Zasebnost
TOP Gradbeništvo
Komentar

Valorizacija cen za telebane

Izbor urednika

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Tretji sklop drugega tira bo stal slabe 204 milijone evrov
FINANCE
TOP Gradbeništvo
Učenci v Ljubljani zgradili Da Vincijev most
FINANCE
TOP Gradbeništvo
Na Brdu so izvedli srečanje buildingSMART International

Podporniki sporočajo

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Slovenija bo dobila prvi mednarodni center za trajnostno gradnjo
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoPodpornik projekta Slovenija bo dobila prvi mednarodni center za trajnostno gradnjo

V živem laboratoriju bodo predstavljene novosti na področju trajnostnega razvoja.

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Salonit Anhovo po novem omogoča virtualen ogled cementarne
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoPartner projekta Salonit Anhovo po novem omogoča virtualen ogled cementarne

Od zdaj naprej si lahko vsak, ki ga zanima delovanje in izgled cementarne Salonit Anhovo, to ogleda tudi prek spleta

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Izobraževanje strokovnjakov v asfalterski panogi
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoPodpornik projekta Izobraževanje strokovnjakov v asfalterski panogi

Predavali so o digitalizaciji, predpisih, trajnosti, hidroizolacijah na premostitvenih objektih in katere obremenitve vplivajo na vozišče.

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Sodobni trendi narekujejo pametno upravljanje razsvetljave
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoPartner projekta Sodobni trendi narekujejo pametno upravljanje razsvetljave

Z naprednimi rešitvami za upravljanje razsvetljave do manjše porabe energije in večjega udobja v poslovnih prostorih ter na javnih površinah.

    
Avtor
avtor
03.07.2023 15:53
Dopolnjeno: 03.07.2023 16:40
Čas branja: 5 min

Eden od večjih povzročiteljev skoraj tri leta trajajoče rekordno visoke inflacije v zadnjih 25 letih je bila od izbruha covidne krize in ukrajinske vojne tudi velika rast cen gradbenih materialov in izdelkov. Še zlasti lani. Po ekonomskih zakonitostih se je začela prelivati v končne cene javnih in zasebnih gradbenih investicij.

Nepoučena laična javnost, kamor bi glede na odzive, ki so jih kazale ob tem, lahko prišteli občinske in državne institucije, od ministrstev, direktoratov, direkcij do uradov, je krivdo za razmere po utečenem refleksu, ki so ji ga v zadnjih dveh desetletjih servirali mediji, priročno pripisala »z vsemi žavbami namazanim gradbincem«.

Strah pred aneksi

Industrija gradbenih materialov je zaradi energetsko potratnih proizvodnih procesov zelo odvisna od cen energentov in edini obrambni mehanizem pred podivjanimi razmerami je bila dražitev lastnih proizvodov, brez katerih gradbinci ne morejo.

In tu je nastala težava. Ko so gradbena podjetja začela naročnike opozarjati, da s pogodbenimi cenami več ne pokrivajo višjih stroškov zaradi dražjih energentov, gradbenih materialov in dela, ki so rasli tudi po zaslugi vlade, so se predvsem javni naročniki najprej simptomatično zavili v molk. Nato so začeli iskati poti, kako se izogniti cenovnim skokom teh investicij, ki bi negativno vplivali na njihove proračune.

Spet je oživel strah pred aneksi, ki bi pogodbene vrednosti zaradi podražitev zvišali za nekaj odstotkov. Roko na srce, ne vsi, ampak tudi ti, ki so gradbincem začeli priznavati višje cene zaradi inflacijskih učinkov, so pozneje spremenili stališča.

Izkušenih ni več

Inflacija nas ni prizadela prvič. Spomnimo se astronomskih skokov cen iz nekdanje države, ki so v osemdesetih letih prejšnjega stoletja povzročali absurdne razmere na gradbenih trgih. Tudi prehod v novo državo je bil v prvi polovici devetdesetih let pospremljen z dvomestno inflacijo, ki se je počasi umirjala na prehodu v novo tisočletje.

Nepomembne cenovne tresljaje je leta 2007 povzročila uvedba evra, od takrat pa vse do izbruha covida-19 je v Sloveniji vladalo cenovno zatišje z največ dvoodstotno letno inflacijo. Na obračune razlik v ceni pri gradbenih storitvah, ki so se po indeksni metodi GZS vsak mesec normalno izvajali do preloma tisočletja, smo pozabili.

Obračunski tehniki, kalkulanti in drugi, ki so se pri gradbenih podjetjih in pri naročnikih ukvarjali z valoriziranjem cen gradbenih storitev, so se upokojili ali umrli. Zato so se njihovi nasledniki, vajeni obračuna izvedenih del samo po pogodbenih razmerjih s fiksnimi cenami, ob najnovejših inflacijskih gibanjih znašli v zadregi. Morali so rešiti vprašanje, kaj je, nato pa še, kako se izračunava valorizacija cen v gradbeništvu.

