Greta Thunberg med policijskim pridržanjem. Foto: Reuters
Greta Thunberg med policijskim pridržanjem. Foto: Reuters

Med protesti v Kölnu so bili vidni rumeni križi, simboli protesta proti rušenju vasi Lützerath. Protestniki so sporočili, da mora premog pod Lützerathom ostati v zemlji.

Po podatkih policije so bile zaprte dovozne ceste, promet pa je bil preusmerjen. Tiskovna predstavnica policije je povedala, da so trije ljudje prilepljeni na cesto, tri pa so že odpeljali.

Policija je sporočila, da je med aktivisti, ki so jih pridržali med protesti proti rušenju vasi Lützerath, tudi švedska aktivistka Greta Thunberg. Pridržana je bila približno devet kilometrov iz vasi, izpustili pa so jo po identifikaciji. Thunberg se je protestom pridružila v petek.

Protesti so potekali tudi na drugih krajih na zahodu Nemčije. V rudniku lignita Inden blizu Aachna so protestniki zasedli bager, zato je bilo delo v rudniku ustavljeno. Po podatkih policije v Aachnu je bilo udeleženih približno 20 protestnikov, podjetje RWE pa sporoča, da jih je bilo od 30 do 40.

Po navedbah policije in RWE-ja je skupina približno 20 podnebnih aktivistov zasedla tudi železniške tire, ki vodijo do elektrarne Neurath v bližini Rommerskirchna. "Danes tukaj ne vozi noben vlak za premog. S svojimi telesi se postavljamo po robu poti uničenja," so na družbenem omrežju Twitter zapisali aktivisti, ki nasprotujejo širitvi rudnika lignita.

Policija je sporočila, da je pripravljena na še več spontanih, decentraliziranih akcij. Podnebni aktivisti iz Lützeratha so za danes napovedali skupni dan podnebnih akcij.

Iz vasi Lützerath, ki so jo zaradi nasprotovanja širitvi tamkajšnjega premogovnika več dni zasedali podnebni aktivisti, so policisti v ponedeljek iz enega od predorov v vasi odstranili še zadnja dva protestnika. Vas, ki je v lasti energetskega velikana RWE, bodo zdaj podrli in naredili prostor za predvideno širitev.

Pri RWE-ju pričakujejo, da bo rušenje vasi trajalo približno od osem do deset dni, premog pa naj bi na območju začeli kopati marca ali aprila.

Prizor z železniških tirov v bližini Rommerskirchna. Foto: Reuters
Prizor z železniških tirov v bližini Rommerskirchna. Foto: Reuters