V Kijevu so potekali protesti zaradi napada na zapor. Foto: Reuters
V Kijevu so potekali protesti zaradi napada na zapor. Foto: Reuters

Rusko veleposlaništvo je tvit objavilo, potem ko je v napadu na zapor v Olenivki umrlo več kot 50 ukrajinskih ujetnikov. Twitter je pozneje sporočil, da objava krši pravila družbe glede sovražnega govora, vendar je še vedno vidna zaradi interesa javnosti.

Ukrajina je pozvala, naj se ZN-u in Rdečemu križu omogoči preiskava smrti ukrajinskih vojnih ujetnikov, ki so umrli v napadu na zapor v ukrajinski regiji Doneck, ki je pod nadzorom proruskih separatistov.

Kaj natančno se je zgodilo v zaporu v Olenivki, ostaja nejasno. Ukrajina in Rusija se medsebojno obtožujeta napada na zapor. Kijev pravi, da je napad izvedla Rusija, da bi uničila dokaze mučenja in ubijanja ujetnikov.

Predsednik Volodimir Zelenski je napad označil za "namerni ruski vojni zločin", poroča BBC. Napad in smrti ujetnikov bi morali biti po njegovih besedah razlog, da se Rusija prepozna kot država pokroviteljica terorizma. "Pozivam predvsem ZDA. Odločitev je potrebna, in potrebna je zdaj," je dejal v nočnem videonagovoru, poroča Reuters.

Moskva medtem sporoča, da so zapor zadele ukrajinske rakete. Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je bil napad izveden z ameriškim naprednim raketnim sistemom Himars, in pokazalo ostanke, ki naj bi pripadali raketam, izstreljenim s tem sistemom. Ukrajina to zanika.

Ukrajinska obveščevalna agencija SBU trdi, da je prestregla telefonske klice, ki kažejo na odgovornost Rusije, poroča Guardian. Klici naj bi kazali na to, da so ruske sile podtaknile razstrelivo v zaporu. Takšno ugotovitev naj bi podpirale tudi posledice eksplozije.

Rdeči križ je sporočil, da si prizadeva pridobiti dostop do zapora, da bi lahko pomagal evakuirati in oskrbeti ranjene.

Novi ukrajinski generalni tožilec Andrij Kostin je dejal, da je glede napada sprožil preiskavo o vojnih zločinih.

Zapor je bil pred februarjem 2022 prazen, pozneje pa so ga je uporabljali izključno za vojne ujetnike in civiliste, ki niso prestali ruskega postopka preverjanja. Gre za zasliševanja pred odločitvijo, kam bodo kakšne civiliste poslali.

V zaporu so bili med drugim zaprti tudi ukrajinski pripadniki skrajno desnega bataljona Azov, ki so se po obleganju jeklarne Azovstal v Mariupolju predali ruskim silam.

Posledice napada na zapor. Foto: Reuters
Posledice napada na zapor. Foto: Reuters

Kijev: Ruski vojski smo zadali velike izgube

Ukrajinska vojska je sporočila, da so ruskim silam povzročili velike izgube na jugu Ukrajine, kjer poteka protiofenziva ukrajinskih sil, ki so v preteklih dneh uničile tri ključne mostove prek reke Dneper in s tem prekinile ruske oskrbovalne linije.

Po navedbah južnega poveljstva ukrajinske vojske so med spopadi v južnih pokrajinah Herson, Mikolajiv in Odesa ubili več kot sto ruskih vojakov, uničili sedem tankov in razstrelili dve skladišči streliva. Prekinjena je tudi železniška povezava do Hersona prek Dnepra, s čimer so še bolj osamili ruske sile zahodno od te reke.

Prvi namestnik vodje regionalnega sveta Hersona Jurij Sobolevski je prebivalce opozoril, naj se izogibajo ruskim skladiščem streliva. "Ukrajinska vojska napreduje proti Rusom in to je šele začetek," je sporočil Sobolevski.

V zadnjih tednih so ukrajinske sile s pomočjo raketnih sistemov dolgega dosega, ki so jim jih dobavile zahodne države in so z njimi dosegle pomemben preboj na bojišču, uničile tri ključne mostove prek Dnepra in s tem prekinile ruske oskrbovalne linije za mesto Herson, ki je v ruske roke padlo že kmalu po začetku vojne februarja.

Britansko obrambno ministrstvo navaja, da je ruska vojska po uničenju mostov za oskrbovanje svojih enot zahodno od Dnepra začela uporabljati dva pontonska mostova in trajektne povezave. Po navedbah britanskih obveščevalcev je sicer ruska vojska izgubila zagon na bojišču.

Kot je v petek še navedlo britansko ministrstvo, je ruska vlada "vse bolj obupana" zaradi izgube na tisoče svojih vojakov v Ukrajini.

"Na novookupiranih ozemljih na jugu Ukrajine so od Rusije nastavljene oblasti zelo verjetno pod velikim pritiskom Moskve, da utrdijo svoj nadzor nad pokrajino in se pripravijo na referendume o priključitvi k Rusiji v nadaljevanju leta," navaja poročilo britanskega ministrstva.

Od Rusije nastavljeni voditelji v Hersonu so na začetku tedna zavrnili zahodne in ukrajinske ocene razmer na bojišču.

Ukrajinske sile so s sodobnimi zahodnimi havbicami in raketometnimi sistemi dosegle pomembne preboje na bojišču. Foto: Reuters
Ukrajinske sile so s sodobnimi zahodnimi havbicami in raketometnimi sistemi dosegle pomembne preboje na bojišču. Foto: Reuters

Ruski napadi se nadaljujejo

Rusija je v zadnjih 24 urah z zračnimi napadi ciljala na več ukrajinskih mest. V Harkovu na severovzhodu je izstrelek zadel šolo, na jugu države je v Mikolajivu umrl najmanj en človek, še šest jih je ranjenih, potem ko so rakete zadele dve stanovanjski stavbi.

V zadnjih tednih je Mikolajiv, ki je največje mestno središče pod nadzorom ukrajinskih sil v bližini bojne črte v pokrajini Herson, skoraj vsakodnevno tarča ruskih napadov. V petek je v napadu blizu avtobusne postaje tam umrlo sedem ljudi.

V drugem največjem ukrajinskem mestu Harkov so rakete medtem v napadu zjutraj uničile del izobraževalne ustanove, so sporočile tamkajšnje oblasti. Požar, ki je izbruhnil, so pogasili, o žrtvah za zdaj ne poročajo.

O napadu poročajo tudi iz mesta Slovjansk, kjer je bila poškodovana avtobusna postaja, a tudi od tam ni poročil o žrtvah.

Reportaža Karmen W. Švegl z bojišča v Ukrajini