Še zlasti, ker ne srednješolski ne strokovni in univerzitetni študijski kurikulumi teh veščin in znanj v izobraževalnih procesih prihodnjim gradbenikom že dolgo ne ponujajo. V še večjih težavah so se znašli uradniki pri občinskih in državnih investicijah, ki niso prihajali iz gradbeniških poklicnih profilov.

Leto 1972

Gradbeno gospodarstvo je zaradi inflacije v začetku sedemdesetih let prejšnjega stoletja, ko smo v Sloveniji začeli izvajati prve velike infrastrukturne projekte, razvilo obračunska orodja. Tako so se uspešno spopadali z visoko inflacijo.

Takratno Združenje gradbenih podjetij in proizvajalcev gradbenega materiala je leta 1972 začelo spremljati in izdajati rasti cen gradbenih materialov in izdelkov ter izračunavati njihovo indeksno rast. Po reorganizaciji slovenskega gradbeništva je njihovo izdajanje prevzel GZS.

Sistem je bil zasnovan podobno kot tisti na statističnem uradu. Gradbena in obrtna podjetja s področja graditve ter obrtniških in instalacijskih del, proizvajalci in trgovina gradbenega materiala so zbornici gradbeništva vsak mesec poročali o cenah gradbenih materialov in izdelkov, cenah gradbene mehanizacije in transportnih storitev ter stroških dela. S temi podatki smo po strukturah posameznih gradbenih projektov ter posameznih del izračunali indekse rasti cen. Ponderske strukture za obračun indeksov je gradbeno gospodarstvo razvijalo z lastnim znanjem več kot 40 let in za to svoje delo ne od prejšnje in ne od te države ni prejelo niti beliča.

Ignoranca

Država s priznavanjem valorizacije cen z gradbenimi indeksi vse do začetka minulega leta ni imela težav. Leta 2004 je vlada sprejela pravilnik o načinih valorizacije denarnih obveznosti za večletne pogodbe, ki bi jih sklepale pravne osebe javnega sektorja. Kot podlago za valorizacijo denarnih obveznosti je določila indekse cen, ki jih uradno objavljajo Surs, Eurostat in GZS.

Pravilnik je med drugim določil, da če se v pogodbi kot podlaga za valorizacijo denarnih obveznosti uporabi indeks cen, se izbere indeks cen tiste vrste blaga ali storitve, ki so predmet pogodbe, oziroma indeks cen tistih elementov, ki vplivajo na denarne obveznosti v pogodbi. V pogodbah se kot podlaga za valorizacijo denarnih obveznosti lahko uporabi indeks cen življenjskih potrebščin, če so denarne obveznosti neposredno odvisne od tega indeksa.

GZS je državne investitorje začel opozarjati, da naj strokovno in zakonito pristopijo k reševanju problematike rasti cen. Predvsem pri tistih pogodbah za dolgoletne projekte, ki so bile podpisane pred covidno krizo in v katerih niso bile upoštevane občutno spremenjene okoliščine zaradi izbruha pandemije in začetka vojne.

Takrat so se država in lokalne oblasti začele obnašati ignorantsko ter iskati razloge za izogibanje pokrivanju razlik v ceni. Politika si je vzela diskrecijsko pravico, da javne naročnike pri reševanju in odločanju o teh zadevah z novimi nesmiselnimi navodili blokira. Tudi s tihimi grožnjami, da bodo predstojniki posameznih organov zamenjani, če ne bodo sledili navodilom. Zlasti ministrstvi za javno upravo in za infrastrukturo.

Razumete?

Vlada je pod pritiskom GZS in gradbenih podjetij konec maja s sporočilom vizionarsko ugotovila – ker tega res nismo vedeli –, da je za vodenje javnih naročil ter sklepanje pogodb v breme proračuna, vključno z izborom in določitvijo spreminjanja cen, odgovoren predstojnik posameznega organa (minister, župan, direktor ...) in da je določitev načina spremembe cen odvisna od predmeta naročila oziroma pogodbe, ki jo najbolje pozna naročnik in jo zato lahko najbolj ustrezno določi. V naslednjem stavku si je pilatovsko umila roke in povedala, da ne more in ne sme predpisovati, katera metodologija ali indeks sta najbolj primerna, ker je prilaganje cen inflaciji odvisno od več dejavnikov, predvsem pa pogodbenih določil.

V naslednjem stavku je povozila prejšnjega, kjer se je razglasila za nepristojno in zapisala, da neposredni in posredni uporabniki državnega proračuna in občinskih proračunov ter javni gospodarski zavodi in javna podjetja, katerih ustanovitelj je država ali občina, uporabljajo pravilnik o načinih valorizacije denarnih obveznosti, ki jih v večletnih pogodbah dogovarjajo pravne osebe javnega sektorja. Pravilnik določa uporabo indeksov cen, med drugim indekse Statističnega urada, ki pripravlja tudi lasten indeks gradbenih del in ga bo začel objavljati od prvega četrtletja 2024. Pri tem je v sporočilu namerno izpustila navedbo indeksov cen, ki jih mesečno objavljata GZS in Eurostat.

