Nov požar pri Cerju. Foto: Regijski štab CZ za severno Primorsko/Ervin Čurlič
Nov požar pri Cerju. Foto: Regijski štab CZ za severno Primorsko/Ervin Čurlič

Pomagajte nam poročati s pošiljanjem fotografij, posnetkov na mmc-notranja@rtvslo.si. Hvala!

Ponoči bo na terenu več kot 500 gasilcev iz šestih gasilskih regij, sporoča regijski štab civilne zaščite za severno Primorsko. Čaka jih pestra noč. Še preden se je spustil mrak, je namreč zagorelo v bližini Cerja (fotografija zgoraj). Ogenj in dim sta vidna tudi na nasprotni strani, proti Italiji. Še vedno je aktivna požarna linija proti Renškemu vrhu in Trstelju.

Kot je v Odmevih razložil poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan, so na območju trenutno tri večja žarišča in cel kup manjših požarov, pri čemer je prepričan, da bodo gasilci, ki ostajajo na požariščih (teh je 516 s 126 vozili), večji del požarov vsaj zadržali, če ne pogasili. Kot je še pojasnil, je eden od požarov težko dostopen, a verjame, da bo gasilcem uspelo priti na kraj in ga pogasiti, drugi požar je že skoraj povsem omejen, za tretjega pa čakajo, da se združi s požariščem iz prejšnjih dni, s čimer bo postal manj nevaren.

"Sem optimist. Če nam bo vreme kolikor toliko naklonjeno ... S temi silami, ki jih imamo na razpolago in ki jih bomo imeli jutri zjutraj, tudi iz zraka, seveda, upam, da bomo jutri blizu konca tega požara," je dejal.

Foto: PGD Predoslje
Foto: PGD Predoslje

Prebivalci dveh zaselkov še ne morejo na domove

Zagotovil je, da človeška življenja danes niso bila ogrožena, "ker smo pravočasno izvedli evakuacijo". Kot je pojasnil, so skupno evakuirali približno 400 ljudi, nekaj jih je dan preživelo v nastanitvenem centru v Komnu, drugi so si zavetje našli pri prijateljih in sorodnikih. Do večera so se lahko vsi vrnili na svoje domove. Izjema so prebivalci dveh zaselkov, približno 40 ljudi, saj tam še poteka gašenje požarišča, je pojasnil poveljnik civilne zaščite.

Pri gašenju je nekaj časa pomagal tudi hrvaški kanader, a zaradi prenevarnih razmer gašenje prekinil. Če bi imeli pomoč kanaderja, verjame Šestan, bi se dan lahko zavrtel drugače: "Kanader je prišel relativno zgodaj, potem pa se je iz nekih razlogov, ki morda nam niti niso znani, pilot odločil, da je tveganje preveliko in odšel nazaj v Pulj. Vrnil se je popoldne, ko je bil čas njegovega delovanja relativno kratek in število odmetov omejeno, zato je to za nas pomenilo manj pomoči, a je bila tudi ta dobrodošla."

Gasilci sicer čez noč navadno precej zmanjšajo dejavnosti, ker je delo v temi nevarno.

Dogajanje čez dan

Tri večja požarišča so bila čez dan pri Novi vasi, Vojščici in na liniji med Cerjem in Trsteljem. Na delu je bilo 1100 ljudi, od tega tisoč gasilcev. Pomagali so jim helikopterji vojske in policije, slovaški helikopter, letali pilatus in hrvaški kanader. Glavna naloga vseh sil je zadržati požarno linijo pred cesto Temnica–Renče. Gasilci so se menjavali na 12 ur, vidno so izčrpani, za njimi je že peti dan in konca še ni na vidiku.

1000 gasilcev se bori proti zubljem

Šestan: Obraniti hočemo Trstelj

Ogenj se je Kostanjevici na Krasu popoldne približal na nekaj sto metrov. Gasilci so imeli kar veliko težav, a jim je širjenje požara v smeri vasi uspelo ustaviti.

