Luka Dončić je udarno odprl tekmo, ob odmoru je bil že blizu trojnega dvojčka, v zadnji četrtini pa ni uspel preseči 30 točk. Foto: AP
Grafiko zagotavlja sofascore.com

Mavericksi so vodili od začetka do konca. Biki so katastrofalno odigrali prvo četrtino, po zaostanku s 16:44 se niso več pobrali. Gostitelji so metali le 39-odstotno iz igre, zadeli so sedem trojk iz 34 poskusov.

25-letni Ljubljančan je v uvodni četrtini zbral 16 točk, 8 skokov in 6 podaj. Deset minut pred koncem je zadel trojko, manjkale so mu še tri točke do sedmega zaporednega trojnega dvojčka z vsaj 30 točkami. Jason Kidd ga je pustil na parketu, a je zgrešil tri mete izza črte zapored, nato pa je odšel na klop šest minut pred koncem.

S sedmim zaporednim trojnim dvojčkom je Dončić izenačil tretji najdaljši tovrstni niz v Ligi NBA. Več jih imata le Russell Westbrook (11) leta 2019 in Wilt Chamberlain (9) leta 1968. Ob Dončiću so jih sedem po vrsti nanizali še Michael Jordan, Oscar Robertson in Westbrook.

Gafford postavil rekord z 28 zaporednimi zadetimi meti
Centra Mavericksov sta imela sijajen večer. Dereck Lively je zgrešil le en met iz igre (11/12), novinec je prispeval 22 točk. Daniel Gafford je dosegel 20 točk, zadel je vseh devet metov iz igre. Zadel je 28 zaporednih metov iz igre, kar je nov rekord Lige NBA.

Onuralp Bitim je bil najboljši strelec Chicaga s 17 točkami. Zvezdnika DeMar DeRozan in Nikola Vučević sta dodala po 13 točk.

Dončić se je zabaval že na ogrevanju v United Centru. Foto: AP

Polom Bikov v uvodni četrtini
Od uvodne minute naprej so bili Biki brez energije. V obrambi so bili zelo slabi, Dončić in Derrick Jones sta zadela trojki in po petih minutah je imel Dallas že deset točk naskoka (7:17). V zadnjih štirih minutah prve četrtine so Mavericksi z delnim izidom 19:2 popolnoma nadigrali gostitelje. Dončić je zadel dve trojki po koraku nazaj. Po 12 minutah je zbral že 15 točk, 6 skokov in 6 podaj. Navijači v United Centru niso mogli verjeti semaforju, tekma je bila skoraj že odločena (16:44).

Trojni dvojček blizu že po prvem polčasu
Na začetku druge četrtine je Dončić počival šest minut in pol, prednost je ostala visoka (28:52). Do odmora ni več dosegel točk, a je bil že zelo blizu trojnemu dvojčku z devetimi podajami in osmimi skoki. Chicago se je malce približal, a zaostanek ob odmoru je še vedno znašal 20 točk (42:62).

Mavericksi še močno povišali prednost v tretji četrtini
V tretji četrtini je Dončić zadel še dve trojki, dopolnil je trojni dvojček. Biki so bili nemočni tudi v raketi, Lively je z zabijanjem povišal prednost na 34 točk po 36 minutah (64:98).

Nikola Vučević je čestital Dončiću za novo odlično predstavo. Foto: AP

Dončiću ni uspelo zadeti trojke za nadaljevanje rekordnega niza
Na začetku zadnje četrtine sta igrala tako Irving kot Dončić. Ljubljančan je s trojko povišal na 37 točk prednost deset minut in pol pred koncem (65:102). Irving je sedem minut in pol pred zadnjim piskom sirene odšel na klop ob minuti odmora, Kidd pa je Dončića držal v igri. Želel je nov statistični presežek s sedmim zaporednim trojnim dvojčkom z vsaj 30 točkami. Dončić je zgrešil dve trojki zapored, nato pa ga je Kidd le poklical na klop.

Kidd: Za Dončića so pomembne zmage, za številke nisem prepričan
Kidd je po koncu dejal, da sta odločitev o tem sprejela skupaj s slovenskim asom. "Je zrel, pravi vodja. Čeprav se poteguje za vse te rekorde, je razumel položaj. Zanj so pomembne zmage. Za številke nisem prepričan, da mu veliko pomenijo. Ampak ko se bo upokojil, bo pogledal nazaj in videl, da je igral na popolnoma drugačni ravni od drugih," je na novinarski konferenci dejal Kidd.

"Želeli smo jim preprečiti odprte mete za tri točke, a so zlahka zadevali s polaganji in zabijanji. Gafford in Lively sta nas pokopala. Nismo jih dobro zapirali pod košem," je povedal trener Chicaga Billy Donovan.

Ta teden še tri zahtevne tekme
To je bila tretja zaporedna zmaga Dallasa, ki ga ta teden čakajo težke preizkušnje. V sredo bodo gostili Golden State, nato pa jih že v četrtek čaka neugodno gostovanje v Oklahomi, ki vodi na Zahodu. V nedeljo ob 20.30 v American Airlines Center prihajajo prvaki iz Denverja.

