Zasebnost
Nepremičnine
Komentar

Kje je smisel celostne prenove stare hiše

Stare hiše več energije ne porabijo le zato, ker so grajene v slabšem standardu od današnjega, ampak tudi zato, ker so precej večje od današnjih

Podporniki obveščajo

FINANCE
Nepremičnine
Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus
Nepremičnine
DAN ODPRTIH VRAT
NepremičninePodpornik projekta Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus

V okolici Kranja si jo boste lahko ogledali na dnevu odprtih vrat

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev
Nepremičnine
NepremičninePodpornik projekta Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev

Na treh različnih lokacijah bo od 23. do 25. marca 2023 na ogled pet različnih Marlesovih hiš, postavljenih na ključ.

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na dan odprtih vrat v naselju DRENovo
FINANCE
Nepremičnine
Poletna šola fakultete za gradbeništvo in geodezijo
19.06.2023 08:00
Čas branja: 8 min

Po celostni prenovi stare hiše je bivanje v njej neprimerljivo boljše, stroški so opazno nižji, zviša se vrednost objekta. A vložek je razmeroma velik in celostna prenova je zahteven zalogaj. Še posebej, ker novi pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah PURES 3 zahteva skoraj ničenergijski standard tako pri novih gradnjah kot pri prenovah hiš. Takšna prenova pa terja najprej temeljit pregled stare hiše, potem načrt prenove in na koncu strokovno izvedbo. Ker je izvedba draga in zahtevna, jo Eko sklad olajša s povratnimi in nepovratnimi sredstvi.

Nič na pamet – lahko se izkaže, da bo treba rušiti

Pred prenovo je treba staro stanovanjsko hišo temeljito pregledati. Najprej se ugotovi, ali sta tloris in prostorska zasnova objekta takšna, da ju je možno prilagoditi novim, sodobnim bivalnim zahtevam. Hiše iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja imajo namreč običajno veliko majhnih prostorov, današnje potrebe pa narekujejo večji bivalni prostor in drugačno razporeditev. Potem je na vrsti pregled statike oziroma potresne odpornosti. Če je potrebna statična sanacija, se najprej utrdi nosilna konstrukcija.

Šele potem pride na vrsto prenova. No, včasih do nje niti ne pride. Kajti če se izkaže, da je stara stanovanjska hiša statično neustrezna in da brez večjih posegov, ki niso ekonomsko upravičeni, ni možno zagotoviti ustrezne nove funkcije, kakršnakoli prenova sploh ni smiselna.

Načrt celostne prenove hiše naredijo strokovnjaki

Pregled stanja stanovanjske hiše zahteva sodelovanje strokovnjakov z različnih področij. Seveda strokovni pregled in načrt prenove nekaj staneta, a denar bo dobro naložen, ker bo porabljen smiselno. Torej tako, da bo po prenovi bivanje udobno, stroški obratovanja nižji in tržna vrednost hiše višja. Če se stara hiša prenavlja na pamet, prenovi velikokrat sledi sanacija med prenavljanjem narejenih napak.

Ni razloga, zakaj ne bi pred celostno prenovo izkoristili brezplačnih nasvetov strokovnjakov iz energetskih pisarn ENSVET. Poleg strokovnih navodil za prenovo in seznamov ustreznih naprav dajejo tudi informacije o pridobitvi povratnih in nepovratnih sredstev Eko sklada.

Odločitev: delna, manjša ali celostna prenova?

Šele po pridobljenih osnovnih informacijah je na vrsti odločitev o obsegu prenove. Pri manjših prenovah se lahko na podlagi načrta del začne pridobivanje ponudb za izvedbo, pri čemer pa cena ne sme biti edini dejavnik, temveč tudi reference izvajalcev. Celostne in večje prenove pa zahtevajo strokovnejši pristop.

Pri obsežnih ali celostnih prenovah predlagam, da najamete arhitekta, ki je že izvedel več prenov v skoraj ničenergijskem razredu. Zakaj? Zato, ker se bodo verjetno spremenili tlorisi, povečale se bodo steklene površine in uredilo senčenje, izvedel se bo nov toplotni ovoj stavbe in vgradil prezračevalni sistem ter na koncu tudi nov ogrevalni sistem z napravo, ki uporablja obnovljive vire energije. Usklajevanje med posegi je zahtevno, prav tako tudi optimalen izbor materialov in nadzor nad pravilnim potekom in izvedbo del.

