Prvi krog volitev preteklo nedeljo je zaznamovala rekordno nizka udeležba, na volišča je namreč prišlo manj kot 48 odstotkov volivcev. Foto: EPA
Prvi krog volitev preteklo nedeljo je zaznamovala rekordno nizka udeležba, na volišča je namreč prišlo manj kot 48 odstotkov volivcev. Foto: EPA

Zavezništvo Skupaj naj bi osvojilo med 200 in 260 sedeži, za absolutno večino pa bi potrebovalo vsaj 289 sedežev.

Levo zavezništvo Nupes pod vodstvom Jean-Luca Melenchona naj bi po projekcijah osvojilo od 149 do 200 sedežev, medtem ko naj bi se okrepila skrajna desnica Marine Le Pen, ki naj bi osvojila od 60 do 102 poslanska mandata, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Če Macron res ne bo dobil absolutne večine, bo moral iskati zaveznike za svoje reformne načrte, kar bi lahko sprožilo obdobje politične negotovosti. Takšna stopnja delitve oblasti med različnimi strankami je nekaj, česar Francija ni videla več desetletij, lahko pa bi se pojavila politična paraliza in celo nove volitve.

Macronovo zavezništvo bo morda iskalo sodelovanje s konservativnimi Republikanci ali pa vodilo manjšinsko vlado, ki bi se z drugimi strankami glede zakonov pogajala od primera do primera.

Nupes, v katerega so se pred predsedniškimi volitvami povezali Nepokorna Francija, socialisti, komunisti in ekologi, bo očitno najmočnejša opozicijska skupina v francoskem parlamentu.

Njen vodja, 70-letni Melenchon, se je že med predsedniškimi volitvami zavzemal za znižanje upokojitvene starosti, večjo obdavčitev bogatih, boljšo socialno in podnebno politiko.

Skokovito rast pa je dosegel skrajno desni Nacionalni zbor, ki se mu po projekcijah, ki jih je pripravilo pet francoskih družb za raziskavo javnega mnenja, obeta podeseterjenje števila poslanskih mest – do zdaj jih je imel osem, s čimer bo zelo verjetno postal tretja najmočnejša stranka v parlamentu. Jordan Bardella z vrha strankinega vodstva je dosežek označil za "cunami".

Prvi krog volitev preteklo nedeljo je zaznamovala rekordno nizka udeležba, na volišča je namreč prišlo manj kot 48 odstotkov volivcev.

"V nedeljo republika ne sme pogrešati niti enega glasu. Računam na vas, da boste dali državi močno večino, ki se bo sposobna spopasti z izzivi časa in graditi upanje," je državljanom sporočil Macron in jih pozval, naj mu zagotovijo trdno večino v parlamentu. Opozoril je, da bo v nasprotnem primeru v Franciji nastopila nestabilnost. Med napovedanimi novimi ukrepi sta zvišanje upokojitvene starosti in znižanje davkov.

Macronovemu zavezništvu ni uspelo osvojiti večine
V Franciji poteka drugi krog parlamentarnih volitev