REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vohunili tudi za Zelenskim, Mosadom in Južno Korejo: Razkriti dokumenti Pentagona skregali prijatelje

Vohunili tudi za Zelenskim, Mosadom in Južno Korejo: Razkriti dokumenti Pentagona skregali prijateljeZaskrbljujoče so predvsem informacije o stanju ukrajinskih sil, poroča ameriški CNN. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Strogo zaupni razkriti dokumenti Pentagona ponujajo redek vpogled v to, kako ZDA enakomerno vohunijo tako za svojimi zavezniki kot sovražniki, kar močno skrbi ameriške uradnike, ki se bojijo, da bi razkritja lahko ogrozila občutljive vire informacij in škodovala pomembnim zunanjim odnosom, poroča CNN.

Nekateri dokumenti, katerih verodostojnost so potrdili ameriški uradniki, razkrivajo obseg ameriškega prisluškovanja v Južni Koreji, Izraelu in Ukrajini ter kažejo, do katere stopnje so ZDA prodrle v rusko obrambno ministrstvo in skupino Wagner, predvsem po zaslugi virov, ki bi lahko bili zdaj v nevarnosti.

Administracija Joeja Bidna se boji, da so po razkritju tajnih dokumentov viri informacij - ameriški vohuni - v nevarnosti. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Drugi dokumenti pa razkrivajo ključne slabosti ukrajinske oborožitve, protiletalske obrambe in pripravljenosti bataljonov na ključni točki vojne in v času, ko se ukrajinske sile pripravljajo na protiofenzivo proti Rusiji, poudarja ameriški medij.

Problematično uhajanje tajnih informacij se je po poročanju CNN zgodilo ravno v trenutku, ko sta ZDA in Ukrajina začeli razvijati odnos medsebojnega zaupanja pri izmenjavi obveščevalnih podatkov.

Ukrajina je zaradi uhajanja informacij že spremenila nekatere svoje vojaške načrte, je za CNN povedal vir blizu ukrajinskega predsednika Vladimirja Zelenskega.

Dokumenti so se prejšnji mesec pojavili na družbenem omrežju Discord v obliki fotografij zmečkanih papirjev, položenih na vrh revij in obkroženih z drugimi naključnimi predmeti.

»Bilo je videti, kot da bi jih na hitro prepognili in stlačili v žep, preden so jih odstranili z varne lokacije,« je vir povedal za CNN.

Tiskovni predstavnik Discorda je v izjavi potrdil, da platforma sodeluje z organi pregona v preiskavi.

Vohunjenje, navaja besedilo, je neizogibno za ameriško zbiranje obveščevalnih podatkov v svetovnem merilu. Vendar so diplomati iz nekaterih omenjenih držav za CNN povedali, da je frustrirajoče – in je škodilo ugledu ZDA – videti vse te informacije v javnosti.

CNN poudarja, da ameriški zavezniki trenutno ocenjujejo škodo in poskušajo ugotoviti, ali je ogrožen kateri od njihovih virov.

Uradnik, ki je želel ostati anonimen, je izrazil zaskrbljenost zaradi uhajanja informacij o vojni v Ukrajini, ki so že »onesposobile državo na bojišču.«

Uradnik, ki je želel ostati anonimen, je izrazil zaskrbljenost zaradi uhajanja informacij o vojni v Ukrajini, ki so že »onesposobile državo na bojišču.«

Poudaril je, da je »alarmantno« videti dokument iz februarja z naslovom »Rusija-Ukrajina: Bitka za regijo Donbas bo leta 2023 verjetno vodila v pat položaj«.

»Težko bo doseči pridobitev za Ukrajino in zagotovo ni koristno javno razkriti zasebne ocene ZDA, ki kaže na verjeten enoletni zastoj,« je dejal uradnik.

CNN je pregledal 53 razkritih dokumentov, za katere se zdi, da se vsi nanašajo na obdobje od sredine februarja do začetka marca letos.

En dokument razkriva, da so ZDA vohunile tudi za Zelenskim.

»To ni presenečenje,« je dejal vir blizu ukrajinskega predsednika in dodal, da so ukrajinski uradniki »zelo frustrirani zaradi uhajanja informacij.«

Poročilo ameriške obveščevalne službe poudarja, da je Zelenski konec februarja predlagal napad z brezpilotnimi letali na ruske lokacije v regiji Rostov, saj Ukrajina nima orožja dolgega dosega, ki bi lahko doseglo tako daleč.

V drugem obveščevalnem poročilu je navedeno, da bi Kitajska lahko uporabila ukrajinske napade na cilje v Rusiji »kot priložnost, da NATO prikaže kot agresorja« in poveča svojo pomoč Rusiji.

