REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Nova dirka v jedrskem oboroževanju: Svetovne zaloge rastejo prvič po hladni vojni, vse oči so uprte v ti dve državi

Nova dirka v jedrskem oboroževanju: Svetovne zaloge rastejo prvič po hladni vojni, vse oči so uprte v ti dve državiNova oborožitvena tekma se je žal znova začela... Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Trend zmanjševanja zalog jedrskega orožja, sprožen po hladni vojni, se najbrž bliža h klavrenmu koncu, saj je glavni dejavnik, ki je pripeljal do tega preobrata, vojna v Ukrajini.

Število jedrskega orožja se bo v naslednjih 10 letih povečalo.

Letno poročilo Mednarodnega inštituta za mirovne raziskave v Stockholmu (SIPRI), objavljeno ta teden, pravi, da naj bi se število jedrskega orožja v naslednjih 10 letih povečalo, čeprav je bilo lani »več mejnikov« v jedrski diplomaciji.

Direktor Stockholmskega inštituta za mirovne raziskave Dan Smith je ob tej priložnosti sporočil, da se kljub diplomatskim dosežkom »zdi, da je tveganje uporabe jedrskega orožja večje kot kadar koli po vrhuncu hladne vojne.«

Konflikt v Ukrajini je imel ključno vlogo pri povečanem tveganju, je zapisano v poročilu. Večina držav z jedrskim orožjem je zaostrila svojo retoriko, Rusija pa je »celo odkrito zagrozila z morebitno uporabo jedrskega orožja v kontekstu vojne v Ukrajini«.

Pogovori o stabilnosti med Rusijo in ZDA, ki imata skupaj več kot 90 odstotkov jedrskega orožja, so bili ustavljeni, odkar je Rusija napadla Ukrajino.

Nobena druga država z jedrskim orožjem se trenutno ne pogaja o nadzoru oborožitve.

Januarja je pet stalnih članic Varnostnega sveta ZN z jedrskim orožjem - Kitajska, Francija, Rusija, Velika Britanija in ZDA - izdalo skupno izjavo, v kateri so se zavezale k razorožitvi in ​​potrdile, da se jedrska vojna »nikoli ne sme zgoditi«.

Kljub temu vseh pet še naprej pospešeno širi ali posodablja svoje jedrske arzenale in zdi se, da povečujejo vlogo jedrskega orožja v svojih vojaških strategijah.

Kljub temu vseh pet še naprej pospešeno širi ali posodablja svoje jedrske arzenale in zdi se, da povečujejo vlogo jedrskega orožja v svojih vojaških strategijah.

Število jedrskih konic se je nekoliko zmanjšalo, in sicer s 13.080 leta 2021 na 12.705 leta 2022. Prav ruske in ameriške zaloge so se nekoliko zmanjšale, vendar je bilo to posledica razstavljanja starih bojnih konic, ki so bile pred nekaj leti odstranjene iz vojaške službe.

Arzenal uporabnih zalog obeh držav pa je ostal relativno stabilen.

Po ocenah Federacije ameriških znanstvenikov (FAS) ima Rusija 5977 jedrskih bojnih glav (ne upoštevaje tistih, ki čakajo na uničenje), kar je približno 550 več kot Združene države.

Philip Blick, izredni profesor za raziskave širjenja jedrskega orožja in terorizma na Inštitutu za mednarodne študije Middlbery, je za Washington Post povedal, da je svetovni trend širjenja jedrskega arzenala - v katerem Rusija in Amerika kot osrednja dejavnika stabilizirata velikost svojih arzenalov, medtem ko nekatere druge države povečujejo svoje - zaskrbljujoč.

Zaskrbljujoč pa je tudi vse večji pomen, ki se pripisuje jedrskemu orožju.

Zaskrbljujoč pa je tudi vse večji pomen, ki se pripisuje jedrskemu orožju, zlasti od začetka ruske invazije na Ukrajino, pa tudi način, kako je Rusija »grozila z jedrskim orožjem v tem konfliktu«.

