Saša Vujačić in Beno Udrih imata vsak po dva prstana, Rašo Nesterović pa je osvojil enega. Vujačić je med njimi odigral najpomembnejšo vlogo v finalih. Foto: AP

Rašo Nesterović, Beno Udrih in Saša Vujačić sestavljajo slovensko "bratovščino prstana", trio prvakov, ki ima skupaj pet prstanov. V finalu boja za košarkarski sveti gral, pokal Larryja O'Briena, je pred tremi leti zaigral še Goran Dragić z Miamijem, toda tedaj so bili, potem ko se je Ljubljančan poškodoval že na uvodnem dejanju serije, uspešnejši Los Angeles Lakers. Denver je s kalifornijsko ekipo pometel v konferenčnem finalu, zadnja ovira pred naslovom pa je prav Vročica.

Čančar igra četrto sezono v Ligi NBA. V letošnji je priložnost dočakal na 60 tekmah rednega dela, kar je le deset manj kot v prvih treh sezonah skupaj. V slabih 15 minutah je bilo njegovo letošnje povprečje pet točk na tekmo. Minutaža 26-letnega Koprčana se je v končnici, v kateri letos nastopa tretjič v karieri, znatno zmanjšala. Na parket je stopil le na štirih tekmah, vse skupaj odigral devet minut, med strelce pa se še ni vpisal.

Nesterović in Udrih leta 2005 skupaj do prstana

Sorodna novica Pred 15 leti šampionski prstan prvič v slovenskih rokah

"To je bilo res nekaj neverjetnega. Popolnoma nov občutek in izjemno doživetje. Ne vem, neko zadoščanje, da po toliko letih trdega dela in odrekanja končno prideš do nečesa, kar si si ves čas želel. Preprosto enkratno zadovoljstvo," je ob 15-letnici slavja s San Antoniom za MMC dejal Nesterović. Uspeh kariere je dosegel leta 2005. To je bil za Spurse tretji naslov, prva dva so osvojili z dvojcem Tim Duncan-David Robinson. Prvi je sodeloval prav pri vseh prstanih teksaškega kluba, Admiral pa je po drugem končal kariero.

Namesto enega najboljših centrov do zdaj je leta 2003 Gregg Popovich med Ostroge pripeljal prav Nesterovića. Leto zatem se je Ljubljančanu v ekipi pridružil še en slovenski košarkar, saj so Spursi na naboru kot 28. izbrali Udriha. Rašo je bil tedaj prvi center ekipe, Beno pa je prevzel mesto drugega organizatorja igre za Tonyjem Parkerjem. Odlično je začel svojo epizodo v NBA-ju, bil celo izbran za novinca meseca decembra in zaigral na tekmi vzhajajočih zvezd vikenda All Star. Nesterović pa je imel tisto sezono težave z gležnjem. Poškodoval se je tik pred končnico in tako izpadel iz rotacije na glavnih tekmah sezone, podobno pa je bila precej manjša kot predtem tudi vloga Udriha. Spursi so Zahod osvojili prek Denverja (4:1), Seattla (4:2) in Phoenixa (4:1).

Beno Udrih je tri sezone igral za San Antonio in dvakrat z njim postal prvak. Najboljše igre je potem prikazal v dresu Sacramenta, v skupaj 13 letih v NBA-ju pa je zaigral še za Milwaukee, Orlando, New York, Memphis, Miami in Detroit. Foto: AP

V finalu sta se prvič po 17 letih takrat srečala zadnja dva prvaka. San Antoniu je nasproti stal branilec naslova Detroit, obe ekipi pa sta sloveli po vrhunskih obrambah. V celotni seriji je bilo le enkrat preseženih sto točk. Na četrti tekmi so Pistonsi slavili s 102:71 in izenačili na 2:2. Na peti so gostje v Palace of Auburn Hills zmagali s 96:95 in naredili pomemben korak. Izjemno zanimiv dvoboj je bil odločen po podaljšku, mož odločitve pa je bil s trojko Robert Horry, sicer kar sedemkratni prvak lige. Detroitu je nato uspelo v Teksasu izsiliti sedmo tekmo, ki je bila v seriji za prvaka odigrana prvič po 11 letih. Pistonsi so si v zadnji četrtini priigrali devet točk naskoka, nato pa je zablestel MVP finala Duncan. Ko je svoje dodal še Manu Ginobili, se je tehtnica nagnila na stran Spursov, ki so z 81:74 postali prvaki najmočnejše lige na svetu.

