Zasebnost
IKT

Kaj napovedujejo direktorji slovenskih podjetij globalnih IT-korporacij

Vsi brez izjeme bodo slovenskemu gospodarstvu pomagali pri nadaljnjem prenosu poslovanja v oblak, veliko pa pričakujejo od tehnologij 5G in umetne inteligence

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Kaj o umetni inteligenci meni generalna direktorica Microsofta Slovenija Barbara Domicelj
IKT
PODKAST BI NA RUMENI STOL?
IKTPodpornik projekta Kaj o umetni inteligenci meni generalna direktorica Microsofta Slovenija Barbara Domicelj

Z njo se je pogovarjal direktor podjetja B2 BI Rok Pirnat

FINANCE
IKT
Digistacija 24: Dogodek za spletne sladokusce
IKT
CREATIMOV DOGODEK
IKTPodpornik projekta Digistacija 24: Dogodek za spletne sladokusce

Letošnja Digistacija po ponudila vpogled v digitalno dostopnost, umetno inteligenco, oblikovanje zgodb in analitiko.

FINANCE
IKT
Telekom Slovenije vzpostavil mobilno intervencijsko enoto za krizne razmere
IKT
DOBRA PRAKSA
IKTPodpornik projekta Telekom Slovenije vzpostavil mobilno intervencijsko enoto za krizne razmere

V izrednih okoliščinah bodo lahko hitreje omogočili mobilne komunikacije na prizadetih območjih

FINANCE
IKT
Kako lahko veliki jezikovni modeli pospešijo produktivnost
IKT
BREZPLAČNI SPLETNI SEMINAR
IKTPodpornik projekta Kako lahko veliki jezikovni modeli pospešijo produktivnost

Podjetja bi pogosteje vpeljevala tehnologije umetne inteligence, če bi imela za to dovolj znanja.

FINANCE
IKT
Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica
IKT
Podkast Bi na rumeni stol?
IKTPodpornik projekta Prisedite k Roku Pirnatu, B2 BI, in Tonetu Stanovniku, Špica

Slišali boste razpravo o pomenu prilagajanja tržnim trendom, nenehnemu izboljševanju in vlogi, ki jo igra umetna inteligenca v prihodnosti tehnologije in poslovanja.

19.01.2021 08:00
Čas branja: 6 min

Leto 2020 je bilo po oceni analitskega podjetja Gartner doslej najtežje za dejavnost informacijsko-komunikacijskih tehnologij in je prineslo rekorden 5,4-odstotni upad. Letos lahko pričakujemo počasno okrevanje in štiriodstotno rast, predvsem pa nadaljnje prestrukturiranje, digitalizacijo in stabiliziranje trga IKT.

O tem, kakšne načrte imajo letos, smo povprašali direktorje nekaterih slovenskih podjetij največjih globalnih IT-korporacij.

Barbara Domicelj, generalna direktorica Microsofta Slovenija: »Lani smo zaznali izjemno pospešitev digitalnih preobrazb v organizacijah, saj so bile digitalne tehnologije odločilne za nepretrgano poslovanje in storilnost zaposlenih v zaostrenih razmerah. Organizacije, ki so vzpostavile prave digitalne rešitve, so se lahko bolje odzvale na nepričakovane pretrese, hkrati pa so pridobile temelje za hitrejše okrevanje in razvoj. Tudi letos jim bomo skupaj s partnerji pomagali, da postanejo z oblakom, umetno inteligenco, internetom stvari in drugimi digitalnimi tehnologijami bolj odporne proti spremembam ter da omogočijo nove načine dela in izkušnje za stranke, večjo IT-varnost in inovativne poslovne modele. Še bomo krepili navzočnost na slovenskem trgu, vključno z zaposlovanjem novih sodelavk in sodelavcev.«

Michele Leonardi, izvršni direktor IBM Slovenija: »Minulo leto je prineslo številne spremembe v delovnih procesih in naraščajočo potrebo po digitalizaciji, saj so se morala podjetja nenadoma soočiti z 'novo normalnostjo'. Kot odločilni za uspešno poslovanje podjetij so se izkazali ekosistemi, kot sta oblak IBM in umetna inteligenca. Poleg pandemije je leto 2020 zaznamovala izjemna tehnološka rast, ki se bo nadaljevala tudi letos, hibridne tehnologije računalništva v oblaku pa so postale ključ do uvajanja novih načinov poslovanja. Prihodnost bo usmerjena v izboljšanje moči in učinkovitosti umetne inteligence, ki bo podjetjem pomagala uspešno premagovati izzive, kot so varno uvajanje, poenostavitev in upravljanje hibridnih tehnologij v oblaku za večje število uporabnikov. Področje storitev v oblaku postaja vse bolj kompleksno, zato bodo podjetja iskala zaupanja vredne partnerje, ki bodo poskrbeli za čim varnejši prenos njihovega poslovanja v oblak. Pomembno vlogo bo zavzela dobra partnerska mreža, ki jim bo ponujala podporo pri upravljanju in dodajanju novih storitev glede na njihove spreminjajoče se poslovne potrebe. V IBM verjamemo, da bodo leto 2021 zaznamovala številna uspešna partnerstva, tako z našimi strankami kot poslovnimi partnerji, s katerimi bomo pripomogli k doseganju njihovih poslovnih ciljev.«

