V pevskem zboru se je od 60. let zamenjalo več članov. Foto: Reuters
V pevskem zboru se je od 60. let zamenjalo več članov. Foto: Reuters

Združeni narodi so 18. julij – njegov rojstni dan – razglasili za mednarodni dan Nelsona Mandele. V njegovi domovini se praznovanja začnejo že dan prej. V nedeljo je v veliki dvorani v Johannesburgu potekal koncert moškega pevskega zbora Ladysmith Black Mambazo.

Skupina je zapela več svojih zborovskih harmonij, ki izvirajo iz tradicionalne zulujske glasbe in so jim – predvsem po sodelovanju s Paulom Simonom – prinesle svetovno slavo ter tudi pet grammyjev.

"Madiba nam predstavlja navdih," je pred koncertom dejal Sibongiseni Shabalala, član skupine in sin pokojnega ustanovitelja skupine Josepha Shabalale.

"Bil je v zaporu, da bi ljudje dobili svobodo, tudi ko so rekli, da ga bodo izpustili, če odneha. Rekel je ne, moja svoboda je svoboda mojih ljudi," je še poudaril pevec.

Zmagovalec nad apartheidom in prvi temnopolti predsednik

11. februar leta 1990, nekaj minut zatem, ko je bil Nelson Mandela izpuščen na svobodo. Foto: Reuters
11. februar leta 1990, nekaj minut zatem, ko je bil Nelson Mandela izpuščen na svobodo. Foto: Reuters

Madiba je klansko ime Nelsona Mandele, ki se je rodil 18. julija 1918 v vasi Mvezo. Zaradi organizacije odpora proti rasistični apartheidski družbeni ureditvi je v zaporu preživel 27 let, preden ga je leta 1990 pomilostil predsednik Friderik Willem de Klerk.

Z njim sta sklenila dogovor za končanje apartheida, za kar je Mandela prejel tudi Nobelovo nagrado za mir. Na prvih svobodnih volitvah v Južni Afriki leta 1994 je Mandela postal tudi predsednik države, na čelu katere je ostal en mandat. Umrl je leta 2013, pri starosti 95 let.

Mandeli njihova glasba pomagala v zaporu

Skupina Ladysmith Black Mambazo v času boja proti apartheidu ni bila tesno povezana z Mandelo. Oblasti so zbor obravnavale za apolitičnega.

Dolgoletni pevec Albert Mazibuko je zatrdil, da to sicer ni držalo. "Strinjali smo se z Mandelo," je Mazibuko poudaril za Reuters.

Mandela sam jim je leta 1993, ko so nastopili na njegovem rojstnem dnevu, zatrdil, da je v zaporu poslušal njihovo glasbo, ki mu je dajala zagon, je še zatrdil. Pevski zbor je zadnji, peti grammy, tudi posvetil Mandeli.

Sibongiseni Shabalala, sin ustanovitelja zbora, ki je umrl leta 2020. Foto: Reuters
Sibongiseni Shabalala, sin ustanovitelja zbora, ki je umrl leta 2020. Foto: Reuters

Podeželsko mesto, črni vol in sekira

Skupina Ladysmith Black Mambazo je bila ustanovljena že v 60. letih prejšnjega stoletja. Ime skupine je kombinacija imena majhnega kmečkega mesta Ladysmith, iz katerega prihaja družina Shabalala, črnega vola (angl. Black Ox), ki so bili najbolj cenjene živali med pastirskimi Zuluji, in besede "mambazo" – zulujske besede za sekiro.

Zulujci so sicer največja etnična skupina v Južni Afriki. Izvirajo iz pokrajine KwaZulu-Natal na vzhodnem, obalnem delu Južne Afrike.

Izpad elektrike kot vsakdanji dogodek

Koncert v veliki dvorani v Johannesburgu je za 45 minut prekinil izpad elektrike, nadaljevali so ga lahko šele po zagonu generatorja. Gre za vse pogostejši pojav v Južni Afriki, ki ovira vsakdanje življenje, saj je povprečni Južnoafričan brez elektrike okoli šest ur na dan. Glavni dobavitelj elektrike Eskom ima že desetletje težave z dobavo zadostne količine elektrike, letošnje razmere pa so še posebej hude.