Slovaški atentat in Slovenija: nasilje se vedno ...

doncic Ekipa24.si

Nastavite budilke: jasno je, kdaj bo Dallas igral ...

1 30.08.2023 18:26:53

Grovesu še druga zaporedna etapa, Evenepoelu bonifikacije, Roglič ni sprintal

Avstralec Kaden Groves je zmagovalec pete etape kolesarske dirke po Španiji. Na trasi od Morelle do Burriane (186,2 km) je slavil po sprintu glavnine. Favoriti so preživeli miren dan v sedlu, je pa šest bonifikacijskih sekund na vmesnem sprintu vzel Belgijec Remco Evenepoel in povišal vodstvo v skupnem seštevku.

Za 24-letnega Grovesa je bila to druga zaporedna etapna zmaga na letošnji španski pentlji, skupno pa je v karieri dobil 15 dirk. Tokrat je bil član Alpecin-Deceunincka za las hitrejši od presenetljivo drugega Italijana Filippa Ganne (Ineos Grenadiers), tretje mesto pa je osvojil Belgijec Dries Van Gestel (TotalEnergies).

Nekateri sprinterji so ostali brez boja za etapno zmago, potem ko je v enem od številnih krožišč, teh je bilo v zadnjih 15 km kar 16, okoli 3 km pred koncem prišlo do padca in posledično preveč razpotegnjene glavnine.

Od Slovencev je na koncu najvišje posegel Matevž Govekar (Bahran Victorious) z 18. mestom. V času glavnine je etapo sklenil tudi Primož Roglič (Jumbo-Visma). Bil je 62., mesto pred njim je končal njegov moštveni kolega Jan Tratnik. Domen Novak (UAE Team Emirates) je etapo z zaostankom 2:29 končal na 144. mestu.

Roglič tako kot večina drugih kandidatov za skupno zmago ni sprintal na vmesnem cilju 11 km pred koncem etape, Evenepoel (Soudal-Quick Step) pa je tam ukanil nekatere sprinterje ter svojim najbližjim zasledovalcem vzel šest bonifikacijskih sekund.

S tem je vodstvo v skupnem seštevku 23-letnik še nekoliko povišal. Španec Enric Mas (Movistar) za njim zdaj zaostaja 11 sekund, mladi Francoz Lenny Martinez (Groupama-FDJ) pa 17. Roglič je ostal med najboljšimi desetimi, zaostanek pa po novem znaša 43 sekund.

V četrtek bo na sporedu zahtevna etapa od La Vall d'Uixoja do Pica del Buitre (183,1 km) oziroma observatorija Javalambre. Slabih 11 km dolg zaključni vzpon je zelo zahteven s povprečnim naklonom 8 %. Najtežjih je zadnjih pet kilometrov s povprečjem okoli 10 %.