Tehniški biser ob Soči bo delal elektriko in navduševal turiste

Hidroelektrarna Doblar, ki že 85 proizvaja elektriko iz Soče, bo postala tudi turistična zanimivost. V njej bo muzej s stalno razstavo, ta izjemen del tehniške dediščine pa si bodo obiskovalci čez leto dni lahko tudi od znotraj ogledali. Krožna pot po muzeju bo edinstvena, saj hidrocentrala obratuje. Kasneje bodo projekt še razširili.

Lokacija bodočega muzejskega prostora oziroma krožne poti je 
edinstvena, saj bo speljana po prostorih hidrocentrale Doblar in se 
bo  vklapljala v vsakdan  zaposlenih. Foto: Mitja Marussig
Lokacija bodočega muzejskega prostora oziroma krožne poti je edinstvena, saj bo speljana po prostorih hidrocentrale Doblar in se bo vklapljala v vsakdan zaposlenih. Foto: Mitja Marussig

KANAL > Kdor se pelje od Nove Gorice proti Tolminu ne more zgrešiti hidroelektrarne Doblar, ki stoji tik ob Soški cesti. Večina se je zagotovo vsaj enkrat vprašala, kako je videti notranjost te z novim delom in jezom impozantne zgradbe, v kateri že 85 let proizvajajo elektriko s (po)močjo Soče. Čez približno leto dni bodo lahko radovednost potešili. Soške elektrarne Nova Gorica (SENG) bodo namreč v prostorih hidroelektrarne do marca prihodnje leto postavile muzej tehniške dediščine in stalno razstavo o obnovljivih virih energije, so napovedali včeraj. Da je bil ravno 22. marec, dan vode, seveda ni naključje.

Turisti bodo izvedeli vse o pridobivanju energije na Soči

“V prvi fazi bomo uredili prostore za prikazovanje in razstavo, v drugi pa bomo na zunanjem delu umaknili stikališče in uredili parkirišče,” je povedal generalni direktor SENG Mitja Gorjan. “S projektom želimo ljudem približati to enkratno tehniško in arhitekturno dediščino, obenem pa prispevati delček k programu Evropske prestolnice kulture 2025 in turizmu v dolini,” je pojasnil. HE, ki ga je je tik pred 2. svetovno vojno zgradila takratna italijanska oblast, je bil višek inženirskega znanja tistega časa, posebej nadzorni prostori so pomembni tudi z vidika arhitekture. SENG bo za ureditev prostora in razstave prispeval 200.000 evrov.

Krožna pot po muzeju bo edinstvena, saj hidrocentrala obratuje. “V prostorih bodo eksponati in predstavitveni filmi. Obiskovalci bodo lahko izvedeli vse o energetski izrabi v Posočju, kako delujejo elektrarne oziroma posamezni energetski objekt, katere ostale obnovljive vire še imamo. Obiskovalce bomo peljali do sobe stare stikalnice, s katere se lepo vidijo vsi trije agregati HE Doblar,” je direktorica razvoja in investicij v SENG Alida Rejec podrobneje pojasnila, kako bo vse skupaj izgledalo v prvi fazi.

Našli so se v trajnosti, dediščini in Soči

Za izvedbo projekta so se povezali z zavodom GO!2025, uvrščen je bil tudi v prijavno knjigo EPK. Ne naključno, saj se oba zelo navezujeta na Sočo. “Sodelovanje z gospodarskimi družbami je izjemnega pomena, posebej s takšnimi kot SENG, s katerimi delimo skupne vrednote - trajnost, obnovljive vire energije, skrb za okolje in razvoj in ohranjanje tehniške in naravne dediščine,” je dejala v.d. direktorice zavoda GO!2025 Mija Lorbek. S predstavitvijo zgodovine in prihodnosti tega prostora skozi tehniško dediščino bo ena od vstopnih turističnih točk za regijo. “Gre tudi za multiplikativni učinek vlaganja v kulturo, saj se vsak vložen evro več kot podvoji že na kratki rok. Posredni učinki so še višji.” Umetniška svetovalka GO!2025 Neda Rusjan Bric ocenjuje, da bo muzej pomembno dopolnil bolj umetniško zasnovane projekte, vezane na Sočo, denimo ISOlabs Marka Peljhana.

Sodelovala bo tudi občina Kanal ob Soči, je potrdil župan Miha Stegel. “Zelo nas veseli, da se je SENG odločil ta biser odpreti tudi za javnost. Občina bo uredila počivališča, igrišča in ostalo infrastrukturo, da bi vse to postala zanimiva turistična točka. Gre za hidroelektrarno v sami gori in je res unikatna dediščina,” je napovedal.


Najbolj brano