Marko Drev, direktor podjetja SAP Slovenija: »Digitalna preobrazba ni cilj, temveč nepretrgano potovanje, ki vodi do odpornosti, donosnosti in trajnosti naših strank. Slovenske stranke in partnerji vedno dokazujejo, da so inovacije v središču njihovega poslovanja. Pri SAP jih bomo tudi v prihodnje na vsakem koraku podpirali, da postanejo pametna podjetja. Za letos pričakujem pomemben premik k pametnim rešitvam, ki bodo podjetjem omogočile, da se spopadejo s posledicami pandemije. Za resnično preobrazbo podjetja potrebujejo več kot infrastrukturo kot storitev ali programsko opremo kot storitev ‒ potrebujejo celostni pristop, poslovno preobrazbo kot storitev.«

Julij Božič, direktor Oracla Slovenija: »Če kdaj, se je v letu 2020 pokazalo, da morajo podjetja pri pripravi poslovnih strategij močno vključiti tudi strategijo digitalizacije in avtomatizacije. Vse industrije so namreč vse bolj soočene s prepletanjem fizičnega in digitalnega sveta, s čimer je IT še pridobil pomembnost. V Oraclu Slovenija bomo letos pomagali podjetjem zagotoviti varna in performančno fleksibilna okolja za nemoteno delovanje glavnih poslovnih procesov. Čedalje več podjetij se odloča za prehod v oblačne storitve, pa naj bo to v enem od naših oblačnih centrov po svetu (public cloud) ali pa v podatkovnem centru podjetja (private cloud). Prek pilotnih projektov bomo skupaj z našimi strokovnjaki podjetjem omogočili pripravo strategij za prehod v digitalno poslovanje. Še vedno ostaja odločilen partnerski ekosistem z ogromno rešitvami, ki lahko strankam prinesejo dodano vrednost pri poslovanju in zagotovijo prepoznavnost slovenskega znanja tudi na regijski ravni.«

Haris Pinjo, direktor podjetja Cisco Slovenija: »Nepredvidljive okoliščine, s katerimi smo se srečali lani, so pokazale moč tehnologije in velik pomen sprejemanja hitrih odločitev. Novejše tehnološke rešitve so omogočile nadaljevanje poslovanja in dela – od bolnišnic, šol, velikih do malih podjetij. Vsi potrebujemo kakovostno internetno povezavo, enostavno upravljanje oddaljenih lokacij in varen dostop do podatkov. Zato smo v letu 2021 prepoznali te trende: 5G in Wi-Fi 6 sta nujen most digitalizacije, ki bo pomagal pri rasti IoT in senzorjem; integrirana in enostavna varnost podatkov; pomen poslovne analitike in aplikacij; plačilo za tehnologijo, ki jo dejansko uporabljamo (model SaaS), ter varna orodja za sodelovanje, ki zagotavljajo kakovost komunikacije in delo s katerekoli lokacije.«

Iztok Klančnik, generalni direktor HPE operated by Selectium (Slovenija in Bolgarija): »Za Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium je visokokakovostna uporabniška izkušnja na prvem mestu. V našem ospredju ostajajo rešitve za varno delo na daljavo, ki zaposlenim omogočajo enotno uporabniško izkušnjo, ne glede na to, ali so v pisarni matičnega podjetja, v domači pisarni ali delajo na terenu. Organizacijam bomo tudi v prihodnje pomagali pri uspešni vpeljavi pametnih IT-sistemov, ki uporabljajo strojno učenje, umetno inteligenco ter proaktivna priporočila od javnih in hibridnih oblakov do roba računalniškega omrežja. V letu 2021 pričakujemo, da bomo z IT-rešitvami, ki postajajo vse bolj avtonomne, povečali rast prodaje diskovnih sistemov ter strežniške in omrežne opreme za deset odstotkov glede na prejšnje leto.«

Jovan Glamočanin, direktor Lenova za jadransko regijo: »Neodvisna raziskava podjetja IDC kaže, da je trg osebnih računalnikov lani zrasel za 13,1 odstotka, kar je največja rast v prejšnjem desetletju. Povpraševanje na domačem trgu je sledilo globalnim smernicam, žal pa to ne velja za dobave opreme, zato smo tudi v Lenovu Slovenija podobno kot v drugih podružnicah in konkurenčnih podjetjih v Evropi zaznali veliko pomanjkanje prenosnikov. Povpraševanje bo precej presegalo ponudbo še vsaj pol leta. Vsekakor pa leto 2021 prinaša preobrazbo na številnih področjih – spremembam, povezanim z delom in izobraževanjem na daljavo, bodo sledile tudi tehnološke rešitve. V ospredje prihajajo mobilna omrežja pete generacije, umetna inteligenca in virtualna resničnost. S stališča IT-panoge je pred nami izjemno zanimivo leto.«

