Ukrajinski vojak na bojni črti ob Bahmutu. Foto: Reuters
Ukrajinski vojak na bojni črti ob Bahmutu. Foto: Reuters

"Jasno je treba povedati, da sovražnik nikamor ne odhaja," je dejal Prigožin.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v sredo namreč omenil možnost umika ukrajinske vojske iz mesta, če bi jim grozilo, da bi jih ruske sile obkolile.

Zelenski naj bi s tem pomiril Ukrajince, da se ne bo ponovila zgodba iz obkoljenega Mariupolja, ko so ruske sile po obleganju zajele približno 2000 ukrajinskih vojakov.

Rusija: Deportirane otroke bomo vrnili družinam

Rusija, ki ta mesec predseduje Varnostnemu svetu ZN-a, je v sredo kljub nasprotovanju več držav organizirala neuradno srečanje o ukrajinskih otrocih, prisilno deportiranih v Rusijo.

Ruska komisarka za pravice otrok Marija Lvova Belova je poudarila, da so otroke odpeljali iz Ukrajine zaradi njihove varnosti in da jih nameravajo vrniti družinam.

Komisarka je na srečanju nastopila po videopovezavi. Veleposlaniki zahodnih držav članic najpomembnejšega organa ZN-a so zasedanje bojkotirali in nanj poslali nižje uradnike, takoj ko se je oglasila Lvova Belova, za katero je Mednarodno kazensko sodišče (ICC) zaradi deportacij otrok izdalo nalog za aretacijo. Predstavniki več držav, tudi ZDA in Združenega kraljestva, so protestno zapustili dvorano, kjer je potekalo srečanje.

Ameriška veleposlanica ZDA Linda Thomas Greenfield je poudarila, da Lvovi Belovi ne bi smeli omogočiti mednarodne platforme za širjenje dezinformacij in zagovarjanje svojih grozljivih dejanj v Ukrajini.

Oktobra objavljena preiskava ameriške tiskovne agencije AP je odkrila, da je Lvova Belova vodila prizadevanja za dajanje ukrajinskih otrok v posvojitev ruskim staršem. Ukrajinski veleposlanik pri ZN-u Sergij Kislica trdi, da so Rusi iz Ukrajine odpeljali 19.500 otrok.

Ruski veleposlanik Vasilij Nebenzja je dejal, da je bil cilj srečanja v sredo razkriti očitna dvojna merila Zahoda. "Del te propagandne kampanje je tudi to, da Zahod zamolči dejstvo, da v evropskih državah ukrajinskim beguncem odvzemajo otroke," je dejal in predvajal posnetek žensk, ki so trdile, da jim v Evropi jemljejo otroke.

Zavrnil je obtožbe o prisilnih posvojitvah in zatrdil, da so otroci v rejništvu in lahko imajo stike s starši v Ukrajini.

Preiskava AP-ja je ugotovila, da so ruski uradniki ukrajinske otroke deportirali v Rusijo brez soglasja staršev, jim lagali, da jih starši ne želijo, jih uporabljali za propagando ter jim dali ruske družine in državljanstvo.

Ukrajina v primeru uspešne protiofenzive morda na pogajanja o Krimu

Ukrajina bi v primeru uspešne spomladanske protiofenzive morda razmislila o pogovorih z Rusijo o Krimu, je po navedbah nemške tiskovne agencije DPA povedal namestnik vodje urada ukrajinskega predsednika Andrij Sibiga. S tem je namignil na omilitev stališča, da se Ukrajina ne bo pogajala, dokler so na njenem ozemlju ruski vojaki.

"Če nam bo uspelo doseči strateške cilje na bojišču in bomo dosegli upravno mejo s Krimom, bi bili pripravljeni odpreti tudi diplomatsko pot za razpravo o tem vprašanju," je v četrtek za Financial Times dejal Sibiga. "To pa ne pomeni, da izključujemo možnost osvoboditve Krima s pomočjo naših oboroženih sil," je dodal.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je sicer od začetka ruske invazije večkrat zavrnil možnost pogajanj z Moskvo, dokler bodo ruske enote prisotne na ukrajinskem ozemlju – vključno s polotokom Krim, ki si ga je Rusija priključila leta 2014.

Nedavni komentarji namestnika vodje njegovega urada pa so prvi znak pripravljenosti na dialog, odkar je Kijev pred letom dni prekinil pogajanja o prekinitvi ognja, so še zapisali pri Financial Timesu.

Zahodni vojaški strokovnjaki po navedbah DPA-ja pričakujejo, da bo ukrajinska vojska spomladi izvedla protiofenzivo in poskušala znova zavzeti dele ozemlja pod ruskim nadzorom. Najverjetnejša smer napada je proti obali Črnega morja na jugu države, da bi razdelili ruske sile na tem območju.