizaciji glede spolno prenosljivih okužb.