Šport > Košarka
6166 ogledov

Luka zabil zadnji žebelj, Dallas do tretje zmage zapored

Luka Dončić Profimedia
Dallas Mavericks so gostovali pri New York Knicks in zdesetkane gostitelje premagali s 122:108.

Dallas in New York sta v tokratni dvoboj vstopila s precej okrnjenim kadrom, poleg poškodb so namreč manjkali tudi košarkarji, ki so bili vključeni v 'trade' na zadnji dan prestopnega roka v ligi NBA. Moštvo iz Teksasa so tako zapustili Grant Williams, Seth Curry in Richaun Holmes, novinca P. J. Washington in Daniel Gafford pa le nekaj ur po zamenjavi klubske sredine seveda še nista bila nared za igro.

S še večjimi težavami so se srečevali Knicks, ki so v razmenjavi z Detroitom ostali brez Quentina Grimesa, Malachija Flynna, Evana Fournierja in Ryana Arcidiacona, na seznamu poškodovanih pri domačih pa so se znašli skoraj vsi najpomembnejši člani zasedbe - Jalen Brunson, OG Anunoby, Julius Randle in Mitchell Robinson.

Knicks so sicer najuspešnejša ekipa lige v tem koledarskem letu, z uspešnimi predstavami so Newyorčani prišli celo na četrto mesto vzhodne konference z enakim razmerjem med zmagami in porazi kot tretjeuvršeni Milwaukee (33-18).

Dallas, ki je zasedal osmo mesto na Zahodu (28-23) zaradi poškodb še naprej ni mogel računati na Dercka Livelyja II. in Danteja Exuma.

Luka Dončić in Kyrie Irving, ki sta na zadnji tekmi proti Brooklynu skupaj dosegla 71 točk, sta tokrat poskrbela za vodstvo s 5:0, Ljubljančan je uspešno izvedel svoj prvi met za tri točke. Dallas je v naslednjih minutah ostajal korak pred tekmeci, slovenski zvezdnik je zbral dve asistenci, po atraktivnem zabijanju Josha Greena pa je pri zaostanku 11:14 domači trener Tom Thibodeau vzel minuto odmora.

Dončić in Green sta kasneje poskrbela za šest točk naskoka, nato pa je Luka iz grl v sloviti dvorani Madison Square Garden izvabil vzdihe začudenja in občudovanja. Na njega sta namreč krenila Precious Achiuwa in Taj Gibson, a je Slovenec z izjemno podajo za hrbtom pod košem našel Dwighta Powella. Kanadčan je zadel za 24:16. Takaj po izvedbi te poteze je Dončić sedel na klop, do konca četrtine so ostale tri minute.

Ob trojki Tima Hardawayja Jr., ki je v sezoni 2018/19 v Dallas prišel skupaj s Kristapsom Porzingisom prav iz New Yorka, so Mavericks nato povedli za osem točk, četrtina pa se je končala z izidom 28:22.

Dončić se je na parket vrnil po minuti in pol druge četrtine, s košem in dodatnim prostim metom je poskrbel za +10. V svoji statistiki je imel 8 točk ter po tri skoke in podaje.

New York je odgovoril s petimi zaporednimi točkami in prepolovil prednost gostov. Igralo se je v valovih, razlika pa se je gibala med desetimi in petimi točkami. Po že osmi Dončićevi asistenci je Derrick Jones Jr. nato z metom za tri točke poskbel za 57:48.

Isti igralec je v naslednji obrambni akciji izbil žogo iz rok sicer odličnemu Donteju DiVincenzu. Sodniki so sprva dosodili prekršek, a je Dallasova klop zahtevala ogled posnetka. 'Challenge' so Mavericks dobili, po vrnitvi na parket pa so v napadu iz druge akcije, ofenzivni skok je dobil Maxi Kleber, povedli z 59:48. S tem rezultatom se je polčas tudi končal.

Luka je v svojo statistiko vpisal 12 točk, 5 skokov in 8 podaj.

Isaiah Hartenstein | Avtor: Profimedia Profimedia

Težave pri Knicks so se še povečale ob poškodbi Isaiaha Hartensteina, ki se na začetku drugega polčasa zaradi poškodbe ni vrnil v prvo peterko gostiteljev. Zamenjal ga je veteran Gibson.

Po dveh minutah tretje četrtine se je New York sicer znova približal na sedem točk zaostanka, a je s petimi točkami v nizu odgovoril Irving, vmes je Dončić v obrambi izbil žogo iz rok Achiuwe. Slovenski as sicer ni bil pretirano zadovoljen s sojenjem, delilci pravice so mu namreč najprej zapiskali prekršek v napadu, v enem izmed naslednjih napadov pa so ob kontaktu nad njim piščalke ostale neme.

Tik pred polovico četrtine je Slovenec prodrl pod koš, iz igre vrgel Gibsona in zadel za 68:58.

Nato se mu je povsem odprlo v napadu, Mavericks pa so se hitro začeli oddaljevati. Sledila je namreč njegova trojka, nato še koš ob prekršku ter uspešno izveden prosti met. Z naslednjim metom izza črte je prišel že do 23 točk, na semaforju se je izpisal izid 80:64.

Vse skupaj je potrdil še z dvema ukradenima žogama v obrambi, Dallas pa je prvič na tekmi povedel za +20.

S trojko DiVincenza se je New York nekoliko približal, Luka je bil polovično uspešen s črte prostih metov, tik pred zadnjim piskom sirene v četrtini pa je Miles McBride poskrbel za 71:87.

Na začetku zadnje četrtine je Dončić obsedel na klopi. Zdesetkani Knicks se niso predajali, po vsega dveh minutah pa je Kidd moral vzeti 'time-out', saj so se domači približali na 12 točk zaostanka. Luka se je moral tako pri vodstvu 91:79 vrniti na parket.

Že v prvih dveh napadih je zbral šest točk. Prvič je zadel pod košem in dobil na voljo dodaten prosti met, nato je sledila še trojka. Z njo je prišel do 30 doseženih točk.

Slabo minuto pred polovico četrtine je Dončić s svojo 10. asistenco na tekmi v kotu našel Greena, ki je zadel met za tri točke, ob tem pa je bil nad njim storjen tudi prekršek. Avstralec je z dodatnim prostim metom poskrbel za 105:90.

A domači so še naprej odlično metali trojke, z dvema jim je odgovoril Slovenec.

DiVincenzo je imel štiri minute in pol pred koncem na voljo tri proste mete. Dallas je zahteval nov pregled posnetka, a ni bil uspešen. Tokrat najboljši košarkar domače zasedbe je bil trikrat natančen za 101:111.

Minuto kasneje so se Knicks približali na -8, vendar je Luka nato našel Hardawayja Jr., ki je poskrbel za 113:103. Slednji je kasneje zadel tudi met za tri točke, še zadnje upanje domačih pa je prav tako s trojko uničil Dončić. Ta je slabi dve minuti pred koncem na semaforju tako izpisal rezultat 121:105.

Dvoboj je bil odločen, na parket so vstopili Dallasovi rezervisti, domači tokrat rezerv pravzaprav niti niso imeli. Končalo se je z zmago Mavericks s 122:108.

Luka je z metom iz igre 12/23 (6/13 trojke, 6/7 prosti meti) zbral 39 točk. K temu je dodal še 8 skokov, 11 podaj, blokado in kar štiri ukradene žoge. Še štirje njegovi soigralci so presegli ali dosegli mejo 15 točk: Hardaway Jr. (19), Jones Jr. (18), Irving (16), Green (15).

DiVincenzo je vknjižil 36 točk, Josh Hart 23, McBride pa 21. Pri New Yorku je na parket stopilo vsega osem košarkarjev, ob tem je Hartenstein zaradi težav z Ahilovo tetivo odigral le prvi polčas.