Zvezdni trenutki za Lio Apostolovski

V škotskem Glasgowu se je z bronastim odličjem članice ljubljanskega AD Mass Lie Apostolovski v skoku v višino za Slovence končalo svetovno dvoransko prvenstvo v atletiki.

Lia Apostolovski je skočila do bronastega odličja. Foto: Igor Mušič
Lia Apostolovski je skočila do bronastega odličja. Foto: Igor Mušič

GLASGOW > Oslabljena slovenska reprezentanca se je na Škotskem izkazala. Poleg brona Lie Apostolovski velja omeniti še osebna rekorda Brežičanke Nike Glojnarič v teku na 60 m z ovirami in tekača na 400 m kranjskega Triglava Roka Ferlana, ki je bil sedmi. Od šestih članov slovenske reprezentance jih je kar pet napredovalo iz kvalifikacij v višjo fazo tekmovanja. Glavna junakinja je seveda bronasta Lia Apostolovski, ki je prispevala sedmo slovensko odličje s svetovnih dvoranskih prvenstev in je tako odlično za mašila vrzel zaradi odsotnosti prvih zvezd slovenske atletike, poškodovane bronaste s prejšnjega SP Tine Šutej (palica), srebrne z EP na 800 m Anite Horvat (tekmovala bo le poleti) in nekdanjega svetovnega prvaka v metu diska Kristjana Čeha (njegove discipline ni bilo v sporedu). Lia je za bron izenačila svoj osebni rekord (195 cm). Slavila je Avstralka Nicola Olyslagers (199) pred branilko naslova, Ukrajinko Jaroslavo Mahučik (197). Naj dodamo, da je bila to nekoč odlična disciplina AK Gorica. Dvakratna olimpijka (1980 in 1984) Lidija Kristančič (nekoč Lapajne) je preskočila 192 cm.

Drugi vrhunec za slovensko reprezentanco je bil tek na 400 m Roka Ferlana, ki se je najprej iz kvalifikacij uvrstil v polfinale, tam pa je z osebnim rekordom 46,61 za las zgrešil uvrstitev med finalno šesterico, saj je bil sedmi. Vso konkurenco je z državnim rekordom ugnal Belgijec Alexander Doom (45,25). Na tej progi se je sicer zgodil rezultatski vrhunec svetovnega prvenstva, saj je svetovni rekord postavila Nizozemka Femke Bol, ki je progo pretekla v času 49,17.

Nika Glojnarič je v teku na 60 m z ovirami z osebnim rekordom 8,05 sekunde (16. čas kvalifikacij) napredovale v polfinale. V teku na 60 m se je z uvrstitvijo v polfinale izkazal tudi Ptujčan Anej Čurin, ki je s časom 6,68 segel na prag svojih zmogljivosti (štiri stotinke za osebnim rekordom). To je zadoščalo za 22. mesto.

V polfinalu troskoka je z rezultatom 13,62 razočarala atletinja AD Mass Neja Filipič, ki je v svojem najboljšem obdobju že skakala čez 14-metrsko mejo, pa tudi letos je že skočila znatno dlje (13,98). Tokratni nastop je zadoščal za 11. mesto in je bil precej prekratek za uvrstitev v finalno osmerico. Z najboljšim izidom sezone na svetu (15,01) je svetovna prvakinja postala Thea La Fond iz Dominike.

V hudi konkurenci teka na 60 m z ovirami za moške je zlato z rekordom svetovnih prvenstev osvojil Američan Grant Hollo way (7,29). Član AD Mass Filip Jakob Demšar je s časom 7,80 obstal v kvalifikacijah in je tekmovanje končal na 29. mestu. Za polfinale je bil prepočasen za osem stotink sekunde. Za osebnim rekordom je zaostal za desetinko sekunde.

Primorcev na SP ni bilo. Zadnji kakovosten primorski dosežek na dvoranskih SP, 9. mesto, je pred 14 leti prispevala Koprčanka Snežana Vukmirović v troskoku. IM, STA