Zakaj je celostna prenova najbolj smiselna

Tipična stanovanjska hiša iz obdobja 2008–2010, ko je veljal PURES 2008, letno na kvadratni meter površine porabi 55 kilovatnih ur energije. Če bi taisto stanovanjsko hišo zgradili danes skladno z zahtevami PURES 3 v skoraj ničenergijskem standardu, bi na leto porabila veliko manj energije, okrog 15 kilovatnih ur na kvadratni meter površine. Že samo primerjava potrebne energije pokaže, da gre za ogrevanje, toplo sanitarno vodo in razsvetljavo v starejši stanovanjski hiši 3,6-krat več energije kot pri enako veliki sodobni skoraj ničenergijski.

Potratne, ker so prevelike

Večina starejših stanovanjskih hiš ima tudi več neto bivalne površine kot sodobne gradnje. V obdobju do leta 2010 je povprečna enodružinska stanovanjska hiša obsegala več kot 220 kvadratnih metrov bivalne površine. V zadnjih letih pa se skoraj ničenergijske hiše zasnujejo in zgradijo tako, da se neto bivalna površina giblje okrog 150 kvadratnih metrov. Toliko meri tudi največja površina hiše, za katero Eko sklad ponuja nepovratna sredsta, če se bo zgradila v pasivnem ali skoraj ničenergijskem standardu.

Iz tega lahko sklenemo, da stare hiše več energije ne porabijo le zato, ker so grajene v slabšem standardu od današnjega, ampak tudi zato, ker so precej večje od današnjih. In če se poleg standarda gradnje upošteva tudi dejanska površina stare hiše, pridemo do ugotovitve, da starejše hiše porabijo tudi do petkrat več energije kot sodobne. In to vsak mesec.

Kako pravilno prenoviti hišo, zgrajeno pred letom 2000

Preden je stopil v veljavo PTZURES 2002 (Pravilnik o toplotni zaščiti in učinkoviti rabi energije v stavbah), so bile stanovanjske hiše večinoma izvedene z dvoslojnimi okni in minimalno toplotno izolacijo na fasadi, streha je bila toplotno izolirana le znotraj nosilne konstrukcije, energenti za centralni ogrevalni sistem pa so bili kurilno olje, plin ali drva. Že samo iz tega je razvidno, da bo treba marsikaj spremeniti. Pomembno pa je, da so posamezni deli prenove med seboj pravilno usklajeni in pravilno izvedeni v pravilnem vrstnem redu.

Vrstni red prenove stare hiše naj bo takšen:

  1. menjava stavbnega pohištva in večanje steklenih površin (potrebni sta vgradnja RAL in izvedba zunanjega senčenja),
  2. toplotna izolacija fasade, hidroizolacija cokla ali kleti z izvedbo drenaže,
  3. toplotna izolacija stropa ali strehe (če je treba, se zamenja tudi strešna kritina),
  4. toplotna izolacija tal v kleti ali stropa v kleti, če gre za neogrevano klet,
  5. izvedba mehanskega prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka s čim večjim izkoristkom,
  6. glede na izide izračuna za energetsko izkaznico in izračuna gradbene fizike se izbere ustrezno velika centralna naprava za ogrevanje z uporabo obnovljivih virov energije (toplotna črpalka, peč na biomaso ...),
  7. preveri se smiselnost in možnost vgradnje sončne elektrarne za samooskrbo.

Kaj narediti s starim ogrevalnim sistemom?

Prvo vprašanje pri prenovi hiše iz prejšnjega stoletja je, kako z najmanj vložka čim bolj znižati stroške za ogrevanje in pripravo tople sanitarne vode. Univerzalnega odgovora ni, je pa ta vedno odvisen od velikosti in stanja hiše. Pri povprečni hiši iz leta 2000 se bo največ prihrankov praviloma doseglo z zamenjavo ogrevalnega sistema, ko se stara peč na kurilno olje nadomesti s sodobno pečjo na biomaso.

Pri takšni menjavi se lahko od Eko Sklada pridobijo nepovratna sredstva do 50 odstotkov investicije oziroma največ štiri tisoč evrov. Če pa se stara peč na kurilno olje zamenja za toplotno črpalko zrak-voda, nepovratna sredstva znašajo do 40 odstotkov naložbe oziroma največ 2.500 evrov.

Vendar je pred nakupom nove ogrevalne naprave priporočljivo najprej zmanjšati potrebe po energiji in urediti prezračevanje z vračanjem toplote odpadnega zraka (rekuperacijo). Šele po tem pride na vrsto ustrezno manj zmogljiv sodoben sistem ogrevanja.

Koliko več je hiša vredna po prenovi?

V spodnjem grafu lahko vidimo, za koliko se zviša vrednost hiše po prenovi. V izračunih niso upoštevani učinki inflacije in tako ostaja vrednost neobnovljene stare hiše tudi po 20 letih enaka. Prav tako pri stari hiši niso upoštevana nujna vzdrževalna dela, ki so potrebna, da bo sploh primerna za bivanje.

