Gospodarsko ministrstvo podpira predlog za omejitev pri nastanitvah glede na delež sob

Gospodarsko ministrstvo podpira predlog združenja hotelirjev, da omejitev števila sob v posamezni večji nastanitvi ne bi bila določena več v absolutni številki, pri 30 sobah, ampak glede na delež sob v posameznem nastanitvenem obratu. Državni sekretar Simon Zajc upa, da bodo prihodnji teden glede tega dobili soglasje strokovne skupine.

Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc Foto: STA
Državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc Foto: STA

LJUBLJANA >“Upam in sem optimist, da bomo za prihodnji teden dosegli soglasje pri strokovni skupini, da se v določeni meri ta ukrep upošteva. Za zdaj je edina sprememba v odloku to, da v rumenih regijah lahko postrežejo svojim gostom tudi v svojih jedilnicah,” je pojasnil državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc na današnji dopoldanski novinarski konferenci.

Združenje hotelirjev pri Turistično gostinski zbornici Slovenije (TGZS) je ob možnosti odprtja do 30 sob v nastanitvenih obratih, ob pogoju, da imajo gostje negativen test, potrdilo o prebolelem covidu-19 ali o cepljenju, opozorilo, da se hotelirji niso mogli pravočasno pripraviti na odprtje in da se mnogim odprtje pod temi pogoji ne izplača. Predlagajo, da bi za nastanitvene obrate z do 60 sobami lahko ostala omejitev 30 sob, večji obrati pa da bi lahko imeli odprtih 70 odstotkov sob. "To bi se jim že izplačalo," je danes za STA dejal direktor TGZS Fedja Pobegajlo.

“Včeraj se je vlada zaradi boljše epidemiološke situacije odločila za dodatno sproščanje ukrepov na gospodarskem področju. To je naslednji korak naprej k življenju, kot smo ga poznali pred epidemijo,” je uvodoma danes dejal Zajc.

Vlada je sprostila opravljanje nezdravstvenih, svetovalnih in terapevtskih storitev in strokovnega oziroma poslovnega izobraževanja. Ponudniki takšnih storitev lahko te opravljajo ob pogoju testiranja zaposlenih. Gre pa za psihoterapije, razne inštrukcije, jezikovne šole, strokovne delavnice ...

“Posebej sproščamo storitvene dejavnosti v rumenih statističnih regijah, te so: pomurska, koroška, osrednjeslovenska in obalno-kraška. V teh regijah lahko gostje nastanitvenih obratov hrano in pijačo za mizami uživajo tudi v notranjosti gostinskih obratov. Pod enakimi pogoji, kot je to mogoče v gostinskih obratih, ki niso del nastanitvenih obratov. Obratovanje nočnih klubov, barov in diskotek še vedno ni dovoljeno,” je pojasnil Simon Zajc.

V rumenih statističnih regijah se zmanjšuje tudi zahtevana površina, namenjena potrošnikom v zaprtih prostorih. Ta bo od ponedeljka znašala 20 kvadratnih metrov na enega kupca, v oranžnih regijah ostaja 30 kvadratnih metrov. Oranžne regije so: podravska, savinjska, posavska, zasavska, jugovzhodna Slovenija, gorenjska in primorsko-notranjska.

Prav tako ni sprememb pri omejitvi površin na potrošnika na odprtih tržnicah, ki po vsej Sloveniji ostaja deset kvadratnih metrov na osebo.

Glede zahteve Združenja hotelirjev, da se omejitev glede zasedenosti nastanitev določi odstotkovno, in sicer na 60 odstotkov nastanitvenih kapacitet, je Zajc dejal, da se jim na ministrstvu zdi smiselna.


Najbolj brano