Trojica zasedbe Genesis (Collins, Rutherford in Banks) se je odločila prodati pravice do svoje glasbe. Foto: EPA
Trojica zasedbe Genesis (Collins, Rutherford in Banks) se je odločila prodati pravice do svoje glasbe. Foto: EPA

Pravice do opusa skupine Genesis je kupilo podjetje Concord Music, v kupčijo pa sta vključena tudi samostojna albuma Phila Collinsa No Jacket Required in ...But Seriously. Življenjsko delo skupine naj bi bilo vredno okoli 300 milijonov evrov, kar je eden izmed najvišjih zneskov za pravice do diskografije glasbenih izvajalcev. Za več denarja sta pravice do svoje glasbe prodala le Bob Dylan in Bruce Springsteen, ki sta iztržila med 400 in 500 milijoni evrov. Lani je pravice do petdesetodstotnega deleža svoje glasbe prodal tudi Neil Young, ki je iztržil 150 milijonov evrov.

Prvotno progresivna skupina je zavila na pot popularne glasbe. Foto: Discogs
Prvotno progresivna skupina je zavila na pot popularne glasbe. Foto: Discogs

Trend prodaje glasbenih pravic

Sicer je prodaja glasbenih pravic v zadnjih letih postala sila priljubljena, tako so se nekaterim svojim skladbam v zameno za izplačilo "odpovedali" Blondie, Shakira, Chic, Mark Ronson, The Killers in Tina Turner. S prodajo si glasbeniki zagotovijo predvsem takojšnjo finančno varnost, poleg tega pa na ta način poskrbijo, da po njihovi smrti ne pride do pravnih sporov glede njihove zapuščine. Kupci, ki so po navadi glasbene založbe ali naložbeni skladi, pa v zameno za astronomske vsote pridobijo pravice do vseh prihodnjih zaslužkov in tantiem. Po nakupu je predsednik podjetja Concord Music, Bob Valentine, povedal, da želijo glasbo približati novi generaciji poslušalcev s pomočjo družabnih omrežij.

Več kot 500 milijonov poslušanj Collinsove uspešnice

Skupina Genesis je nastala leta 1969 in je bila eden vidnejših akterjev progresivne rockscene. Po odhodu prvega pevca Petra Gabriela leta 1975 je njegovo vlogo prevzel takratni bobnar Phil Collins, ki je zasedbo skupaj s Tonyjem Banksom in Mikom Rutherfordom usmeril v pop-rokovske vode. Iz prodaje so bila izključena dela, pri katerih sta sodelovala Gabriel in Steve Hackett, vendar so največje uspešnice skupine, kot so Invisible Touch, Mama, That's All in Abacab nastale v drugih obdobjih zasedbe.

Sicer je Collins že skušal prodati svoj opus, cena naj bi se takrat gibala okrog 200 milijonov evrov, z dodatkom glasbe skupine pa je cena precej narasla. Najverjetneje je za vlagatelje najzanimivejša prav Collinsova samostojna glasba z uspešnicami Against All Odds, Sussudio, Another Day In Paradise in In The Air Tonight, ki je na glasbeni platformi Spotify zbral že več kot pol milijarde predvajanj.