Predsednik parlamenta Wolfgang Sobotka. Foto: Reuters
Predsednik parlamenta Wolfgang Sobotka. Foto: Reuters

Več avstrijskih medijev je ta teden objavilo tajno posnet pogovor v lokalu na Dunaju lani poleti. V njem je slišati Pilnacka, ki sedi z dvema znancema za mizo, eden od njiju pa je očitno pogovor snemal. Pilnacek v njem govori o tem, kako mu je Sobotka očital, da ni nikoli skušal ustaviti preiskav proti Ljudski stranki (ÖVP).

V pogovoru še pove, da se je pritisku Sobotke uprl. Njegove izjave so sprožile politični potres, ki še vedno odmeva pri naših severnih sosedih.

Afera odmeva tudi zaradi nedavnih okoliščin Pilnackove smrti. Sredi oktobra ga je namreč ustavila policija, ko je po avtocesti pod vplivom alkohola vozil v napačno smer in mu odvzela vozniško dovoljenje. Po zaslišanju na policijski postaji ga je nekdo v svojem vozilu odpeljal domov. Naslednji dan so ga našli mrtvega na začasnem prebivališču, danes objavljena obdukcija pa je pokazala, da je tudi umrl tam, poroča Kronen Zeitung.

Kot vzrok smrti je navedena utopitev, iz poročila pa ni razvidno, ali je šlo za nesrečo ali samomor, kot so ugibali številni mediji. Njegova vdova Caroline List je na spominski slovesnosti v soboto v govoru dejala: "Christian si ni vzel življenja. Nekdo drug mu ga je vzel."

V Avstriji še vedno odmeva sumljiva smrt Christiana Plinacka. Foto: EPA
V Avstriji še vedno odmeva sumljiva smrt Christiana Plinacka. Foto: EPA

60-letni Pilnacek je dolgo veljal za enega najvplivnejših uslužbencev pravosodnega ministrstva, med drugim je leta nadzoroval državna tožilstva, tudi tožilstvo za pregon gospodarskega kriminala in korupcije.

Sobotka je danes ob začetku seje parlamenta zavrnil vse očitke, češ da niti najmanj ne odražajo resnice. Nikoli ni namreč skušal vplivati na preiskave in tekoče primere, je zagotovil. Tudi kancler Karl Nehammer je stopil v obrambo svojemu kolegu. "Trenutno doživljamo najnižjo točko v politični razpravi," je dejal v sredo.

Afera za afero pri ÖVP-ju

Koalicijski Zeleni ter opozicijski socialdemokrati (SPÖ) in svobodnjaki (FPÖ) so že zahtevali odstop Sobotke.

Pravosodna ministrica Alma Zadić je v sredo napovedala preiskovalno komisijo, ki bo raziskala ozadje nove afere. Državno tožilstvo pa trenutno preverja, ali obstaja utemeljen sum proti Sobotki zaradi poskusa zlorabe položaja. Če bo sum utemeljen, bi lahko tožilstvo uvedlo preiskavo, lahko pa bi primer prevzelo tudi tožilstvo s področja pregona gospodarskega kriminala in korupcije.

ÖVP se spoprijema s preiskavami vse od izbruha afere Ibiza leta 2019, ko je postalo jasno, da predstavniki oblasti niso odporni proti korupciji. Sprva so se pod drobnogledom tožilcev znašli predstavniki svobodnjakov FPÖ, pozneje pa tudi ÖVP. Trenutno poteka sojenje nekdanjemu kanclerju in predsedniku ÖVP-ja Sebastianu Kurzu, ki mu očitajo lažne izjave pred parlamentarnim preiskovalnim odborom, ki je preiskoval očitke korupcije proti ministrom ÖVP-ja.