Nemški predsednik Steinmeier se sramuje grozodejstev, ki jih je Nemčija počela v svojih kolonijah. Foto: EPA
Nemški predsednik Steinmeier se sramuje grozodejstev, ki jih je Nemčija počela v svojih kolonijah. Foto: EPA

Predsednik Frank-Walter Steinmeier je govoril v tanzanijskem muzeju v Songei, kjer je potekala vstaja. "Rad bi prosil za odpuščanje za to, kar so Nemci tukaj storili vašim prednikom. Kar se je zgodilo tukaj, je naša skupna zgodovina, zgodovina vaših prednikov in zgodovina naših prednikov v Nemčiji," je dejal.

Predsednik Steinmeier je izrazil upanje, da si bosta Tanzanija in Nemčija lahko prizadevali za skupen pogled na preteklo zgodovino, poroča BBC.

Upor Maji Maji

Tanzanija je bila del nemške vzhodne Afrike, ki so jo sestavljali še današnja Ruanda, Burundi in deli Mozambika. Upor Maji Maji so leta 1905 sprožili domačini, potem ko so jih nemški kolonialisti silili k pridelavi bombaža za izvoz. Po krvavo zadušenem uporu leta 1907 so glave nekaterih uporniških voditeljev odsekali in odpeljali nazaj v Nemčijo, da bi jih razstavili v muzejih.

Današnji potomci so si dolgo prizadevali za vrnitev lobanj njihovih prednikov in jih dokončno locirali s pomočjo DNK-testov. Steinmeier se je med govorom dotaknil vprašanja repatriacije človeških ostankov rekoč, da bo Nemčija iskala "odgovore na neodgovorjena vprašanja, ki vam ne dajo miru".

Repatriacija kulturnih dobrin

V torek je Steinmeier po srečanju s predsednikom Samio Suluhujem Hassanom v Dar es Salaamu obljubil, da bo Nemčija sodelovala s Tanzanijo pri "repatriaciji kulturnih dobrin".

Leta 2021 je Nemčija uradno priznala, da je med okupacijo Namibije zagrešila genocid.

Steinmeierjevo opravičilo je prišlo po tem, ko je kralj Združenega kraljestva Karel III. med obiskom v Nairobiju priznal "gnusna in neopravičljiva nasilna dejanja, storjena nad Kenijci" med njihovim bojem za neodvisnost.