Klobase in kokakola

Ker Sursu po vladnem navodilu še ni uspelo vzpostaviti lastne strukture indeksov gradbenih del, indeksi GZS pa po 50 letih njihove uporabe za nekatere ministre in ministrice te vlade niso več primerni, se zdaj za obračun razlik v ceni v gradbeništvu uporablja indeks rasti cen življenjskih potrebščin.

Kako so cene življenjskih potrebščin, kamor med drugim sodijo oblačila, hrana, tobak in stanovanjske najemnine, povezane z indeksom gradbenih proizvodov, vedo spet samo tisti, ki so takšno določilo sprejeli. Zakaj je zdaj to postalo politično vprašanje ali vprašanje, ki se rešuje s političnim namesto strokovnim jezikom, nam na GZS ni jasno.

Naše indekse smo tudi primerjali z indeksi v osrednjem delu Evrope, v Avstriji, na Hrvaškem, v Italiji, v Nemčiji in ugotovili, da so med najnižjimi. To so ugotovili tudi javni naročniki. Seveda so tudi tisti državni naročniki, ki so do nastopa odločnih in izkušenih politikov razumeli pomen obračuna razlik v ceni z gradbenimi indeksi, čez noč obrnili ploščo in začeli uporabljati indeks rasti cen življenjskih potrebščin.

Če danes za Dars izvajate obnovitvena dela na voziščni konstrukciji in vam bodo cene gradbenih materialov v tem času zrasle za več kot deset odstotkov, je mogoče, da bosta v indeksu rasti cen zajeta tudi kranjska klobasa ali plastenka kokakole.

Ampak nič hudega. Država že ve, kaj je za njene državljane najbolje. Oziroma naj bi vedela. Če ima boljši ključ ali boljše rešitve za obračun rasti cen, naj jih uporabi. Samo naj gradbenih izvajalcev z neodzivnostjo ne pušča v negotovosti, kar je najslabše. Ker bi se zaradi tega tudi lahko začela zapirati gradbišča.

Gregor Ficko je direktor Zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri GZS.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Zakaj trajnostne prakse postajajo ključnega pomena za investitorje?

V današnjem svetu, kjer se finančne možnosti širijo in dostopnost informacij nenehno raste, je investiranje postalo privlačna pot za...

FINANCE
TOP Gradbeništvo
V prvih osmih mesecih skokovita rast opravljenih gradbenih del
FINANCE
TOP Gradbeništvo
Slovenija po rasti opravljenih gradbenih del daleč prva v Evropski uniji
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoVasilij Krivec Slovenija po rasti opravljenih gradbenih del daleč prva v Evropski uniji

Medtem ko ena podjetja pravijo, da je slovensko gradbeništvo že pregreto, druga podjetja ter Združenje gradbeništva in industrije gradbenega materiala trdijo, da temu še ni tako.

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Dodana vrednost: kako zašiti največjo rano
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoVasilij Krivec Dodana vrednost: kako zašiti največjo rano

Dodana vrednost na zaposlenega v gradbeni panogi je lani znašala dobrih 36 tisoč evrov in je za okoli 17 tisoč evrov nižja od povprečja slovenskih panog.

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Cement - ali lokalna ali pa draga zgodba
PRO
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoFinance PRO Cement - ali lokalna ali pa draga zgodba (PRO)

Izšla je majska številka revije Gradbeništvo. Brezplačno si prenesite PDF-različico.

FINANCE
Obrat: gradbeni material se je pocenil, tudi zaradi pričakovane recesije
Finance
Tanja Smrekar Obrat: gradbeni material se je pocenil, tudi zaradi pričakovane recesije 2

Cene so še daleč od minulega leta, čeprav se material večinoma ceni, izjema je na primer cement; kakšne so napovedi trgovcev z gradbenim materialom in gradbincev

FINANCE
DZ sprejel novelo zakona o pomoči gospodarstvu zaradi povišanj cen energentov. GZS vladi: Tak zakon je nezaupnica gospodarstvu
Finance
Anja Zaletel DZ sprejel novelo zakona o pomoči gospodarstvu zaradi povišanj cen energentov. GZS vladi: Tak zakon je nezaupnica gospodarstvu 5

Na SPS pripravljajo dodatna likvidnostna posojila za mikro, mala in srednja podjetja

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Pri klasifikaciji capljamo za razvitimi
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoTomo Cerovšek Pri klasifikaciji capljamo za razvitimi

V Sloveniji nimamo niti desetine poenotenih gradbenih klasifikacijskih sistemov, ki jih poznajo v razvitih državah.

FINANCE
TOP Gradbeništvo
Cement - ali lokalna ali pa draga zgodba
PRO
TOP Gradbeništvo
TOP GradbeništvoFinance PRO Cement - ali lokalna ali pa draga zgodba (PRO)

Izšla je majska številka revije Gradbeništvo. Brezplačno si prenesite PDF-različico.