Zmaga Phoenixa v Clevelandu
Cleveland je izgubil proti Phoenixu s 111:117. Gostitelji so brez poškodovanega Donovana Mitchlla povedli s 63:44 sredi druge četrtine. Sunsom je uspela velika vrnitev v tretji četrtini, ki so jo dobili s 34:21.

Kevin Durant je dosegel 37 točk, zadel je pet trojk, Bradley Beal se je izkazal s 24 točkami, Devin Booker pa se je vrnil s 27 točkami, potem ko je moral izpustiti štiri tekme zaradi poškodbe.

Phoenix ostaja na šestem mestu, ima zmago več od Dallasa.

Nikola Jokić je prevladoval. Raptorsom ga nikakor ni uspelo ustaviti. Foto: AP

Jokić s trojnim dvojčkom zrežiral preobrat v Denverju
Nikola Jokić je po tekmi zvezd neustavljiv. MVP lanskega finala je popeljal Denver do zmage nad Torontom s 125:119.

Srb je vpisal 21. trojni dvojček sezone s 35 točkami, 17 skoki in 12 podajami. Nuggetsi so dobili devet od desetih tekem po tekmi zvezd in so na drugem mestu Zahoda.

Scottie Barnes, Chris Boucher, Gary Trent in Immanuel Quickley so manjkali pri Raptorsih, ki so imeli ob odmoru 17 točk naskoka (51:68). Tretjo četrtino so prvaki dobili z 42:30, nato pa se je razigral Jamal Murray, ki je 12 od 26 točk dosegel v zadnji četrtini.

Tekme 11. marca:
CHICAGO – DALLAS
92:127 (16:44, 26:18, 22:36, 28:29)
Bitim 17 (8/16 iz igre), DeRozan (4/9 iz igre) in Vučević (6/13 iz igre, 1/4 za tri) po 13, White 12 (4/14 iz igre, 1/6 za tri), Phillips 11, Dosunmu 9, Caruso (1/6 za tri), Drummond (10 skokov) in Terry po 4, Carter 3, Taylor 2; Dončić 27 (9/23 iz igre, 6/15 za tri, prosti meti 3/4), 14 podaj in 12 skokov v 34 minutah, Lively 22 (11/12 iz igre), Gafford 20 (9/9 iz igre), Irving 14 (6/14 iz igre, 2/6 za tri), Hardy 11, Jones jr. 8, Washington 7, Green 5, Hardaway 4 (0/3 za tri), Lawson 3, Morris, Kleber in Exum po 2.

DETROIT – CHARLOTTE 114:97
Cunningham 22 (8/20 iz igre, 2/10 za tri), 8 podaj in 6 skokov, Duren 20 (8/10 iz igre) in 10 skokov, Fontecchio 17 (3/7 za tri), Ivey in Stewart po 12; Bridges 24 (9/24 iz igre, 3/9 za tri), G. Williams 22 (6/13 iz igre, 2/5 za tri), Miller 19, Micić 11 (3/5 za tri).

CLEVELAND – PHOENIX 111:117
Garland 30 (10/17 iz igre, 7/10 za tri), LeVert 17 (3/10 za tri) in 11 podaj, Allen 15 in 10 skokov; Durant 37 (14/26 iz igre, 5/10 za tri), 8 skokov in 6 podaj, Booker 27 (11/22 iz igre, 1/7 za tri), Beal 24 (10/19 iz igre, 2/7 za tri), Allen 14 (4/5 za tri).

SAN ANTONIO – GOLDEN STATE 102:112
Wembanyama 27 (10/25 iz igre, 3/9 za tri) in 14 skokov, Vassell 17 (5/8 za tri), K. Johnson 16; Kuminga 2 (9/18 iz igre, 2/3 za tri), Thompson 21 (8/21 iz igre, 4/10 za tri), Paul 19 (9/19 iz igre, 1/4 za tri), 9 skokov in 8 podaj, Wiggins 16, Curry ni igral.

DENVER – TORONTO 125:119
Jokić 35 (14/26 iz igre, 1/3 za tri), 17 skokov, 12 podaj in 6 ukradenih žog, Murray 26 (11/19 iz igre) in 12 podaj, Gordon (8/9 iz igre) in Porter (8 skokov) po 19; Barrett 26 (10/20 iz igre), Olynyk 24 (9/13 iz igre), Dick 17.

PORTLAND – BOSTON 99:121
Ayton 22 (11/19 iz igre) in 15 skokov, Simons 17 (6/18 iz igre, 3/9 za tri), Grant 14, Henderson 13; Brown 27 (13/29 iz igre, 1/8 za tri), Tatum 26 (9/23 iz igre, 2/8 za tri) in 8 podaj, Hauser 22 (6/10 za tri), Horford, White in Pritchard po 11, Porzingis ni igral.