Požar v bližini Kostanjevice na Krasu. Foto: BoBo
Požar v bližini Kostanjevice na Krasu. Foto: BoBo

Pozno popoldne se je ogenj – s pomočjo vetra – hitro širil po dolini proti Renškemu vrhu in naprej proti Trstelju. Gasilci so vzpostavili obrambno linijo in z velikimi silami poskušajo preprečiti prodor. V okolici Trstelja sicer ni vasi, je pa ogromno gozda, in požar bi se lahko hitro povečal, je opozarjal Šestan. Na Trstelju so tudi oddajniki.

Obenem je Šestan potožil, da jim precejšnje preglavice pri tem povzročajo "nepredvidljivi požari", ki se pojavljajo. "Težko rečem, da je to zaradi prenosa površnega požara, ker so preskoki veliki. Tukaj so ene čudne okoliščine. Ampak to bodo že ugotavljali drugi," je izjavil. Zaradi vseh naštetih okoliščin – vetra, suše, na videz naključnih novih požarov, jim kljub 1100 ljudem in vsej zračni tehniki požara še vedno ne uspe ustaviti. Šestan zato znova upa, da se bo po 18. uri veter umiril in omogočil nekaj časa za gasilsko "ofenzivo".

Sorodna novica Nekaj vaščanov ostalo v Vojščici: Zublji trikrat višji od borov, ogenj le še 300 metrov od hiš

Požar po prvih ocenah že presega velikost 2000 hektarjev. To je največji požar v zgodovini samostojne Slovenije, je že dopoldne dejal Šestan. "To so trenutne prve ocene, pozneje bodo to gozdarji preverili po zemljevidu in povedali točne številke, vendar ta požar še zdaleč ni končan," je še dejal Šestan.

Gasilci in pripadniki civilne zaščite prihajajo iz šestih gasilskih regij, gorenjske, celjske, notranjske, savinjske, obalno-kraške in severnoprimorske, so sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite (CZ).

Dopoldne je bila odrejena evakuacija nekaj več kot 400 prebivalcev iz treh vasi: Vojščice, Temnice in Novela. Pristojne službe so reševale tudi živino.

Kot so sporočili iz Slovenske vojske, so samo danes, 21. 7., s helikopterji in tovornim letalom odvrgli kar 500.000 litrov vode, od začetka gašenja, torej v zadnjih petih dneh pa skupno 900 tisoč. Foto: Slovenska vojska
Kot so sporočili iz Slovenske vojske, so samo danes, 21. 7., s helikopterji in tovornim letalom odvrgli kar 500.000 litrov vode, od začetka gašenja, torej v zadnjih petih dneh pa skupno 900 tisoč. Foto: Slovenska vojska

Prav širše območje vasi Vojščica in Sela na Krasu, kjer tudi tokrat divja ogenj, je julija 2003 opustošil do tokrat največji gozdni požar pri nas, v katerem je zgorelo približno 1050 hektarjev površin. Ogenj so gasili deset dni, tudi takrat pa se je razširil iz Italije.

Kot je dejal minister za obrambo Marjan Šarec, je položaj resen, čez dan so se razmere zaostrile. "Gasilci vršijo zalivanje robov cest, da požar ne preskoči. Če pride do preskoka, je velika nevarnost, da pride požar do objektov. Trenutno pa noben objekt ni ogrožen," je dejal. Dodal je, da pri gašenju že ves čas sodeluje Slovenska vojska, od včeraj pa tudi pri zagotavljanju vode, nastanitev, vpoklicana je vojaška saniteta, opravljali pa bodo tudi pregled s termokamero z namenom odkrivanja skritih žarišč. Poskrbela bo tudi za tople obroke za enote na terenu. Po potrebi bo zagotovila tudi pehoto za pomoč.

Slovenska vojska je zagotovila tudi zdravstveno enoto, pripravljala pa bo tudi tople obroke za gasilce na terenu. Vse več nalog imajo tudi policisti, predvsem pri evakuaciji ogroženih. V pripravljenosti so tudi reševalci in člani novogoriške ekipe prve pomoči Rdečega križa.

