Nepremičnine

Zakaj odobritev priklopa sončne elektrarne traja tako dolgo – in kaj so lahko alternative

Marsikatero slovensko gospodinjstvo in podjetje je svojo sončno elektrarno že priklopilo na elektrodistribucijsko omrežje in si s tem znižalo bivalne stroške, marsikdo pa na odobritev vloge za priklop sončne elektrarne še čaka – in morda bo čakal še dolgo

Podporniki obveščajo

FINANCE
Nepremičnine
Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus
Nepremičnine
DAN ODPRTIH VRAT
NepremičninePodpornik projekta Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus

V okolici Kranja si jo boste lahko ogledali na dnevu odprtih vrat

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev
Nepremičnine
NepremičninePodpornik projekta Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev

Na treh različnih lokacijah bo od 23. do 25. marca 2023 na ogled pet različnih Marlesovih hiš, postavljenih na ključ.

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na dan odprtih vrat v naselju DRENovo
FINANCE
Nepremičnine
Poletna šola fakultete za gradbeništvo in geodezijo
18.10.2021 07:00
Čas branja: 4 min
Zakaj odobritev priklopa sončne elektrarne traja tako dolgo – in kaj so lahko alternative
Gospodarsko interesno združenje distribucije električne energije: »Ocenjujemo, da bodo že v letu 2021/22 večje težave pri vključevanju OVE v distribucijsko omrežje, kar se bo izrazilo v povečevanju števila zavrnjenih vlog za soglasja za priključitev samooskrbnih elektrarn.«

Ponudniki sončnih elektrarn in potencialni kupci se jezijo, ker na odobritev priklopa čakajo nenavadno dolgo ali pa soglasja sploh ne dobijo. Za obe nevšečnosti so tehtnejši razlogi kot le počasni administratorji in kadrovska stiska.

Prvi, sicer administrativni razlog, a zato nič manj tehten, je zahteva po dokazovanju skladnosti, ki je pred meseci še ni bilo. Ta težava se bo razrešila sama od sebe, ko se bodo ponudniki sončnih elektrarn temu prilagodili oziroma ko bodo kupci preverili popolnost dokumentacije. Navsezadnje tudi pri vozilih zahtevamo skladnost s homologacijskimi listinami in to nikogar več ne moti.

Drugi razlog pa je precej bolj žgoč in njegovo odpravljanje bo dolgotrajno in drago. Govorimo o slovenskem elektrodistribucijskem omrežju.

Zakaj ponekod priklop ni mogoč

»Vse več soglasij zavračamo,« pojasnjujejo na Gospodarskem interesnem združenju distribucije električne energije (GIZ DEE), »saj ponekod ni ustreznega omrežja ali pa je nanj priklopljenih že toliko elektrarn, da priklop novih ni mogoč. Rešitve niso tako preproste, kot jih predstavljajo ponudniki opreme. Res je, da oprema omogoča nastavljanje prilagajanja, vendar je to smiselno le tam, kjer omrežje večino časa omogoča obratovanje brez prilagajanja. Tam, kjer elektrarna zaradi omejitev omrežja večino časa ne bi delovala, pa njena gradnja ni smiselna.«

Elektrodistribucijsko omrežje ne dohaja zahtev

Kot pojasnjujejo, so bila zdajšnja distribucijska nizkonapetostna omrežja, ki so večinoma izvedena z nizkimi preseki vodnikov, v preteklosti načrtovana zgolj za odjem električne energije manjših moči, ne pa tudi za prejem in distribucijo lokalno proizvedene električne energije. Tudi izredne vremenske razmere narekujejo dodatno potrebo po povečanju robustnosti nizkonapetostnega omrežja, saj se tako število nepredvidenih dogodkov kot tudi njihova intenzivnost vztrajno povečujeta.

Vlaganja načrtujejo v dveh smereh

Slovenska elektrodistribucijska podjetja sicer načrtujejo vlaganja v distribucijska omrežja v dveh smereh. Na podlagi zdajšnjih tehnologij bodo ojačali že zgrajena omrežja, z novimi tehnologijami pa bodo zgradili tako imenovana pametna omrežja, ki bodo upoštevala dinamične zahteve odjema in predvidene razpršene proizvodnje. Zaradi pomanjkanja sredstev za vlaganja v nizkonapetostni del omrežja ter zahtevnega pridobivanja gradbenih in drugih dovoljenj pa je dinamika prepočasna.

»Ocenjujemo, da bodo že v letu 2021/22 večje težave pri vključevanju OVE v distribucijsko omrežje, kar se bo izrazilo v povečevanju števila zavrnjenih vlog za soglasja za priključitev samo­oskrbnih elektrarn,« pravijo v GIZ DEE.

