5585 ogledov

Manjši šok za Hrvate v režiji bivšega slovenskega reprezentanta

Aleš Pajovič Epa
Favorizirana Hrvaška ni uspela streti Avstrije.

Hrvaški mediji in javnost so po izjemno prepričljivi zmagi svoje reprezentance proti Španiji že poleteli v nebo, dvoboj z Avstrijo pa je po mnenju mnogih ponujal le nov lahek zalogaj za četo Gorana Perkovca.

Tekma se je po predvidenem scenariju Hrvatov tudi začela, ti so povedli s 5:1. A nato so zaigrali tudi izbranci nekdanjega odličnega slovenskega reprezentanta Aleša Pajoviča. Po strelskem mrku, ki je trajal osem minut, so Hrvatje zapravili prednost, v nadaljevanju dvoboja pa so gledalci v Manheimu spremljali povsem izenačen obračun. Ob koncu prvega polčasa si je hrvaška izbrana vrsta vseeno priigrala dva zadetka prednosti.

A na začetku drugega dela so Avstrijci hitro izničili zaostanek, v 39. minuti pa prvič na dvoboju tudi povedli. A vodstvo 'Pajovičevih' ni dolgo zdržalo, pobudo so kmalu spet prevzeli Hrvatje, v 56. minuti pa se je po njihovem zadetku na semaforju izpisal izid 28:25. Dvoboj se je zdel odločen, a se Avstrijci niso predajali.

V predzadnji minuti je tako prišlo do izenačenja na 28:28. Hrvaška je krenila v zadnji napad, pol minute pred koncem pa je bil pri Avstriji izključen Janko Božović. A tudi ob igralcu manj se je Avstrija ubranila, vratar Constantin Möstl je nekaj sekund pred koncem prišel do svoje sedme obrambe in svojemu moštvu zagotovil točko.

Constantin Möstl | Avtor: Epa Epa

Pri južnih sosedih je največ golov dosegel nekdanji slovenski reprezentant Mario Šoštarić (6), pri severnih sosedih pa Mikola Bylik (7).

Španija je na prvem današnjem dvoboju skupine B brez težav premagala Romunijo s 36:24. Po dveh krogih sta Hrvaška in Avstrija zbrali po tri točke, Španija dve, Romunija pa je brez njih. Para zadnjega kroga sta Hrvaška - Romunija in Španija - Avstrija.

Skupina A

Skupina A se je po štiridnevnem premoru iz Düsseldorfa, kjer je padel nov svetovni rekord v številu gledalcev na rokometnih tekmah (53.586), preselila v Berlin. Švica je na prvi tekmi v Mercedes-Benz Areni odščipnila točko favorizirani Franciji. Za remi sta najbolj zaslužna Lukas Laube in Andy Schmid. Prvi je "galskim petelinom" nasul devet golov, drugi pa je zadel za končnih 26:26.

Nemčija je po zanesljivi zmagi na uvodni tekmi proti Švici brez večjih težav ugnala še Severno Makedonijo s 34:25. Blestel je Juri Knorr z devetimi goli.

Skupina C

Črna gora je po tesnem porazu proti Islandiji s 30:31 ostala brez možnosti za napredovanje v drugi del, Madžarska pa je po hudem boju premagala Srbijo z 28:27 in si izborila mesto v drugem delu EP.

Po tekmah drugega kroga so v drugi del že napredovali tudi Nemci, Slovenci, Švedi, Nizozemci, Danci in Portugalci.