Beno s Spursi čez dve leti ponovil uspeh

Fotografija Raša Nesterovića iz finala leta 2005. Odlični center je bil drugi Slovenec, ki je zaigral v NBA-ju, kjer je preživel dobrih 11 sezon. Pred San Antoniom je bil član Minnesote, nato pa še Toronta in Indiane. Foto: EPA

Tedaj 29-letni Nesterović je v končnici nastopil na 15 tekmah, v finalu je zaigral na štirih, skupaj le 25 minut, dosegel pa je en koš. Udrih, ki je takrat štel 22 let, je priložnost dočakal na 21 obračunih končnice. Savinjčan je pet nastopov zbral v finalu, kjer je skupaj prispeval 12 točk. Rašo je bil leto zatem menjan v Toronto, Beno pa je v San Antoniu ostal še sezono dlje in s Popovichevo vrsto osvojil še en prstan. Spursi so v finale prišli prek Denverja (4:1), Phoenixa (4:2) in Utaha (4:1), tam pa jih je čakal Cleveland, ki je sploh prvič prišel v to fazo tekmovanja. Z izjemo Erica Snowa so bili tudi vsi košarkarji Cavaliersov prvič v finalu. Na drugi strani je stala prekaljena teksaška vrsta, ki je svoje izkušnje tudi znala izkoristiti.

Ostroge so z zanje značilno ekipno igro in dobro obrambo novi prstan osvojile ekspresno hitro in pometle s tekmecem. Serija se je odigrala po spremenjenem sistemu 2-3-2, toda konec je bilo že po dveh tekmah v Ohiu. Cavsi so v povprečju dosegali le dobrih 80 točk na tekmo. Na drugi so presegli 90 točk, toda na tej so Spursi vse srečanje zanesljivo vodili. Ko se je serija preselila v Cleveland, so bili na tretjem obračunu blizu, vendar je LeBron James zgrešil trojko za izenačenje. Tudi na četrtem so bili za las prekratki. V zaključku je bil odločilen delni izid 12:3, San Antonio pa je na koncu slavil s 83:82. MVP finala je postal Parker, Udrih pa je v končnici na parket stopil le na osmih srečanjih, dvakrat v finalu, kjer je v vsega minuti statistiko pustil prazno.

Vujačić v treh zaporednih finalih

Mesto pred Udrihom je bil na naboru leta 2004 izbran dve leti mlajši Vujačić. Mariborčana so v svoje vrste pripeljali Lakersi, kjer si je počasi izboril svoje mesto v rotaciji. V drugi sezoni je zaigral na vseh tekmah, v sezoni 2007/08 pa se je z Jezerniki prebil v finale, kjer je bil v obračunu največjih tekmecev v ligi in hkrati tudi najuspešnejših moštev vseh časov s 4:2 boljši Boston. Saša je v finalu igral po 22 minut na tekmo, v povprečju pa prispeval dobrih osem točk. Sezono zatem je vijoličasto-zlatim znova uspelo. Prek Utaha (4:1), Houstona (4:3) in Denverja (4:2) so prišli do 30. finala v klubski zgodovini.

Nasproti je stal Orlando, ki se je prebil drugič, po dveh zmagah gostiteljev v Staples Centru pa ob selitvi v Florido tudi vpisal prvo finalno zmago. Na prvi tekmi serije so varovanci Phila Jacksona sicer s 40 točkami MVP-ja finala Kobeja Bryanta nadigrali Magice za 25. Druga je bila bistveno bolj izenačena, odločena po šele podaljšku. V zaključku rednega dela so gostje imeli pobudo, toda z dobro obrambo so Jezerniki izsilili dodatek, kjer sta ob Bryantu ključno vlogo odigrala Derek Fisher in Pau Gasol. Na 2:1 je Orlandu uspelo znižati s pomočjo odličnega strelskega dne, saj je na tretji tekmi iz igre metal 63-odstotno, kar je rekord posameznega finalnega obračuna.