Vohunjenje, navaja besedilo, je neizogibno za ameriško zbiranje obveščevalnih podatkov v svetovnem merilu.

En dokument podrobno opisuje pogovor med dvema visokima uradnikoma za nacionalno varnost Južne Koreje o zaskrbljenosti Sveta za nacionalno varnost države glede ameriške zahteve po strelivu.

Uradnike je skrbelo, da bi pošiljka streliva, ki bi jo ZDA nato poslale v Ukrajino, kršila politiko Južne Koreje, da ne dobavlja orožja državam v vojni.

Poročila kažejo, da je eden od uradnikov nato predlagal, da se politika države »zaobide, ne da bi se spremenila« - s prodajo streliva Poljski.

Dokument je že povzročil polemike v Seulu, južnokorejski uradniki pa so novinarjem povedali, da nameravajo o tem vprašanju razpravljati z Washingtonom, poroča New York Times.

Poročilo ameriških obveščevalnih služb o Izraelu je medtem povzročilo negodovanje v Jeruzalemu.

Poročilo, ki ga je pripravila CIA, pravi, da je glavna izraelska obveščevalna agencija Mosad spodbujala proteste proti novi izraelski vladi Benjamina Netanjahuja – »vključno z več izrecnimi pozivi k ukrepanju«.

Urad izraelskega premierja se je v nedeljo zjutraj odzval v imenu Mosada in poročilo označil za »lažno in neutemeljeno«.

»Mosad in njegovi visoki uradniki niso – in ne spodbujajo – osebja agencije, da se pridruži protivladnim demonstracijam, političnim demonstracijam ali kakršni koli politični dejavnosti. Mosad sploh ni sodeloval v demonstracijah in je zavezan vrednotam služenja državi, ki vodi agencijo od njene ustanovitve,« je zapisano v sporočilu.

Razkrito poročilo je hkrati omogočilo vpogled v to, kako ZDA ocenjujejo politike svojih zaveznikov in kako načrtujejo, kako vplivati, da bi je spremenile.

Dokument z naslovom »Izrael: Poti do pošiljanja vojaške pomoči Ukrajini« navaja, da bo Jeruzalem »verjetno razmislil o zagotavljanju smrtonosne pomoči Kijevu pod povečanim pritiskom ZDA ali zahvaljujoč navideznem poslabšanju odnosov z Rusijo.«

Razkrito je tudi, kaj si ZDA mislijo o namerah nekaterih evropskih držav, da Ukrajini donirajo bojna letala.

Bolgarija je 23. februarja, navaja poročilo, izrazila pripravljenost, da Ukrajini podari floto letal MiG-29 – kar je, kako je ocenjeno, »izziv«, zaradi katerega bo Bolgarija ostala brez bojnih letal za zračno patruljiranje, vse dokler »čez približno eno leto« tej državi ne bodo dostavljena ameriška letala F-16.

Zemljevidi gibanja in zmogljivosti ruskih čet so bili delno pridobljeni iz zaupnih virov, Pentagon pa se zdaj boji, da bi lahko bili ogroženi tudi ljudje, ki so bili viri informacij.

CNN prav tako trdi, da je množično uhajanje informacij razkrilo, da je »vdor ZDA v rusko obrambno ministrstvo in skupino Wagner globlji, kot se je prej domnevalo.«

Velik del informacij o Rusiji, navaja poročilo CNN, je zbranih s prestreženimi komunikacijami, kar vzbuja zaskrbljenost, da bi lahko Rusi zdaj spremenili način izmenjave informacij, da bi bolje prikrili načrte.

Zemljevidi gibanja in zmogljivosti ruskih čet so bili delno pridobljeni iz zaupnih virov, Pentagon pa se zdaj boji, da bi lahko bili ogroženi tudi ljudje, ki so bili viri informacij.

Dokumenti kažejo, da so ZDA uspele prestreči informacije o ruskih ciljih, vključno s tem, katere ukrajinske termoelektrarne, električne transformatorske postaje ter železniške in transportne mostove ruske sile nameravajo napasti.

ZDA so prav tako uspele prestreči rusko strategijo za boj proti tankom zveze NATO, ki so bili v začetku aprila dostavljeni v Ukrajino.

Na vprašanje o posnetkih, ki krožijo po Twitterju in Telegramu, je tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov v petek za CNN dejal, da Rusija »nima niti najmanjšega dvoma o neposredni ali posredni vpletenosti ZDA in Nata v rusko-ukrajinski konflikt«.

»Stopnja vpletenosti se postopoma povečuje. Ta proces spremljamo. To seveda celotno zgodbo zaplete, ne more pa vplivati ​​na končni izid specialne operacije,« je sklenil.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek