baško jezero, faaker see Svet24.si

Slišala sta klice iz močvirja ob jezeru. V blatu...

Antonio Tajani Svet24.si

Tudi desno usmerjena Italija nadaljuje s pomočjo ...

1715076922-dsc02068-1715076831486 Necenzurirano

Dvoličnost in praznina. To je njihov boj za ...

jansa golob Reporter.si

Janša in Golob dobivata konkurenco, ki čaka in ...

tadej pogacar Ekipa24.si

To ni več človeško! Noro! Tadej Pogačar... ...

poroka-na-prvi-pogled, 3 Njena.si

Poroka na prvi pogled: Olgina kruta zgodba bo ...

tadej pogacar Ekipa24.si

Kakšna gesta Pogačarja! Vzel je, da bi dal! Ta ...

Samo še "100 sekund" smo oddaljeni od sodnega dne

kl, 21.01.2022 13:56:16

Tako kaže Ura sodnega dne, ki so jo postavili znanstveniki in že 75 let meri, kako daleč smo od izumrtja človeštva. Pred 30. leti smo bili oddaljeni 17 minut.

Delite na:
Samo še "100 sekund" smo oddaljeni od sodnega dne
Ura sodnega dne (Doomsday Clock) miruje že tri leta. Toda to ni dobro. Profimedia

Že tretje leto zapored Ura sodnega dne kaže isti čas: 100 sekund do polnoči.  Gre zgolj za metaforo za bližajočo se svetovno katastrofo. Uro so postavili atomski znanstveniki pred 75 leti, ko je bil svet globoko v hladni vojni, da bi z njo ponazorili nevarnost izumrtja človeštva. Takrat je bila največja nevarnost, ki je grozila človeštvu, jedrska vojna in svet se je kar nekajkrat znašel na njenem robu, zato so se znanstveniki revije "Bulletin of the Atomic Scientists" ("Bilten atomskih znanstvenikov") odločili, da postavijo uro kot opomin človeštvu.

Doomsday Clock.jpg
"Prizadevati si moramo kazalce premaniti nazaj," pravi predsednica odpora Sharon Bronson
Profimedia

Stoječa ura ni dobra novica

Zdaj smo izumrtju bliže kot kdajkoli v hladni vojni, opozarja združenje, ki skrbi za vsakoletno odkritje urnih kazalcev. "Ura sodnega dne je obstala na 100 sekundah do polnoči. Toda to ni dobra novica," je dejala Sharon Bronson, predsednica upravnega odbora biltena. "Pravzaprav odraža presojo odbora, da smo obtičali v nevarnem trenutku, ki ne prinaša ne stabilnosti ne varnosti."

Priznavajo, da je lani bilo tudi nekaj pozitivnih premikov, kot so bili odločitev o podaljšanju sporazuma o nadzoru orožja med Rusijo in ZDA, ponovni zagon pogovorov o iranskem jedrskem programu in prihod nove ameriške administracije, ki se je zavezala k ukrepom za ublažitev globalnih emisij toplogrednih plinov. Toda prav tako je bilo dovolj negativnih dogodkov, zaradi katerih so se znanstveniki odločili, da kazalcev tudi letos ne bodo premaknili nazaj. Med te, negativne dogodke sodijo nove naložbe velikih sil v svoje jedrske arzenale, odsotnost napredka v pogajanjih z Iranom in šibkost globalnih ukrepov za reševanje podnebnih izrednih razmer.

Doomsday Clock 3.jpg
Na Uro sodnega dne so opozorili tudi na lanskem srečanju skupine G7, in pozvali k "akciji, ne besedam".
Profimedia

"Stojimo na robu prepada"

Upravni odbor je opozoril tudi na biološke grožnje v luči globalne ranljivosti, ki jo je izpostavila pandemija Covid-19. "Dejstvo, da v Rusiji in Severni Koreji aktivno razvijajo biološka orožja, pri čemer sta blizu tudi Kitajska in Iran, bi nas moralo opozoriti, naj se ustavimo," je dejala Asha M George, izvršna direktorica dvostrankarske komisije za biološko obrambo. "Stojimo na robu prepada v biološko kataklizmo. Samo še malo je potrebno, da nas potisne čez rob," je opozorila.

Tudi napredek, kot so na primer cepiva proti Covidu-19, je "uravnotežen" z naraščajočo plimo lažnih in napačnih informacij. Rachel Bronson je dejala, da svet letos ni bil nič varnejši od leta 2019, ko so kazalce na uri premaknili na trenutni položaj. "Če se želi človeštvo izogniti eksistencialni katastrofi, ki bi presegla vse, kar je doslej videlo, se morajo nacionalni voditelji veliko bolje boriti proti dezinformacijam, upoštevati znanost in sodelovati," je dejala novinarjem ob 75. obletnici dogodka.

Doomsday Clock 1991.jpg
Leta 1991, ob koncuhladne vojne, so uro opztimistično nastavili na 17 minut do polnoči.
Profimedia

V 30-ih letih smo se Sodnemu dnevu približali za 14 minut

Pred tem je bila ura najbližje polnoči na vrhuncu hladne vojne leta 1953. Sharon Bronson je ob odkritju letošnjih kazalcev pozvala k ukrepanju, da "zagotovimo varnejši in bolj zdrav planet". "Še bolj si moramo prizadevati, da premaknemo kazalce stran od polnoči," je dejala.

Najdlje so bili kazalci od polnoči oddaljeni konec leta 1991, ob koncu hladne vojne, ko so jih optimistično premaknili na 17 minut pred polnočjo.