Janja Garnbret. Foto: BoBo/Borut Živulović
Najboljša športnika Slovenije sta Tadej Pogačar in Janja Garnbret. Pogačarja v Cankarjevem domu ni bilo, ker ga v četrtek že čaka kamp za trening v Madonni di Campiglio, zato njegova ekipa UAE noče tvegati morebitne okužbe. Foto: Reuters

Pogačar (262 točk) je letos drugič zapored dobil Dirko po Franciji, zmagal na dveh "spomenikih", na olimpijskih igrah v Tokiu pa osvojil bronasto medaljo na cestni dirki. Tretje leto zapored je najboljši športnik v Sloveniji kolesar, potem ko je prej dvakrat zapored zmagal Primož Roglič, ki je v letošnjem glasovanju osvojil drugo mesto (218 točk). Športni novinarji so na tretje mesto postavili Luko Dončića (97), ki je tako "premagal" zlatega kanuista Benjamina Savška (74).

Zmag se nikoli ne naveličaš
"Rad bi se lepo oblekel in šel na takšen slovesen dogodek, žal pa so mi v ekipi nekako prepovedali udeležbo na dogodkih, ker čez dva dneva odhajamo na trening kamp v Madonno di Campiglio in bi bilo nespametno, če bi se okužil," je prek videopovezave povedal Pogačar. Pri ženskah ni bilo dileme: za zlata medaljo na olimpijskih igrah v Tokiu je bila že nagrajena Janja Garnbret: "Nagrado sem dobila tretjič, a občutek je vedno enak. Nikoli se ne naveličaš zmag. To mi je v veliko čast!"

Košarkarji najboljša ekipa leta
Drugo mesto je osvojila Tina Trstenjak in tretje Nika Križnar. Najboljša ekipa letošnjega leta je slovenska moška košarkarska reprezentanca (66 točk), ki je bila v Tokiu zelo blizu medalji na olimpijskih igrah, saj je igrala v polfinalu. Drugo mesto so osvojili odbojkarji (37 točk), ki so bili na evropskem prvenstvu tudi drugi.

Rok Možič ponos slovenske odbojke
Najobetavnejša mlada športna osebnost leta je odbojkar Rok Možič, ki je Merkur Maribor presenetljivo popeljal do naslova državnih prvakov, pred novo sezono pa prestopil v elitno italijansko ligo k Veroni. Hkrati je uspešno igral tudi v slovenski reprezentanci, ki je na evropskem prvenstvu osvojila srebrno medaljo.

Tiršek pričakovano najboljši športnik invalid
Nagrado za najboljšega športnika invalida leta je prejel Franček Gorazd Tiršek, ki je v Tokiu osvojil dve olimpijski medalji. Najprej je bil uspešen v streljanju z zračno puško stoje. Pokazal je izjemno psihološko trdnost, po slabšem začetku finala je imenitno nadaljeval in bil srebrn. Nekoliko presenetljivo je osvojil še bron v disciplini zračna puška leže. S tem je število olimpijskih medalj povečal na štiri in potrdil, da je eden najboljših strelcev invalidov na svetu.

Janja Garnbret in Tadej Pogačar športnika leta

Tina Maze novo ravnovesje našla v materinstvu
Nagrade so podeljevali športni velikani preteklih 30 let, tudi šestkratna športnica leta Tina Maze: "Življenje je super. Vedno je bilo treba imeti ravnovesje, zdaj sem ga našla kot mama." Voditelja prireditve sta bila športna novinarja Saša Jerković in Irena Shyama Hlebš. Za glasbeno spremljavo je skrbela skupina Big Foot Mama, ki je lani praznovala 30-letnico delovanja, a so slavnostni koncert z letošnjega znova premaknili na naslednje leto.

2010: Dejan Zavec (boks)
2011: Peter Kauzer (kajak/kanu na divjih vodah)

Kustec: Ste izjemni ambasadorji Slovenije

Športnike sta v predsedniški palači popoldne sprejela predsednik Borut Pahor in ministrica Simona Kustec. "Slovenija ima za sabo relativno kratko obdobje dokazovanja, kako pomemben je šport za življenje ljudi v Sloveniji in kako zelo izjemni so rezultati ne le v evropskem, temveč tudi v svetovnem merilu. Ste izjemni ambasadorji Slovenije, za kar vam gre iskrena zahvala," je med drugim dejala ministrica.

Vlada je v letu 2021 povišala vrednost nagrad za prejemnike odličij na olimpijskih in paraolimpijskih igrah. Športnik in njegov trener sta upravičena vsak do 55.000 evrov za zlato medaljo, 45.000 evrov za srebrno medaljo in 38.000 evrov za bronasto medaljo. Skupaj je bilo v letu 2021 za olimpijske in paraolimpijske medalje športnikom in njihovim trenerjem izplačanih 662.000 evrov.