Očitno je edino smiselno in najbolj učinkovito denar vložiti v celostno prenovo, ne le v posamezne ukrepe. Bivanje v sodobni celostno prenovljeni hiši je neprimerljivo boljše in udobnejše kot v stari hiši, prav tako neprimerljivi so prihranki pri njenem obratovanju. In za pravilno izvedeno celostno prenovo v skoraj ničenergijskem standardu se lahko pri Eko skladu pridobi tudi do 30 odstotkov nepovratnih sredstev.

Kaj pa, če ni denarja za celostno prenovo?

Če stanje financ ne zadošča za celostno prenovo, ne preostane drugega kot staro hišo po opravljenem pregledu le delno prenavljati. To pomeni, da se izvedejo zgolj posamezni ukrepi, denimo zgolj vgradnja novega ogrevalnega sistema ali novih oken, pri čemer se priporoča sočasna vgradnja vsaj lokalnih prezračevalnikov, da ne bi prišlo do pojava plesni. V teh primerih je vračilna doba seveda krajša, a bivalno ugodje se ne izboljša toliko kot pri celostni prenovi in obratovalni stroški se znižajo precej manj.

Tudi pri delni ali postopni prenovi stare hiše bo zelo prav prišel nasvet energetskega svetovalca, kateri ukrep bo za svoj vložek prinesel največ učinka, pa tudi nasvet, v kakšnem vrstnem redu je posamezne ukrepe najpametneje izvesti.

Članek je bil objavljen v prilogi Gradnja in bivanje, junij 2023

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
avtor1
Aleš Borut Ivanko

Aleš Borut Ivanko je arhitekt in energetski svetovalec pri svetovalnici ENSVET, ki deluje pod okriljem Eko sklada.

Montažne hiše
Zanimivo
Kako sta Maša in Denis kupila montažno hišo - od želje do podpisa pogodbe
Montažne hiše
ZanimivoNataša Jančar Kako sta Maša in Denis kupila montažno hišo - od želje do podpisa pogodbe

Praktične izkušnje od želje do podpisa pogodbe za nakup montažne hiše, ko se pot se ni odvijala tako, kot sta si predstavljala. A sta le našla, kar sta iskala.

FINANCE
Dražbe
Vse to lahko do konca leta kupite na dražbah
Dražbe
DražbeAleš Perčič Vse to lahko do konca leta kupite na dražbah

Naprodaj so stanovanja, hiše, zemljišča, gostilne, vikend in hotel

FINANCE
Dražbe
Te hiše lahko do sredine novembra kupite na dražbah
Dražbe
DražbeAleš Perčič Te hiše lahko do sredine novembra kupite na dražbah

Pregled dražb stanovanjskih hiš

FINANCE
Česa se lahko naučimo od naj upravljavcev?
PRO
Finance
Naj skladi 2024
Finance PRO Česa se lahko naučimo od naj upravljavcev? (PRO)

Kot veleva zdaj že dolgoletna tradicija, smo tudi letos izbrali najboljše vzajemne in pokojninske sklade ter razglasili najboljšega upravljavca in upravljavsko družbo leta.

FINANCE
Kljub spodbudam in subvencijam: če bi daljinsko ogrevanje radi zamenjali s toplotno črpalko, ne bo šlo
Finance
Petra Sovdat Kljub spodbudam in subvencijam: če bi daljinsko ogrevanje radi zamenjali s toplotno črpalko, ne bo šlo 11

V kakšnem primeru lahko vir ogrevanja zamenjate, če ste že priključeni na daljinsko ogrevanje oziroma gradite, kjer sistem že deluje

FINANCE
Okolje & energija
(nasveti strokovnjaka, 2. del) Kako lahko v podjetju varčujejo z energijo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar (nasveti strokovnjaka, 2. del) Kako lahko v podjetju varčujejo z energijo

Kombinacija toplotne črpalke in sončne elektrarne, izkoriščanje odpadne toplote in prezračevalni sistemi brez rekuperacije so med priložnostmi za varčevanje z energijo v podjetjih

FINANCE
Okolje & energija
(nasveti strokovnjaka, 1. del) Kako lahko v podjetju varčujejo z energijo
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar (nasveti strokovnjaka, 1. del) Kako lahko v podjetju varčujejo z energijo

Nove tehnologije, novi pristopi in drugačen pogled na rabo energije prinašajo nove priložnosti za učinkovito rabo energije v podjetjih in ustanovah.

FINANCE
Subvencije
Zakaj bo težko dobiti subvencijo za turizem
Subvencije
SubvencijeTeja Grapulin Zakaj bo težko dobiti subvencijo za turizem 1

Razpisanih je 69 milijonov evrov, podjetja se sprašujejo, koliko je dejansko takih, ki ustrezajo čisto vsem pogojem