V Mariborskem zdravstvenem domu imajo podnevi na razpolago sedem nujnih reševalnih vozil, dve med njimi sta tako imenovani “reanimobil” s stalno prisotnostjo zdravnika. “V letu 2021 smo opravili 15078 nujnih intervencij, ki so približno enako razporejene vsak mesec,” o zasedenosti reševalnih vozil pove Aleksander Jus, pomočnik direktorja za zdravstveno nego v ZD Adolfa Drolca Maribor.

Včasih se pripeti, da v strahu ljudje reševalno vozilo pokličejo, čeprav to ni nujno potrebno. Ko je vozilo na poti na nenujno vožnjo, se lahko zgodi, da bo na drugem koncu mesta nekdo, ki bi tako pomoč potreboval, ostal brez nje. Da se to ne bi zgodilo, je torej potrebno vedeti, kdaj je prevoz res nujen in upravičen in kdaj ne.

Ponoči na razpolago manj vozil

Poleg sedmih vozil med sedmo in devetnajsto uro na nujno vožnjo napotijo tudi motorista reševalca ali, kadar je potrebno, helikoptersko enoto nujne medicinske pomoči. Ponoči sta na delu dve ekipi manj, podnevi pa so na terenu še štiri nenujna reševalna vozila, ki so namenjena prevozu pacientov z napotnico. Ker so tudi ta vozila opremljena za nujno posredovanje na terenu, je njihov status mogoče v trenutku spremeniti, torej jih uporabiti kot nujno reševalno vozilo.

Reševalec na motorju je pogosto prvi na kraju nesreče

Omenjeni vozni park z ekipami pokriva 745 km2 velik teren, ki poleg Maribora pokriva še 11 občin, kadar je potrebno pa nudi pomoč še dvema sosednjima reševalnima postajama Slovenska Bistrica in Lenart. Na pomoč jim priskočijo, kadar imajo v nujnih primerih vsa vozila zasedena. 

Da vozilo ni na razpolago, čeprav dispečerska služba predvideva,, da gre za nujni klic, se zato večkrat zgodi v manjših občinah, kjer so naselja bolj razdrobljena, na razpolago pa le nekaj vozil.

Kdaj je potrebno poklicati nujno pomoč?

V primeru nesreč, poškodb ali bolezenskih stanj ni vedno nujno klicati nujne medicinske pomoči. Aleksander jug pove, da v primerih klicev v prvi vrsti računajo na razsodnost ljudi. Nujnih stanj, ko poškodovanca sami ne vozite v bolnišnico, je kar nekaj: “Poškodbe, pri katerih je poškodovanec nepomičen, ima poškodovane spodnje okončine, kadar gre za sum na poškodbo hrbtenice, poškodba glave, bolečine v prsnem košu, nevrološke težave, hude krvavitve –  zahtevajo nujno pomoč,” pojasni Jus.

Aleksander Jus, Pomočnik direktorja za zdravstveno nego

Če bi v takem primeru ponesrečenca sami poskusili pripeljati v bolnišnico, obstaja verjetnost, da njegovo stanje dodatno poslabšamo, zato s klicem ne smemo odlašati, opozarjajo strokovnjaki.

Ob klicu nujnost stanja oceni tudi dispečer: “Če gre za lažjo obliko poškodbe, pri kateri poškodovanec ni gibalno oviran, ni prisotnih znakov motnje zavesti, ni bil v nezavesti, gre za lažjo obliko nenadnih bolezenskih znakov, v takih primerih po navadi dispečer ugotovi, da ni upravičenosti do prevoza z reševalnim vozilom.”

Bolnike obravnavajo po sistemu triaže

V stresnih situacijah se rado zgodi, da domači stanje ocenijo za bolj nujnega, kot dejansko je. V tem primeru dispečer vozilo nujne pomoči napoti na kraj dogodka. “Seveda se dogajajo tudi takšni primeri, na žalost se lahko pripeti, da v tistem trenutku nekje na drugi strani potrebuje pomoč reševalcev, pa bi bila vsa vozila zasedena. Pri tem gre tudi za razsodnost tistega, ki kliče in zaprosi za posredovanje reševalcev,” razloži Jus.

Glede na statistiko v Mariboru sicer razpolagajo z dovolj ekipami na terenu, ki jih lahko tudi preusmerijo, a kljub temu se je potrebno zavedati, da v nujnih primerih, denimo ob srčnem zastoju, šteje vsaka sekunda. Če velja prepričanje, da imajo osebe prepeljane z reševalnim vozilom prednost pri obravnavi in se z nenujnim klicem morda kdo želi izogniti čakanju na obravnavo, Jus pojasnjuje, da temu ni vedno tako: “Osebe so obravnavane po sistemu triaže, torej glede na stopnjo nujnosti obravnave glede na stopnjo poškodbe ali pojava nenadne bolezenskih znakov.

Če zdravnik kasneje presodi, da sta bila aktivacija in prevoz z vozilom nujne pomoči neupravičena, bi sicer lahko izstavil tudi račun za prevoz. “Ugotovitev zdravnik poda na podlagi pregleda in diagnoze.”

Osebe so obravnavane po sistemu triaže, torej glede na stopnjo nujnosti obravnave glede na stopnjo poškodbe ali pojava nenadne bolezenskih znakov.

Da bi bilo takih primerov čim manj in seveda tudi čim manj ključnih zamujenih trenutkov, se je dobro odzvati vabilom na izobraževanja iz prve pomoči, pri slednjih je namreč tudi obravnavano, kdaj je nujno, kdaj primerno in kdaj neprimerno klicati reševalce.

Glede na zdravstveno mrežo, to oblikuje Ministrstvo za zdravje, je stanje s številom ekip na terenu v Mariboru zadovoljivo, v zdravstvenem domu pa si seveda želijo, da bi imeli na razpolago večje število ekip.