Rešitev v desetih letih

Kako bomo torej lahko prešli na polnjenje čedalje več električnih vozil in obvladovali pričakovano eksponentno povečanje novih priklopov fotovoltaik in zmogljivejših naprav v omrežje? Iz GIZ DEE odgovarjajo, da bodo v prihodnjih desetih letih največji delež vlaganj namenili izboljšanju stanja distribucijskega elektroenergetskega omrežja ter širitvi in okrepitvi že zgrajenega omrežja. S tem bodo omogočili priključevanje novih ter povečanje odjema in električne moči obstoječih odjemalcev in priključevanje razpršenih proizvodnih virov.

Po velikosti sledijo vlaganja v povečanje zmogljivosti distribucijskega srednje- in nizkonapetostnega omrežja, ki je posledica predvidene rasti obremenitve zdajšnjih odjemalcev in priključevanja novih na območjih stanovanjskih in obrtno-industrijskih con. Pomembna so tudi vlaganja v izboljšanje kakovosti oskrbe na prevzemno-predajnih mestih uporabnikov omrežja, predvsem na območjih, kjer kakovost napetosti ni v skladu z veljavnim tehničnim standardom ali pa so vrednosti kazalcev neprekinjenosti višje od minimalno zahtevanih.

Trenutno stanje slovenskega elektrodistribucijskega omrežja je tako vse bolj žgoče ozko grlo, saj ne dohaja niti trenutnih zahtev. Veliko vprašanje je, kdaj in koliko bo omogočalo izvajanje ukrepov, s katerimi bi se lahko vsaj delno izognili podražitvam energentov, ki jih predvideva zakonodajni sveženj »Pripravljeni na 55«, v katerem so zapisani izvedbeni ukrepi za doseganje podnebnih ciljev EU.

Predvidene so podražitve energentov iz neobnovljivih virov

Odmevna novost svežnja so namreč novi emisijski kuponi za »umazano« energijo, potrebno za ogrevanje, prezračevanje in hlajenje stavb, in za tisto, potrebno za gorivo v prometu. Umazana energija bo gotovo dražja, če ne prej, pa v letu 2026, ko se bo začelo trgovanje z novimi emisijskimi kuponi. Potekalo bo ločeno od že ustaljenega, prehuda nihanja cen kuponov pa bo uravnaval poseben tržni mehanizem.

Kako torej do potrebne zelene elektrike?

Na lokalni ravni in kjer bo to možno, bodo prodajalci električne energije kupovali zeleno električno energijo. Končni kupci bodo lahko porabo energentov zmanjšali z energetskimi obnovami starih stavb, gradnjo energijsko učinkovitih novih stavb oziroma s prehodom na električna vozila.

A tudi če bi se distributerjem v razmeroma majhni Sloveniji uspelo pri proizvajalcih založiti zgolj z zeleno električno energijo, na ravni Evropske unije taka rešitev pač ni mogoča. Čiste električne energije s trenutnim ustrojem v Evropski uniji (in tudi v Sloveniji) proizvedemo premalo že za trenutne potrebe. Te pa se bodo z razvojem električne mobilnosti in pospešenega prehoda s fosilnih energentov na (večinoma) toplotne črpalke samo še povečevale.

Kot teoretično najboljša rešitev se ponuja raba energije sonca. Seveda ob predpostavki, da bo prišlo do debirokratizacije pri umeščanju in priklapljanju bolj ali manj zmogljivih sončnih elektrarn ter da bo zmogljivost elektrodistribucijskega omrežja zadostna, kar naj bi se zgodilo šele v prihodnjem desetletju.

Ogrevanje in hlajenje s soncem

Če torej slovensko distribucijsko omrežje še lep čas ne bo omogočalo samooskrbe z električno energijo, je treba težavo blažiti tam, kjer jo lahko – z zmanjševanjem potreb po električni energiji za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje stavb. Poleg očitnih ukrepov, kot je gradnja oziroma obnova stavb tako, da za delovanje potrebujejo čim manj energije, bi lahko odgovor ponujale tudi sorpcijske toplotne črpalke.

Te namreč sončno energijo z minimalnim vložkom dodatne toplotne energije neposredno pretvorijo v toploto za ogrevanje ali hlad za hlajenje. Oziroma z drugimi besedami – toploto ali hlad, za katerih pripravo z običajnimi mehanskimi toplotnimi črpalkami potrebujemo električno energijo, lahko pripravimo tudi brez nje. Slaba novica je, da so tako adsorpcijske kot absorpcijske toplotne črpalke za zdaj šele na začetku komercialne poti.

