Sv. pater Pij je stigmatik našega časa. Foto: EPA
Sv. pater Pij je stigmatik našega časa. Foto: EPA
Režiser Abel Ferrara. Foto: Reuters
Režiser Abel Ferrara. Foto: Reuters

"Moj novi film bo o svetem Piju. Osredotočil se bom predvsem na San Giovanni Rotondo, kjer se je leta 1920, ko je bil Pij še mlad redovnik, zgodil masaker. V tistem obdobju so se prvič pojavile tudi njegove stigme," je v sklopu filmskega festivala v Locarnu za Anso povedal režiser Abel Ferrara. Napovedal je še, da bo patra igral Shia LaBeouf, je poročala Italijanska tiskovna agencija Ansa.

Nedavno premiera filma Zeros and ones

Ferrara je imel nedavno v Locarnu svetovno premiero filma Zeros and ones (ničle in enice), v katerem v dvojni vlogi dvojčkov igra Ethan Hawke. Režiser pa ga je opisal kot vohunski film, posnet v nočnem Rimu med pandemijo.

Na vprašanje Anse, kako se spopada s pandemijo, je odgovoril. "Doslej sem že večkrat ogrozil svoje življenje, a rad bi še naprej živel, zato sem se cepil. Star sem 70 let in ta virus ogroža posameznike mojih let." Dodal je, da bo nadaljeval delo, saj še vedno verjame v film in kinematografijo.

V vlogi mladega patra Pija bo nastopil Shia Lebeouf. Foto: Reuters
V vlogi mladega patra Pija bo nastopil Shia Lebeouf. Foto: Reuters

Ni pa izključil, da bi v prihodnje združil moči s platformo za pretočne vsebine: "Če bi me finančno podprli, meni pa prepustili vso ustvarjalno svobodo, s tem ne bi imel težav." Morda bi se lotil celo serije, je še poročala Ansa.

Veliko molitve, malo spanja in tišina

Francesco Forgione se je rodil 25. maja 1887 kot drugi od osmih otrok v kmečki družini v Pietrelcini v Italiji. Že naslednji dan je bil krščen in dobil ime Frančišek (Francesco). Zgodaj so opazili, da je veliko molil, malo spal in iskal tišino, je zapisano v njegovi biografiji na pastoralnem portalu ljubljanske nadškofije.

Pri šestnajstih letih je vstopil h kapucinom in prevzel redovno ime Pij, kar je razveselilo domače. Leta 1910 je postal duhovnik, do leta 1915 pa služil kot kaplan v svojem kraju in iz zdravstvenih razlogov bival pri svojih starših. Leta 1916 so ga nato poslali v samostan San Giovanni Rotondo, kjer je ostal do svoje smrti. Na mestu, kjer je bila od leta 1910 opazna pordelost kože, so se 20. septembra 1918 pojavile stigme, in sicer krvave rane na rokah in drugih mestih Kristusovih ran, ki so bile vidne vse do njegove smrti. Čeprav jih je skušal prikriti z rokavicami, je pater Pij hitro zaslovel.

Papež Janez Pavel II. nad veliko sliko sv. Pija v Vatikanu. Foto: EPA
Papež Janez Pavel II. nad veliko sliko sv. Pija v Vatikanu. Foto: EPA

Ljubezen do bližnjega je izkazoval tako, da je več kot petdeset let sprejemal velike množice ljudi, ki so se obračali nanj za spoved, nasvet in tolažbo. Zaradi njegovih zdravilskih sposobnosti so ga "nadlegovali" povsod: v cerkvi, zakristiji, samostanu. Pater Pij naj bi imel tudi dar bilokacije, torej je lahko bil hkrati na različnih krajih, med drugim pa je Karlu Wojtyli napovedal izvolitev za papeža in poskus atentata nanj leta 1981.

Medtem je s strani njegovega meniškega reda in Vatikana rastel skepticizem. Leta 1922 pa so njegovo pastoralno delovanje omejili. To je bil hud udarec za patra Pija, a vernikov to ni ustavilo, k njemu je drlo vedno več in več romarjev. Od leta 1940 je s pomočjo številnih donacij zgradil eno največjih klinik v Italiji, ki se je odprla leta 1956.

Vsako leto grob obišče 7 milijonov ljudi

Ko je leta 1968 umrl, so ga v prisotnosti 100.000 ljudi pokopali v kripti samostanske cerkve. Za svetnika je bil razglašen leta 2002. Vsako leto njegov grob obišče okrog 7 milijonov ljudi, to je dvakrat več kot Lurd.

Telo patra Pija v stekleni krsti. Foto: EPA
Telo patra Pija v stekleni krsti. Foto: EPA