Ping-pong pred sklepno obravnavo novele zakona o varstvu okolja

“Zahtevamo, da se konča stanje, kjer so prebivalci, ki živijo v okolici sosežigalnice, deležni nesprejemljivega onesnaževanja, da so obravnavani enako ter da so mejne vrednosti škodljivih izpustov industrijskih onesnaževalcev urejene bistveno strožje kot trenutno,” so predlagatelji novele zakona o varstvu okolja izpostavili na včerajšnji novinarski konferenci. V Salonitu Anhovo odgovarjajo, da gre za zavajajoče trditve.

Pred zadnjo obravnavo novele zakona o varstvu okolja se nadaljujejo predstavitve argumentov zagovornikov in nasprotnikov 
novele. Foto: Leo Caharija
Pred zadnjo obravnavo novele zakona o varstvu okolja se nadaljujejo predstavitve argumentov zagovornikov in nasprotnikov novele. Foto: Leo Caharija

LJUBLJANA > Potem ko je državni zbor v petek v drugi obravnavi novele zakona o varstvu okolja sprejel dopolnila, ki sta jih vložila Eko Anhovo in dolina Soče ter Inštitut 8. marec, je novela, s katero bi znižali mejne vrednosti za emisije in zaostrili nadzor sosežiga odpadkov, pred sprejemom. Odločitev bo padla na marčevski seji DZ.

Predlagatelji znova o razlogih za sprejem novele

Ob vse bolj razgretem ozračju med zagovorniki in nasprotniki, so predlagatelji novele zakona o varstvu okolja včeraj v Ljubljani znova nanizali razloge za njeno potrditev. Kristina Krajnc iz Inštituta 8. marec je poudarila, da s predlaganimi spremembami zakona o varstvu okolja zahtevajo tri stvari: “Da se konča stanje, kjer so prebivalci, ki živijo v okolici sosežigalnice, deležni nesprejemljivega onesnaževanja in da so obravnavani enako ter da so te mejne vrednosti škodljivih izpustov industrijskih onesnaževalcev urejene bistveno strožje kot trenutno.” Predlagatelji novele zahtevajo tudi bolj transparentno delovanje in strožji monitoring nad škodljivimi izpusti za vse industrijske onesnaževalce ter da se kršitve in opustitve tega ravnanja, nadzora in omejitev onesnaževanja obravnavajo kot prekrški.

Mojca Lukan

Inštitut 8. marec

“Salonitu ne grozi izguba, ampak zmanjšanje dobička, ki je sicer več kot 20-milijonski. In kapital žal deluje tako, da ta dobiček v celoti brani in to na račun zdravja in življenj ljudi.”

Župan občine Kanal ob Soči Miha Stegel je izpostavil, da je občina Kanal ob Soči ena najbolj prizadetih zaradi obolevanja raka in spomnil: “Zaradi dolge zgodovine sosežiga odpadkov imamo vrsto zdravstvenih težav, zato je občinski svet Občine Kanal ob Soči brez glasu proti podprl predlagani zakon.” Dodal je, da se je občinski svet jasno izrekel proti povečanju obsega sosežiga odpadkov ter s sklepoma sledil zdravniški stroki, ki je po njegovih besedah tudi edina, ki lahko poda strokovno mnenje o vplivih na zdravje ljudi. Na obolelost prebivalcev za rakom je opozoril tudi Bojan Goljevšček iz Zveze sindikatov azbestnih bolnikov Slovenije.

Govorili so tudi o prilagoditvah tehnologije, pri čemer je župan Stegel spomnil, da zakonska določila predvidevajo prehodno obdobje. “V tem času bo možno izvesti tehnične posodobitve in pridobiti denarna sredstva za prilagoditev podnebnim spremembam s strani EU. Tako se bo podjetje lahko prilagodilo, preživelo, preživeli pa bomo tudi prebivalci te tragične Soške doline,” je zaključil.

Matjaž Kutin

namestnik predsednika Sveta delavcev Salonit Anhovo

“To ni izenačevanje, kot predlagatelji trdijo, temveč uničevanje, ki dejansko pomeni zaprtje cementarne.”

“Salonitu ne grozi izguba, ampak zmanjšanje dobička, ki je sicer več kot 20-milijonski. In kapital žal deluje tako, da ta dobiček v celoti brani in to na račun zdravja in življenj ljudi,” je izpostavila Mojca Lukan z Inštituta 8. marec. “To je tema, kjer si prebivalci in prebivalke zaslužijo, da se enkrat celoten DZ postavi za njih in da jasno sporočilo, da tuj kapital nima kaj teptati življenja ljudi,” je dodala predsednica inštituta Nika Kovač.

V Salonitu Anhovo odgovarjajo, da so trditve neresnične

V Salonitu Anhovo so trditve nevladnih organizacij označili za neutemeljene, neresnične in zavajajoče in dodali, da samo potrjujejo stališče družbe, da gre za “izredno kompleksno strokovno vprašanje, ki ga ni moč razrešiti na ulici.” Kot so navedli, družba v svojih razvojnih načrtih predvideva dosego ogljične nevtralnosti do leta 2035, a pod pogojem vseh ustreznih dovoljenj in na podlagi obstoječe tehnologije za industrijo, v kateri deluje. “Salonit Anhovo je pripravljen izvesti sklop tehnoloških posodobitev, ki bi zmanjšale tudi vplive na okolje, a znotraj trenutnih tehnoloških zmožnosti za cementarne oziroma sežigalnice,” so še zapisali. V družbi so zavrnili očitke, da bi vodstvo ali lastniki kakorkoli pritiskali na delavce in dodali, da so sindikati in svet delavcev Salonita Anhovo četrtkov shod pred občino pripravili na lastno pobudo. Oglasil se je tudi Svet delavcev Salonit Anhovo, ki se je odzval na navedbe o izvedljivosti tehnoloških prilagoditev. “To ni izenačevanje, kot predlagatelji trdijo, temveč uničevanje, ki dejansko pomeni zaprtje cementarne,” so zapisali v sporočilu, ki ga je podpisal namestnik predsednika Matjaž Kutin, in dodali, da se delavcem godi krivica, zaradi katere je ogrožena njihova eksistenca.


Najbolj brano