Kje naj bi gorelo, po podatkih satelitov Nase in NOAA. Foto: FIRMS
Kje naj bi gorelo, po podatkih satelitov Nase in NOAA. Foto: FIRMS

Izkušnja domačina iz Mirna

Eden od domačinov, ki so se morali v sredo popoldne umakniti iz Mirna, je za Radio Robin povedal, da je iskra preskočila na dvorišče, nato pa je ogenj zajel tudi njihovo hišo. K sreči je bil v bližini eden od gasilcev, njihov sosed, tako da so poslopje rešili. Zgorel pa je del balkona, je povedal. Ogenj je napredoval izjemno hitro. Težave so imeli tudi zaradi zelo neprijetnega dima, še danes čutijo posledice na dihalih, je dodal drugi sogovornik. Strah vzbujajoče so bile tudi eksplozije ubojnih sredstev iz prve svetovne vojne.

Požar iz vesolja

Na območju občin Miren - Kostanjevica in Komen je treba vodo prekuhavati

Kraški vodovod Sežana obvešča uporabnike vode iz Brestoviškega vodovoda na območju občin Miren - Kostanjevica in Komen, da so zaradi povečanih odvzemov vode za gašenje občasne prekinitve dobave vode pri uporabnikih. Za uporabo v prehranske namene je treba vodo prekuhavati.

Video: Prelet hrvaškega letala canadair

Gozdarji izvajajo sečnjo

Pri omejevanju požara sodeluje tudi Zavod za gozdove Slovenije, saj zaradi dobrega poznavanja terena svetuje in usmerja premike vseh sodelujočih v akciji. Kot je za MMC pojasnil pomočnik direktorja ZGS-ja Aleš Poljanec, zavod namreč razpolaga s precej natančnimi zemljevidi gozdnih prometnic. Hkrati koordinira sečnjo ob cestah in protipožarnih presekah, ki jo izvaja 40 gozdnih delavcev v sodelovanju z gasilci in civilno zaščito. Poljanec je pojasnil, da sekači sekajo drevje in tako razširijo neporaščeno območje v upanju, da ogenj ne preskoči naprej. Na območju so tudi sečni stroji (harvesterji) in več enot druge gozdarske mehanizacije.

Kot je še dodal Poljanec, ne gori le borov gozd, temveč tudi številne druge drevesne vrste, kot so črni gaber, puhasti hrast, mali jesen ter gosta podrast. Načrt sanacije gozda bodo pripravili, ko bo požar pogašen in bo s pogorišča odstranjen les. Del površin bodo gozdarji zasadili s sadikami, del pa bodo verjetno prepustili naravni obnovi.

Nevarni eksplozivi iz stare vojne

Poveljnik državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Darko Zonjič je povedal, da je dogajanje precej pestro. Granate so se v zadnjih dneh precej segrele, zato tudi precej poka. Kot pravi Zonjič, eksplozij niti ne štejejo več. Po njegovih besedah, vse, kar najdejo zunaj požarišča, tudi odstranijo, do zdaj že približno 70 granat. Največja je bila mina nemške izdelave kalibra 250 milimetrov in z 42 kilogrami eksploziva. Eno ekipo so, ko so ocenili, da je stanje zelo resno, tudi umaknili. "Velika sreča je, da gasilci upoštevajo naša navodila, tako da še nekako obvladujemo situacijo," je še dodal.

V sredo so čez dan na območju vasi Sela na Krasu in Korita odstranili 18 različnih neeksplodiranih ubojnih sredstev.

"Tudi ponoči je bilo kar nekaj eksplozij, saj so temperature na požarišču precej višje," je povedal Zonjič.

