Ta opel poganjajo kar trije motorji

V avtomobilskem svetu se vse vrti okrog številk. Največkrat so to cene, a kupci še raje razpredajo o številkah, ki se pritičejo pogonski tehniki. Dober primer je Oplov grandland z oznako GSe, ki ga poganjajo kar trije motorji.

Grandland z oznako GSe velja za najzmogljivejši model v Oplovi 
ponudbi. Foto: Peter Pirkovič
Grandland z oznako GSe velja za najzmogljivejši model v Oplovi ponudbi. Foto: Peter Pirkovič

Nemški proizvajalec z bogato avtomobilsko zgodovino je v preteklosti nanizal kar nekaj zanimivih športnih avtomobilov. Model calibra se mi je iz njihove zgodovine še najbolj vtisnil v spomin, a ne gre pozabiti niti na številne modele, ki so jim Oplovci v tistih zlatih časih nadeli spoštovanja vredno oznako OPC. Astra, insignia, corsa in celo zafira so se prelevile v besne športnike. Po nekaj letih zatišja, ko Opel dobi novega lastnika in doživi popolno modelsko preobrazbo, se vnovič obudi ideja o športnih avtomobilih. A tokrat precej drugače in z dodatkom elektrifikacije.

Oznaka GSe ali grand sport electric, s katero so najprej opremili astro, je zdaj na voljo tudi športnemu terencu grandlandu. Oplovi inženirji so vanj vgradili preverjeno priključno-hibridno pogonsko tehniko, ki so jo vzeli s Stellantisovih polic in jo zapakirali v svoj dinamični paket. Poglobljen pogled pod kožo pokaže, da je pod sprednjim pokrovom vgrajen navit bencinski 1,6-litrski turbo motor s 147 kilovati, poleg njega je vgrajena še 81-kilovatna električna pogonska enota, na zadnji osi pa so Oplovi inženirji namestili še en elektromotor s 83 kilovati, ki skrbi za pogon zadnjega para koles. V delovni proces se vključi, ko je to potrebno oziroma, ko uporabnik izbere režim vožnje 4WD.

Tehnični podatki:

Dimenzije (d/š/v): 4.477 x 1906 x 1609 mm

Medosna razdalja: 2765 mm

Pogon: 1,6-litrski turbo bencinski motor + 2x elektromotor

Skupna sistemska moč: 221 kilovatov

Baterija: polnilna, 14,2 kWh

Pogon: štirikolesni

Prtljažnik: 390 - 1528 litrov

Posoda za gorivo: 43 litrov

K pogonskemu sklopu so dodali še baterijski akumulator s 14,2 kWh kapacitete, ki ga je možno polniti preko preko polnilnega kablovja na domači vtičnici (štiri ure, vgrajen 3,7 kW polnilnik) ali s pomočjo rekuperacije. Sistemska moč vseh treh pogonskih enot na papirju znaša 221 kilovatov (300 KM), s čimer se ta uvršča na vrh seznama najzmogljivejših aktualnih oplov. V objemu nekoliko športnih, a še vedno udobnih AGR sedežev se dobro počutim. Zasnova voznikovega okolja mi je znana in z vsako prenovo še za odtenek bolj digitalizirana. Me pa zmoti dejstvo, da pri Oplu v grandlandu do danes še niso uredili slovenskega jezika v infozabavnem sistemu. Hrvaški ali srbski uporabniki to možnost imajo.

Odločen pri pospeševanju

Vsak zagon pogonskega sklopa se začenja v tišini. Na električni način, tudi če na osrednjem prikazovalniku grafika kaže, da je baterija popolnoma izpraznjena. Ravno zaradi speljevanja in podobnih manevrov so Oplovi inženirji uredili, da v energijskem zalogovniku vedno ostaja nekaj odstotkov skrite zaloge. Vožnja zgolj na električni način v praksi traja okrog 35 kilometrov. Preklop v režim vožnje Hybrid je tisti, ki je za uporabnika najbolj idealen, saj se delovanje bencinskega motorja dopolnjuje z električno enoto, a v razmeroma umirjenem tempu. Tudi delovanje osemstopenjskega samodejnega menjalnika je povsem umirjeno, kar blagodejno vpliva na porabo.

Povprečje se je ves čas našega preskusa gibalo okrog šestih litrov. Da bi med vožnjo z rekuperacijo pridobil še nekaj energije, s prestavno ročico vedno izberem režim delovanja B. Šele izbira režima vožnje sport končno pokaže, kaj grandland GSe pravzaprav dejansko zmore. Ko je energije dovolj, se skoraj dvotonski križanec zares eksplozivno odrine z mesta, saj pri tem sodeluje tudi tretji elektromotor, ki poganja zadnji kolesni par.

Tega izberem, ko se nekoliko bolj dinamično poženem iz Logatca proti Colu. Zavita cesta, dobra asfaltna podlaga in malo prometa. Grandland ne morem šteti med športnike, saj je nenazadnje le uporaben družinski avto z nekaj dodatnega naboja moči. A še kako preseneti. Na zavitih cestah se kljub izdatni teži dobro drži, saj so nastavitve podvozja in krmilnega mehanizma prilagojene dinamiki. Obenem mu takšni športni izleti zelo hitro “pokurijo” vso energijsko zalogo in voznik po nekaj deset kilometrih ostane zgolj s pogonom na bencin.

Ni poceni

Omeniti velja, da dodaten motor in baterije vplivajo na volumen prtljažnega prostora, ki v osnovi meri le 390 litrov, hkrati pa je v tem delu še poseben koš za polnilne kable, ki bi jih sicer lahko brez težav pospravili na odlagalna mesta pod predelno polico. Grandland GSe je skladno z novim poslanstvom dobil nekoliko bolj privlačen zunanji videz in seveda primerno visoko ceno. Redna cena sicer znaša 54 tisoč evrov, z nakupom prek financiranja pa se ta zniža tik pod 50 tisočakov. Če upoštevam redno ceno, skoraj 10 tisoč evrov več od običajne PHEV verzije in 22 tisočakov več od najcenejše različice z 1,2-litrskim trivaljnikom.


Najbolj brano