Širin Abu Akleh

Blinken o ubiti novinarki: krivda Izraelcev zaenkrat še ni dokazana

A.R./STA
8. 6. 2022, 11.44
Posodobljeno: 8. 6. 2022, 11.51
Deli članek:

Pri preiskavi smrti ameriško-palestinske novinarke Širin Abu Akleh bodo ZDA sledile dejstvom, ne glede na to, kam bodo ta vodila, je danes na vrhu Amerik v Los Angelesu dejal državni sekretar ZDA Antony Blinken. Krivda Izraela po njegovih besedah zaenkrat ni dokazana.

Profimedia
Nemiri so izbruhnili tudi na pogrebu ubite novinarke, 13. maja v Jeruzalemu

S temi besedami se je na forumu za študente novinarstva v sklopu vrha Amerik v Los Angelesu Blinken odzval na vprašanje, zakaj Izraela, ki naj bi bil kriv za smrt novinarke Al Jazeere Širin Abu Akleh, zaenkrat niso doletele nikakršne posledice. Dejstva, ki bi krivdo pripisala izraelski vojski, še niso bila dokazana, je v odgovoru dejal Blinken.

»Želimo si neodvisne in kredibilne preiskave. Ko bo do take preiskave prišlo, bomo sledili dejstvom, ne glede na to, kam bodo vodila,« je bil jasen ameriški državni sekretar. Izrazil je tudi obžalovanje smrti »te izjemne novinarke in ameriške državljanke«.

Preiskava palestinskih oblasti je medtem pokazala, da je 11. maja novinarko med poročanjem o izraelski raciji v palestinskem begunskem taborišču Dženin na Zahodnem bregu ustrelil izraelski vojak. Ob tem so njeno smrt označili za vojni zločin. Po poročanju CNN, ki je pri poročanju o dogodku citiral očividce, naj bi bila novinarka ubita v načrtovanem napadu izraelske vojske, palestinskih borcev pa domnevno v času njene smrti še ni bi bilo v bližini.

V Izraelu so te obtožbe zanikali in dejali, da je v teku tudi njihova lastna preiskava, hkrati pa so palestinske oblasti pozvali k sodelovanju pri razjasnjevanju okoliščin incidenta. Izraelske oblasti so ob tem poudarile, da obstaja tudi možnost, da je novinarko ubil palestinski strelec, ali pa da so jo ustrelili Izraelci, vendar pomotoma.

Medtem so številni ameriški demokrati pozvali zvezno policijo FBI, naj izvede nepristransko preiskavo dogodka. K takojšnji, temeljiti in nepristranski preiskavi je kmalu po dogodku pozval tudi Varnostni svet ZN.

Pogreba novinarke, ki je potekal 13. maja v Jeruzalemu, se je udeležilo na tisoče ljudi. Pri tem pa so izbruhnili nemiri, v katerih je posredovala izraelska vojska in pri tem skoraj poškodovala krsto pokojne novinarke.

Al Jazeera pa je pred časom sporočila, da je njena medijska skupina že pooblastilo odvetniško skupino za posredovanje obravnave dogodka na Mednarodno kazensko sodišče v Haagu.