Geopolitika

Kitajska ni sklenila dogovora o sodelovanju s tihomorskimi državami

A.R.
30. 5. 2022, 15.43
Posodobljeno: 30. 5. 2022, 15.49
Deli članek:

Kitajski zunanji minister, ki se mudi na 10-dnevni turneji po Južnem Pacifiku, je danes v Fidžiju sporočil, da Kitajska ni uspela doseči konsenza s tihooceanskimi otoškimi državami glede predlaganega enotnega dogovora o sodelovanju na področju varnosti in trgovine.

Reuters
Kitajski zunanji minister Wang Yi je kljub neuspelem enotnem dogovoru govoril o "področjih sodelovanja" Kitajske in nekaterih držav v regiji

Wang Yi se je danes na Fidžiju udeležil virtualne konference z zunanjimi ministri desetih tihomorskih držav, poroča STA. Države, katerih predstavniki so se udeležili sestanka, so še Salomonovo otočje, Kiribati, Samoa, Fidži, Tonga, Vanuatu, Papua Nova Gvineja, Cookovo otočje, Niue in Mikronezija. Srečanja pa se niso udeležile Avstralija, Nova Zelandija in francoski čezmorski ozemlji Nova Kaledonija ter Francoska Polinezija, prav tako pa na virtualnem srečanju ni bilo predstavnikov Marshallovega otočja, Tuvaluja, Palaua in Nauruja.

Wang je naznanil, da Kitajska želi sodelovati pri razvoju tihomorskih držav ter se s tem odzval na očitke, predvsem iz ZDA in Avstralije, ki Kitajsko obtožujejo širjenja geopolitičnega vpliva v regiji. Predlog neuspešnega dogovora ni javno dostopen, eno različico dogovora pa je prejelo več medijev. Kot ga povzema STA, dogovor predvideva krepitev političnih vezi in varnostno sodelovanje v obliki skupnega usposabljanja varnostnih organov.  Dogovor bi prav tako Kitajski dal večji dostop do naravnih dobrin držav sopodpisnic, v zameno pa bi te prejele finančno pomoč Pekinga in olajšan dostop do kitajskega trga.

Zataknilo se je pri varnostnih vprašanjih

Je pa zato Wang na novinarski konferenci po sestanku dejal, da je vseh deset prisotnih držav pristalo na podpis memorandumov o razumevanju glede kitajske globalne infrastrukturne pobude Pas in pot. Kot poroča Guardian, ti urejajo sodelovanje pri spopadanju s pandemijo Covida, kmetijstvu in reševanju naravnih nesreč, ne predvidevajo pa varnostnega sodelovanja. Kot je še povedal, bo Kitajska izdala dokument »z lastnimi predlogi o sodelovanju s tihomorskimi otoškimi državami«.

Kitajska je aprila s Salomonovim otočjem že podpisala obširen varnostni sporazum. Novi vodja avstralske opozicije, ki je do minulega ponedeljka opravljal vlogo obrambnega ministra, Peter Dutton se je na ta sporazum odzval z besedami, da se Avstralija mora pripravljati na vojno, ZDA pa so na otočje poslale delegacijo pod vodstvom koordinatorja za indijsko-pacifiško regijo Kurta Campbella.

Podoben sporazum je s Kitajsko v soboto podpisala Samoa. Preden je Wang obiskal Fidži, je v petek arhipelag obiskala nova avstralska zunanja ministrica Penny Wong, ki je ob tem izrazila zadržke glede kitajskega predloga. Pred zaključkom turneje bo Wang obiskal še Tongo, Vanuatu, Papuo Novo Gvinejo in Vzhodni Timor.