Nekoliko boljši je položaj na področju plinskih in hibridnih toplotnih črpalk, ki se v Sloveniji tudi še niso uveljavile zaradi doslej sorazmerno majhne razlike med ceno električne energije in ceno zemeljskega plina, poleg tega pa so omejene na uporabnike, ki se lahko priklopijo na zemeljski plin.

Teoretične možnosti za proizvodnjo toplote in hladu za delovanje stavb z mnogo manj električne energije, kot je potrebujejo navadne mehanske toplotne črpalke in klimati, torej obstajajo. Z naraščanjem povpraševanja po tovrstnih rešitvah pa se utegne hitreje kot doslej prilagoditi tudi ponudba. Morda medtem prenovimo tudi elektrodistribucijsko omrežje.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Kako brez stresa do sončne elektrarne?

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne že oddali in morda celo tudi pridobili soglasje? Ali pa o samooskrbi z...

Moje finance
Varčevanje
(Intervju) Mira Koporčić Veljić: O sedanjosti in prihodnosti upravljanja vzajemnih skladov, konkurenci ETF in kriptovalut ter o alternativnih skladih
Moje finance
VarčevanjeJure Ugovšek (Intervju) Mira Koporčić Veljić: O sedanjosti in prihodnosti upravljanja vzajemnih skladov, konkurenci ETF in kriptovalut ter o alternativnih skladih

V času velikih prilivov v vzajemne sklade domačih upravljavcev smo se pogovarjali z Miro Koporčić Veljić, novo direktorico Združenja družb za upravljanje investicijskih skladov GIZ. Kaj rekordna masa v upravljanju pomeni za kakovost upravljanja, kako v industriji gledajo na kriptovalute in vzpon zanimanja za ETF in kako nestrpno pričakujejo zakonski okvir za konkretnejši skok v upravljanje alternativnih skladov.

FINANCE
Okolje & energija
(video) Poglejte, kako so se prepirali šefi slovenske industrije odpadkov
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar (video) Poglejte, kako so se prepirali šefi slovenske industrije odpadkov 2

Na konferenci sekcije zbiralcev in predelovalcev kovinskih in nekovinskih odpadkov se je močno iskrilo.

FINANCE
Okolje & energija
Embalažne družbe predlagajo: nadzira naj nas Organizacija
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Embalažne družbe predlagajo: nadzira naj nas Organizacija

V GIZ, ki povezuje širi družbe za ravnanje z odpadno embalažo (DROE), so predstavili predlog ureditve sistema za ravnanje z odpadno embalažo.

FINANCE
Nepremičnine
Zakaj bodo lastniki malih sončnih elektrarn in toplotnih črpalk za elektriko plačevali več
PRO
Nepremičnine
GRADNJA IN BIVANJE
NepremičnineFinance PRO Zakaj bodo lastniki malih sončnih elektrarn in toplotnih črpalk za elektriko plačevali več (PRO)

Odgovor boste našli v tiskani tematski izdaji Gradnja in bivanje, ki si jo lahko na spletu preberete tudi v formatu PDF.

FINANCE
PMM
Tako bomo merili digitalno pripravljenost pametnih stavb
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostKlemen Koncilja Tako bomo merili digitalno pripravljenost pametnih stavb 2

Evropska unija uvaja kazalnik SRI, ki bo meril digitalno pripravljenost pametnih stavb. Posledično bi lahko danes kupljene nepremičnine, ki nimajo vgrajenih pametnih sistemov, v prihodnje hitreje izgubljale vrednost.

FINANCE
Okolje & energija
To je vas, v kateri bodo proizvedli trikrat več elektrike, kot jo porabijo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar To je vas, v kateri bodo proizvedli trikrat več elektrike, kot jo porabijo 27

V vasi Zavrate pri Radečah so v četrtek priklopili samooskrbno sončno elektrarno, dodali so tudi baterijo in polnilnico za električne avtomobile.

FINANCE
Okolje & energija
Zajahajmo val zelenega okrevanja
Okolje & energija
Okolje & energijaStane Merše Zajahajmo val zelenega okrevanja 5

Obdobje zelenega okrevanja vse prej kot preprosto in mirno, moramo pa začeti ukrepati takoj, že danes

FINANCE
Nepremičnine
Izbira ogrevanja je zelo zahtevna naloga
Nepremičnine
NepremičnineNataša Jančar Izbira ogrevanja je zelo zahtevna naloga

Odločitev o izboru energenta in ogrevalne naprave se začne pri podnebju, pričakovanih toplotnih izgubah hiše in energentih, ki so na voljo.