Saša Vujačić se je odlično razumel s Kobejem Bryantom, enim najboljših igralcev vseh časov, ki je bil MVP finala tako leta 2009 kot tudi 2010. Foto: AP

Tudi na četrtem srečanju je odločitev padla po podaljšku. Lakersi so 31 sekund pred koncem rednega dela zaostajali za pet točk, potem pa po podaji Bryanta Gasolu in trojki Fischerja čudežno izvlekli petminutni dodatek, v katerem sta znova odločilne koše dala Gasol in Fischer. Delo so dokončali na peti tekmi. Kobe je še četrtič v seriji presegel 30 točk. Vujačić je, potem ko je končnico predtem njegova minutaža znašala skoraj 22 minut na tekmo, tokrat igral le po dobrih deset minut. Bistveno manjši je bil tudi učinek (tri točke v povprečju). V finalu je sicer zaigral na vseh petih obračunih, a skupaj le 22 minut, zgrešil pa vseh šest metov.

Odločilna prosta meta na sedmi tekmi

Deset sezon je bil Vujačić skupaj v Ligi NBA. Vmes se je vrnil v Evropo, poleg Lakersov pa je oblekel še dres New Jerseyja, Clippersov in New Yorka. Foto: AP

Na poti v tretji zaporedni finale so Lakersi izločili Oklahomo City (4:2), Utah (4:0) in Phoenix (4:2), nato pa so znova na račun prišli košarkarski navdušenci, saj so se še 12. v finalu srečali s Celticsi, tretjič pa so večne tekmece v boju za pokal Larryja O'Briena ugnali. Spektakularna serija, ki je bila odločena na sedmi tekmi, se je začela z gladko zmago Jezernikov, toda na drugi v Staples Centru je Boston izenačil, ko je nerešljivo uganko gostiteljem povzročal Rajon Rondo. Lakersi so odgovorili ob selitvi v TD Garden, ko je bil v ključnih trenutkih znova izvrsten Fisher. Četrto tekmo so dobili Kelti, ki so si pot k zmagi utrli s serijo na začetku zadnje četrtine. Slavili so tudi na peti in si pred vrnitvijo serije v Kalifornijo priigrali zaključno žogo.

Lakersi si spodrsljaja niso smeli več privoščiti, odgovor pa je bil izvrsten. Na šesti tekmi so velike rivale nadigrali z 22 točkami razlike. Odločitev je tako padla na sedmem obračunu. Celticsi so odlično začeli drugi polčas in povedli za 13, toda gostitelji so pravočasno s 'timeoutom' zaustavili tekmečev nalet. V zadnji četrtini je za izenačenje s trojko poskrbel Fischer, Bryant pa je losangeleško zasedbo popeljal v vodstvo. Tako rekoč vsi najboljši igralci Bostona so takrat imeli težave z osebnimi napakami. Minuto in pol pred koncem so Jezerniki vodili za šest. Ray Allen je s trojko znižal, po prostih metih Bryanta pa je izvrstni ostrostrelec zgrešil izza črte, vendar je žogo dobil Rondo in nato z natančnim metom za tri priključil na 81:79.

Ostalo je še 13 sekund, ko so gostje napravili osebno napako nad Vujačićem. Slovenski branilec je ohranil mirno kri in z zadetima prostima metoma nenadejano postal junak sedme tekme. Rondo je na drugi strani zgrešil trojko, po skoku Gasola pa je bil finale odločen. Vujačić je sicer v tej končnici igral še manj. Zbral je deset nastopov, minutaža pa je znašala sedem minut na tekmo. Odigral je vseh sedem finalnih dvobojev, skupaj dal 21 točk, od teh dve najpomembnejši v seriji za piko na i 16. naslovu Lakersov.