Prelet z vojaškim helikopterjem nad požariščem
Prelet z vojaškim helikopterjem nad požariščem
Prelet z vojaškim helikopterjem nad požariščem
V Komnu se zbirajo evakuirani prebivalci
Zagotavljanje helikopterske nujne medicinske pomoči

Zaradi izrednih razmer na Krasu je bil pri gašenju požarov aktiviran tudi helikopter nujne medicinske pomoči iz baze Maribor. Na območju baze Maribor je zato danes intervencije izvajala baza helikopterske nujne medicinske pomoči na Brniku, ki je delovala nemoteno. Ministrstvo za zdravje je na podlagi dogovora v pridobivanju pisnega zagotovila, da bo helikopterska NMP v Mariboru od jutri, 22. julija, zagotovljena nemoteno po obstoječem urniku. V primeru, da to zaradi poslabšanja razmer na Krasu ne bo zagotovljeno, bo ministrstvo pristopilo k aktivaciji zasebnika za pomoč pri izvajanju helikopterske nujne medicinske pomoči in sekundarnih prevozov, sporoča ministrstvo za zdravje.

Ponoči se je stanje nekoliko umirilo

Razmere na goriškem Krasu so se v sredo zvečer nekoliko umirile, a ponoči sta izbruhnila požara v bližini Kostanjevice na Krasu. Obe žarišči so gasilci obvladali in omejili. Na terenu je bilo več kot 800 gasilcev, na Kras pa so prišle še nove enote.

Kot je povedal nočni vodja intervencije Stanko Močnik, so se spopadali z dvema požaroma v bližini Kostanjevice na Krasu, torej na območju, na katerem se je že v sredo ogenj nevarno približal naselju. Obe žarišči so gasilci obvladali in omejili, zato evakuacija vaščanov ni bila potrebna. "Ogenj je bil nekaj sto metrov oddaljen od vasi. Požarišče se je začelo širiti, burja ponoči niti ni delala težav," je za Radio Slovenija dodal Močnik.

Ponoči je bilo na terenu več kot 800 gasilcev, ki so nadzorovali tri požarišča. Ker se je ogenj razširil proti Kostanjevici na Krasu, je bilo potrebno prerazporejanje enot.

Na Kras prihajajo še nove enote, so zjutraj sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite. Zaradi utrujenosti in izčrpanosti gasilcev, sploh po včerajšnjem dnevu, so namreč nujno potrebne rotacije ekip, opozarjajo v regijskem štabu civilne zaščite.

Zbiranje gasilcev v Vrtojbi. Foto: MMC RTV SLO
Zbiranje gasilcev v Vrtojbi. Foto: MMC RTV SLO

Gregorčič o smeri vetra

Brane Gregorčič z Agencije za okolje je o vetru dejal: "Lahko gledamo kot optimisti ali pesimisti. Nekega splošnega močnejšega vetra dejansko ne bo. Ko veter obrne smer ... Včeraj je bil najprej problem zahodni veter, ki je požar širil iz smeri Italije proti Sloveniji, in podoben veter pričakujemo tudi danes. Ampak vmes je bilo pa kakšnih 18 ur zatišja, kar se vetra tiče, tako da upam, da je uspelo, kar se je dalo pogasiti žarišča, ki jih veter seveda lahko zopet razvname."

Dodal je: "Jutrišnja šibka burja bo pihala v nasprotni smeri, torej proti Italiji, tako da verjetno ta ne bi smela – vsaj ne na tem požarišču – povzročati nekih dodatnih težav. To bo trajalo morda šest ur jutri dopoldne, popoldne pa znova zapiha veter z morja proti kopnemu in spet ta zahodni veter. Ne bodo pa ti vetrovi tako močni, kot so morda na kakšnih območjih v Evropi ali Severni Ameriki, kjer so potem požari še hitreje napredujoči in še bolj uničujoči."

Posnetek zadimljene Nove Gorice v sredo, ki nam ga je poslal bralec

Zadimljena Nova Gorica
Prelet požara

Fotografije požara, ki jih pošiljajo MMC-jevi bralci, Slovenska vojska, gasilci ...