REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Washington je v petih evropskih državah na skrivaj namestil okoli 150 jedrskih konic

Washington je v petih evropskih državah na skrivaj namestil okoli 150 jedrskih konicICAN je izjemno zaskrbljen zaradi namestitve tovrstnega orožja v katerikoli evropski državi in ​​spomnila na kubansko raketno krizo. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

ZDA so namestile približno 150 kosov jedrskega orožja v letalske baze v Evropi brez kakršne koli uradne objave, je razkrila Alicia Sanders-Zackre, koordinatorka politike in raziskav pri Mednarodni kampanji za odpravo jedrskega orožja (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons - ICAN).

Kot je navedla, se to strelivo nahaja v Nemčiji, Belgiji, na Nizozemskem, v Turčiji in Italiji.

»Po mnenju neodvisnih strokovnjakov je v ameriških letalskih bazah v teh državah nameščenih približno 150 bojnih glav,« je na brifingu dejala Sanders-Zakre.

Poudarila je, da je ICAN izjemno zaskrbljen zaradi namestitve tovrstnega orožja v katerikoli evropski državi in ​​spomnila na kubansko raketno krizo.

»Takšna dejanja so potencialni sprožilec, ki povečuje nevarnost jedrske vojne. Evropske države, ki ves svet pozivajo k transparentnosti glede jedrskega orožja, so odkrito hinavske,« je opozorila.

Po njenih besedah ​​je zelo pomembno, da se pogledajo vsi »instrumenti, ki so na voljo, da bi izboljšali preglednost in si zastavili vprašanja: Kaj so te bombe in kje so?«.

Mednarodna kampanja za odpravo jedrskega orožja (ICAN) je leta 2007 ustanovljena mednarodna organizacija, katere namen je spodbujati sprejetje in izvajanje pogodbe o prepovedi jedrskega orožja.

Leta 2017 je organizacija prejela Nobelovo nagrado za mir.

Marca je ruski predsednik Vladimir Putin sporočil, da sta se Moskva in Minsk dogovorila o namestitvi taktičnega jedrskega orožja v Belorusiji.

Kot je dejal Putin, je bil razlog za zadevni korak izjava Velike Britanije o dobavi Ukrajini streliva z osiromašenim uranom.

Opozoril je, da odločitev Moskve in Minska ne krši mednarodnih obveznosti, saj Rusija ne prenaša svojega arzenala v sosednjo republiko, ampak »počne to, kar ZDA počnejo že desetletja.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek