Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Nosečnica je za maligni tumor na možganih otroka izvedela v 26. tednu nosečnosti na magnetni resonanci v bolnišnici Sveti Duh v Zagrebu. Možnosti, da bo otrok po rojstvu preživel, so izjemno majhne.

Na diagnozo je čakala vse od 19. aprila, ko je bila ta končno diagnosticirana, se je odločila za umetno prekinitev nosečnosti. Vendar so ji zdravniki, na katere se je obrnila, zatrjevali, da splav po desetem tednu ni mogoč in da je celo protizakonit.

Sorodna novica Nosečnici s hudo prizadetim zarodkom na Hrvaškem zavračajo umetno prekinitev nosečnosti

Zaradi odmevnosti primera se je oglasil tudi hrvaški minister za zdravstvo Vili Beroš, ki je dejal, da mora biti "vsaki ženski na Hrvaškem omogočena prekinitev nosečnosti po izteku desetih tednov".

Nosečnica se je sicer odločila, da bo nosečnost prekinila v Sloveniji, če ji splav na Hrvaškem ne bo omogočen.

Da ne bi minilo preveč časa, pa se je aktivirala civilna pobuda. Neprofitna organizacija PaRiter je pozvala državljane, naj pomagajo Mireli, "saj ji je zdravstveni sistem na Hrvaškem odvzel pravice, čeprav so ji te določene po zakonu".

Organizacija navaja, da bi bili stroški posega v Sloveniji 5000 evrov. Ob tem so dodali, da bo organizacija SOLIDARNA nemudoma nakazala 2000 evrov, državljane pa poziva, naj pomagajo pri zbiranju dodatnih 3000 evrov, in sicer najpozneje do nedelje, 15. maja.

Ob tem so dodali, da bodo višek zbranih sredstev namenili plačilu za psihološko podporo Mireli, če bo to seveda hotela. V nasprotnem primeru pa za namene drugih nosečnic, ki se bodo znašle v podobnem položaju, "ko jih bo zdravstveni sistem pustil na cedilu".