Boštjan Kavčnik, direktor podjetja Konica Minolta Slovenija: »Letos računamo na rast trga IKT. Glede na razmere je jasno, da je v poslovnem okolju manj tiskanja. Prilagoditev na te nove okoliščine je bila za nas preprosta, če ne kar nična, saj je že nekaj let naša globalna usmeritev povečevanje aktivnosti na področju digitalnega upravljanja dokumentov. V tem času smo izredno uspešno dodali tudi rešitve za robotsko avtomatizacijo procesov (RPA), ki strankam prek digitalizacije močno poenostavijo in olajšajo marsikatere ponavljajoče se delovne procese. Poleg naše osnovne dejavnosti naj poudarim še področje videorešitev Mobotix, ki med drugim z meritvami telesne temperature in napredne diagnostike na več ravneh pripomorejo k večji varnosti v poslovnih okoljih in drugje. Na področju profesionalnega tiska pa ponudbo zaokrožujemo z laserskimi sistemi za tisk nalepk in dodelavnimi stroji MGI, ki obogatijo tiskovine in s tem povišujejo njihovo vrednost.«

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Avto
Avto Varno na poti

Dinamičen ritem življenja in poln urnik zahtevata hitro odzivnost in mobilnost.

FINANCE
IKT
Kaj letos čaka svetovno in domačo telekomunikacijsko panogo
IKT
IKTEsad Jakupović Kaj letos čaka svetovno in domačo telekomunikacijsko panogo 3

Pomen telekomunikacij za gospodarski razvoj se bo še povečeval, a so pred telekomunikacijskimi operaterji kljub temu veliki izzivi – hkrati pa tudi obetajoče priložnosti

FINANCE
IKT
Kako platforme preoblikujejo digitalizacijo in trg informacijskih rešitev
IKT
IKTJakob Žorž Kako platforme preoblikujejo digitalizacijo in trg informacijskih rešitev

Samo vprašanje časa je, kdaj bodo prevzele primat v izvajanju poslovnih informacijskih sistemov

FINANCE
IKT
14 trendov na področju programske opreme
IKT
IKTEsad Jakupović 14 trendov na področju programske opreme 1

Izredne razmere, ki jih je povzročila pandemija, so vplivale tudi na industrijo programske opreme, ki je prispevala veliko inovacij in prebojev; letos se bodo ti procesi nadaljevali – predstavljamo nekatere pomembnejše trende, ki jih napovedujejo različna analitska podjetja in ustanove

FINANCE
Manager
Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več
PRO
Manager
SPLETNO POSLOVANJE
ManagerFinance prPRO Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več (PRO)

Dostavne službe na svoji spletni strani za sledenje pogosto izpišejo statuse pošiljke tako, da številni kupci ne razumejo dobro, kje je njihova pošiljka. Lastna spletna stran podjetja je zaradi visoke obiskanosti hkrati tudi odlična možnost pospeševanja prodaje.

FINANCE
IKT
Največje spremembe v zaslonih osebnih računalnikov
IKT
IKTMatjaž Ropret Največje spremembe v zaslonih osebnih računalnikov 4

Osebni računalniki so po desetletju premora znova v središču, prodaja lani največja po letu 2014

FINANCE
PMM
Pametna mesta – industrija, vredna več kot pol bilijona evrov
Pametna mesta in mobilnost
Pametna mesta in mobilnostEsad Jakupović Pametna mesta – industrija, vredna več kot pol bilijona evrov 1

Preobrazba urbanih okolij je edina rešitev za težave, ki jih prinašata povečevanje števila prebivalstva in nadaljnja urbanizacija

FINANCE
IKT
Letos približno štiriodstotna rast svetovnega trga IKT
IKT
IKTEsad Jakupović Letos približno štiriodstotna rast svetovnega trga IKT

V Evropi naj bi letos trg IKT stagniral, leta 2022 pa naj bi bila rast 3,4-odstotna

FINANCE
Manager
Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več
PRO
Manager
SPLETNO POSLOVANJE
ManagerFinance prPRO Zakaj spletne trgovine z lastno stranjo za spremljanje pošiljk prodajo več (PRO)

Dostavne službe na svoji spletni strani za sledenje pogosto izpišejo statuse pošiljke tako, da številni kupci ne razumejo dobro, kje je njihova pošiljka. Lastna spletna stran podjetja je zaradi visoke obiskanosti hkrati tudi odlična možnost pospeševanja prodaje.