Foto: EPA
Foto: EPA

Izgredniki so zažigali smetnjake in vandalizirali nekaj trgovin, je sporočila policija. Ciprski mediji navajajo očividce, ki so dejali, da je bilo napadenih tudi nekaj tujcev.

Tarče napadov so bili dostavljavci hrane azijskega rodu, uničene pa so bile izložbe trgovin v lastništvu priseljencev. Nasilje se je nadaljevalo tudi v soboto in je trajalo do nedelje zgodaj zjutraj, poročanje Reutersa navaja Al Džazira. Policija je uporabila vodni top.

Nekateri protestniki so bili zamaskirani in nosili transparent z napisom "begunci niso dobrodošli". V noči med soboto in nedeljo so bili napadeni in oropani trije ljudje iz jugovzhodne Azije, poročajo lokalni mediji.

Med žrtvami je bila tudi skupina obiskovalcev iz Kuvajta, na družbenih omrežjih pravijo očividci. En pripadnik skupine je bil v invalidskem vozičku.

Zadnji incident se je zgodil nekaj dni po tem, ko je bilo aretiranih 20 ljudi med nasilnimi spopadi med Ciprčani in prebežniki blizu letovišča Pafos na zahodu otoka, kamor so oblasti začele nameščati sirske begunce.

Grški Ciprčani so beguncem vpili "odidite", nasilje pa se je začelo, kot je sporočila policija, ko so se srečali s skupino Sircev.

Nasilje se je nadaljevalo, ko je okoli 500 Sircev mirno protestiralo, je sporočila policija, ki je obe strani protestnikov razgnala s solzivcem in vodnim topom.

Predsednik Cipra Nikos Kristodulides pravi, da takšni napadi državo sramotijo. Foto: EPA
Predsednik Cipra Nikos Kristodulides pravi, da takšni napadi državo sramotijo. Foto: EPA

Veliko število rasističnih napadov

V soboto se je predsednik Cipra Nikos Kristodulides sestal na izrednem sestanku z načelnikom policije, pravosodnim in notranjim ministrom. Gre za drugo izredno srečanje v enem tednu po nasilju v Pafosu.

"Če bi tisti, ki so bili vpleteni (v incident v Limasolu) ljubili ali imeli radi našo državo, ne bi počeli tega, kar predvsem žali našo državo," je dejal vidno jezen Kristodulides.

V zadnjih 16 letih je bilo na sodiščih v grškem delu Cipra 413 rasističnih napadov in incidentov, še 125 takšnih primerov pa ni končanih, poroča ciprski časnik Politis.

Prebežniki v revščini

Ciper, član EU-ja, se pritožuje zaradi velikega števila prebežnikov, ki prihajajo po Sredozemskem morju. Po podatkih EU-ja ima ta država največje število prvih prošenj za azil v Uniji v odnosu na število prebivalcev.

Ciprske oblasti so prejšnji teden sporočile, da predstavljajo prebežniki po ocenah šest odstotkov prebivalcev otoka. To povprečje v EU-ju je en odstotek.

Al Džazira poroča, da so begunska taborišča na Cipru prenatrpana. V številnih krajih so nastala geta, v katerih ljudje živijo v revščini.

V zadnjih petih mesecih se je po podatkih notranjega ministrstva število prošenj za azil sicer zmanjšalo za 53 odstotkov.

Med marcem in julijem lani je za azil zaprosilo več kot 10.600 ljudi, v istem obdobju letos pa 4976.

Medtem pa policija sporoča, da se povečuje število prebežnikov, ki prihajajo po morju. V zadnjih treh mesecih jih je na 45 majhnih ribiških čolnih priplulo več kot 500. Velika večina jih je iz Sirije.