J. B./STA | 4. 12. 2022, 18:14

Zastrašujoča moč aktualnih prvakov, Francozi so se sprehodila do četrtfinala (Giroud in Mbappe za zgodovino)

Eden je star že 36 let, drugi jih šteje komaj 23. Skupaj sta pokazala več kot dovolj, da so se galski petelini v Katarju prebili med osem najboljših n 22. svetovnem prvenstvu v nogometu.

Francoska nogometna reprezentanca je v Dohi v osmini finala svetovnega prvenstva v Katarju premagala Poljsko s 3:1 (1:0) in se prebila v četrtfinale. Tam se bo merila z boljšim iz dvoboja med Anglijo in Senegalom, ki se bo v Al Koru začel ob 20. uri.

Branilci naslova Francozi, ki niso izgubili tekme v osmini finala, odkar so jo uvedli leta 1986, so niz neporaženosti proti Poljski podaljšali na osem tekem, Poljaki pa so na 17. medsebojnem obračunu ostali pri treh zmagah.

Francoska vrsta je v prvem polčasu prišla do prednosti, ko je zadel novi francoski strelski rekorder Olivier Giroud (z 52 zadetki je postal novi najboljši strelec reprezentance svoje države), toda tudi Poljaki so imeli svoje priložnosti in lahko povedli v 38. minuti.

V drugem polčasu je imela Francija bolj ali manj vse pod nadzorom, za nameček je v 74. in 90. minuti Kylian Mbappe oplemenitil prednost ter s četrtim in petim zadetkom v Katarju prevzel vodstvo na lestvici strelcev. Mbappe je obenem prehitel Peleja in postal nogometaš z največ zadetki na SP pred dopolnjenim štiriindvajsetim letom starosti. Pele jih je dal sedem, Mbappe že devet. Poljska je z golom iz enajstmetrovke v 99. minuti, ko je v polno meril Robert Lewandowski, le ublažila sicer suveren poraz.

V ponedeljek bosta v osmini finala tekmi Japonska - Hrvaška in Brazilija - Južna Koreja, v torek pa še Maroko - Španija in Portugalska - Švica. Nizozemska in Argentina sta si četrtfinale zagotovili že v soboto.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol