Nova odkritja o konoplji v medicini

Uporaba konoplje v medicinske namene je v Sloveniji že dovoljena, pridelava konoplje v medicinske namene pa še ostaja prepovedana, so med drugim izpostavili sogovorniki na posvetu državnega sveta in Društva onkoloških bolnikov Slovenije minuli teden, kjer so razpravljali o novih odkritjih in priložnostih uporabe konoplje v medicini in industriji v Sloveniji.

 V Ljubljani so razpravljali o uporabi konoplje v medicinske 
namene. Foto: Unsplash.com
V Ljubljani so razpravljali o uporabi konoplje v medicinske namene. Foto: Unsplash.com

LJUBLJANA > Konoplja je vsestransko uporabna, za prehrano, papir, oblačila, čevlje, vrvi, razgradljivo plastiko, uporablja se lahko celo pri gradnji, pomembna pa je tudi pri zdravljenju različnih bolezni, je poudaril predsednik Državnega sveta Marko Lotrič.

Pojasnil je, da trenutno veljavna slovenska zakonodaja zajema zgolj področje industrijske konoplje, pridelava konoplje v medicinske namene pa kljub legalizaciji uporabe konoplje v medicinske namene še vedno ostaja prepovedana. To pomeni, da je Slovenija pri uporabi sintetiziranih in naravnih ekstraktov konoplje v celoti odvisna od uvoza iz tujine. Uvoženi izdelki so pogosto težko dostopni in dragi, zato se bolniki, ki tovrstna zdravila uporabljajo, pogosto zatečejo in so odvisni od črnega trga, je opozoril.

Danes v Sloveniji ni zakonskih ovir za predpisovanje zdravil iz konoplje. So pa zdravniki pri zdravljenju bolnikov samostojni in avtonomni, je pojasnila generalna direktorica direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje Vesna Marinko.

Bolniki se bojijo odklonilnega odnosa

Na društvo se v zadnjih letih obrača vse več bolnikov, ki prosijo za nasvete glede uporabe pripravkov iz konoplje, je povedala predsednica Društva onkoloških bolnikov Slovenije Ana Žličar. Poročajo o osebnih stiskah in težavah, ki jih pestijo. Mnogi med njimi o uporabi konoplje ne obvestijo svojega zdravnika, ker se bojijo odklonilnega odnosa. “S tem je zelo omajano vzajemno zaupanje med bolnikom in zdravnikom, ki je temelj njunega odnosa in pomembno vpliva na zdravljenje same bolezni in njenih simptomov,” je opozorila.

Izpostavila je še, da številne znanstvene objave kažejo na zdravilni potencial konoplje. Njena uporaba se v zadnjem času širi v mnogih vejah medicine, tudi v onkologiji, kar s pridom uporabljajo v državah z bolje urejenim zdravstvenim sistemom. “Čas je, da tudi v Sloveniji aktivno pristopimo k vpeljevanju konoplje v medicinsko uporabo. Pomembno je, da imajo veliko strokovnjakov, ki imajo znanja in vedenje, kako in kaj je treba narediti,” je poudarila.

Za novo, moderno pravno regulacijo

Vladna koalicija je v svoj program vključila tudi implementacijo uporabe konoplje v medicinske namene, pa je spomnila sekretarka za zdravstvo v kabinetu predsednika vlade Metka Paragi. “Naša želja je ukiniti črni trg z novo moderno pravno regulacijo konoplje in posledično slovenskim pacientom in ostalim uporabnikom omogočiti nabavo in uporabo izdelkov, ki bodo varni, znanstveno oporečni, njihova proizvodnja pa bo pravno regulirana in pod skrbnim nadzorom države,” je povedala.

Vsa zdravila iz konoplje oziroma kanabinoidov so tako za otroke kot odrasle od 1. januarja letos v celoti financirana iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja, je povedala generalna direktorica direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje Vesna Marinko. Danes ni zakonskih ovir za predpisovanje zdravil iz konoplje, je poudarila. So pa zdravniki pri zdravljenju bolnikov samostojni in avtonomni, je dodala.

Treba je ločiti med uporabo konoplje in kanabinoidov v medicini, kjer bolniki prejmejo zdravila, ki so dokazano učinkovita, kakovostna in varna ter za katere regulatorni organi spremljajo pojavljanje nezaželenih učinkov in v zvezi s tem tudi ukrepajo, ter med izdelki iz konoplje s črnega trga, ki niso zdravila in ne ustrezajo standardom za zdravila, je opozorila.

Denar za podporo pridelave in predelave poljščin, tudi konoplje

Državni sekretar na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Blaž Germšek pa je med drugim poudaril, da bo ministrstvo v okviru strateškega načrta skupne kmetijske politike od leta 2023 do 2027 namenilo denar tudi za podporo pridelave in predelave poljščin, tudi konoplje.

Sledile so še predstavitve, v katerih so strokovnjaki med drugim predstavili uporabo konoplje v pediatriji in onkologiji, pa tudi izzive uporabe konoplje v medicini. Govorili so tudi o naprednih uporabah konoplje v kmetijstvu in o gospodarskih priložnostih konoplje.


Najbolj brano