Naslednje glasovanje o švedskem članstvu v Natu bi bilo lahko konec februarja, ko se poslanci vrnejo s počitnic. Foto: Reuters
Naslednje glasovanje o švedskem članstvu v Natu bi bilo lahko konec februarja, ko se poslanci vrnejo s počitnic. Foto: Reuters

Madžarska je ostala zadnja od 31 članic severnoatlantskega zavezništva, ki še ni podprla švedske prošnje za vstop v Nato, potem ko je to prejšnji mesec po dolgem oklevanju in prepričevanju storila Turčija.

Prejšnji teden je madžarska opozicija sklicala izredno sejo za ratifikacijo pristopa Švedske k Natu, a je vladajoči Fidesz, ki ima v parlamentu dvotretjinsko večino, napovedal, da ne bo dovolil glasovanja, dokler švedski premier Ulf Kristersson ne obišče Budimpešte in se sreča s premierjem Viktorjem Orbanom.

Kristersson in Orban sta se v četrtek na kratko srečala ob robu izrednega vrha EU-ja v Bruslju. Švedski premier je na novinarski konferenci švedskim novinarjem povedal, da je imel z madžarskim kolegom "dober pogovor".

Orban odlaša z glasovanjem o Švedski zaradi "lastne nečimrnosti", je po poročanju Guardiana dejala Agnes Vadai iz največje opozicijske stranke in premierja obtožila, da "želi priti na naslovnice v mednarodnih medijih, hkrati pa izraziti naklonjenost ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu s spodkopavanjem Nata in Evropske unije".

Na galeriji v parlamentarni dvorani je bil med ponedeljkovo sejo prisoten tudi ameriški veleposlanik na Madžarskem David Pressman s še 14 predstavniki držav članic Nata. Pressman je v petek spomnil Orbana, da je priložnost, da izpolni svojo napoved, da bo glede Švedske "ukrepal ob prvi priložnosti".

Veleposlaniki članic Nato so na sejo prišli zaman. Foto: Reuters
Veleposlaniki članic Nato so na sejo prišli zaman. Foto: Reuters

Izsiljevanje Budimpešte

Sejo so prekinili in glasovanje o švedskem članstvu prestavili zaradi nesklepčnosti, saj je za dnevni red glasovalo le 51 od 199 poslancev parlamenta. Od poslancev Fidesza je bil prisoten le podpredsednik parlamenta Sandor Lezsak.

Madžarska, ki tudi po ruski invaziji v Ukrajini ohranja tesne vezi s Kremljem in trdi, da podpira članstvo Švedske v Natu, z ratifikacijo njenega vstopa zavlačuje že mesece. Sprva je z ratifikacijo odlašala zaradi švedskih kritik stanja pravne države in svobode medijev na Madžarskem, po turški ratifikaciji konec januarja pa je postavila nov pogoj, in sicer obisk švedskega premierja v Budimpešti.

Vodja poslanske skupine Fidesza Mate Kocsis je danes na Facebooku ponovil ta pogoj. Zapisal je, da bi madžarski parlament lahko ratificiral švedski pristopni protokol na začetku rednega spomladanskega zasedanja. Da bi se to zgodilo, pa se morata v Budimpešti sestati premierja Madžarske in Švedske.

"Če je sprejem v Nato za Švede pomemben, bodo prišli sem, tako kot so šli v Turčijo," je dodal.