Ruski predsednik Vladimir Putin je marca jedrske sile postavil v stanje pripravljenosti, kar je bilo prvič od ustanovitve Ruske federacije leta 1991, da je bil izdan takšen ukaz.

Druge države spremljajo ruska dejanja in poslušajo stopnjevanje njihove retorike, je dejal Blick, ki pričakuje, da se bodo morda tudi one odzvale s povečanjem obstoječih zalog ali z novim, še dražjim in zmogljivejšim jedrskim arzenalom.

V vsakem primeru, gre za alarmanten trend, saj poročilo prihaja sredi naraščajočih opozorilih Zahoda, da si Kitajska in Severna Koreja prizadevata razširiti svoje jedrske zmogljivosti.

 

Zaradi skrivnostnosti Severne Koreje je težko oceniti njene jedrske zmogljivosti. Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Washington sumi, da se Pjongjang pripravlja na že sedmi letošnji jedrski poskus, medtem ko je kitajski obrambni minister Wei Fenghe prejšnji teden razkril, da je njegova država dosegla »impresiven napredek« pri razvoju novega jedrskega orožja.

Čeprav poročilo SIPRI-ja navaja, da je Kitajska »sredi znatne širitve svojega arzenala jedrskega orožja«, je bilo jasno poudarjeno, da Peking in Pjongjang nista edina krivca.

»Vse jedrsko oborožene države povečujejo ali izboljšujejo svoje arzenale, večina pa zaostruje jedrsko retoriko,« piše v sporočilu SIPRI.

Po mnenju avtorjev ostajata Amerika in Rusija daleč največji jedrski sili na svetu s 3.708 oziroma 4.477 jedrskimi bombami, medtem ko jih ima Kitajska 350, Francija 290 in Velika Britanija 180. Toda na Kitajskem se je število bojnih glav več kot podvojilo.

Pentagon napoveduje, da se bodo kitajske zaloge v naslednjem desetletju »vsaj podvojile«.

Čeprav so se ameriške in ruske zaloge leta 2021 nekoliko skrčile, SIPRI meni, da bo »alarmantni« dolgoročni trend povzročil, da bosta obe državi povečali svoje zaloge in razvili še močnejše orožje.

Zaradi skrivnostnosti Severne Koreje je težko oceniti njene jedrske zmogljivosti.

Po nekaterih ocenah je trenutna zaloga približno 20 jedrskih konic, čeprav ZDA in druge države verjamejo, da si Kim Jong-un prizadeva za povečanje tega števila.

Pjongjang je letos izvedel rekordno število izstrelitev balističnih raket, v soboto pa je za prvo žensko na čelu zunanjega ministrstva imenoval visoko jedrsko pogajalko Choe Son Hui.

SIPRI, ki je v svoje letno poročilo prvič letos vključil podatke o tej državi, je dejal, da verjame, da ima Severna Koreja zdaj dovolj fisionega materiala za proizvodnjo do 55 bojnih glav.

Toda njena sposobnost, da hitro izdela to orožje ostaja neznana.

Severna Koreja je maja testirala nekaj, kar je bilo videti kot medcelinska balistična raketa -, čeprav sta ostala doseg orožja in njegova sposobnost, da dostavi jedrsko bojno glavo, nejasna.

SIPRI je tudi poudaril, da si Indija in Pakistan prizadevata razširiti svoje jedrske arzenale. SIPRI opozarja, da to počneta v tolikšni meri, da bi v prihodnjem desetletju lahko pomembno okrepili svoj inventar jedrskega orožja.

Tudi Izrael –, ki javno ne priznava, da ima jedrsko orožje – poskuša posodobiti svoj arzenal.

Ocene zalog za Indijo in Pakistan se sučejo okoli 160 in 165, za Izrael pa 80 do 90 jedrskih konic.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek