14. 4. 2024,
19.36

2 tedna

Thermometer Blue 0,21

Stuttgart RB Leipzig Borussia Dortmund Bayer Leverkusen Bayern München Kevin Kampl Benjamin Šeško Benjamin Šeško Bundesliga nemško prvenstvo

Nedelja, 14. 4. 2024, 19.36

2 tedna

Nemško prvenstvo, 29. krog

Zgodovinski podvig Bayerja, konec vladavine Bayerna

Bayer Leverkusen | Zgodovinski uspeh Bayerja iz Leverkusna, ki je osvojil naslov nemškega prvaka. | Foto Guliverimage

Zgodovinski uspeh Bayerja iz Leverkusna, ki je osvojil naslov nemškega prvaka.

Potem ko si je Bayer Leverkusen že nekaj časa pripravljal teren za prvi naslov v zgodovini kluba, ga je v nedeljo tudi matematično potrdil po zmagi proti Werderju s 5:0 v 29. krogu nemške bundeslige. Bayer je tako na nemškem prestolu nasledil Bayern, ki je bil prvak zadnjih 11 let. Bayer je tako prišel do prvega naslova nemškega prvaka. Mladi slovenski as Benjamin Šeško je v 29. krogu z golom v 68. minuti pomagal Leipzigu do zmage nad Wolfsburgom (3:0). To je bil deveti gol Radenčana v nemški bundesligi.

Bayer je še vedno neporažen na uradnih tekmah v tej sezoni, niz je podaljšal na 43. Pred tekmo je bilo jasno, da imajo farmacevti vse v svojih rokah: ob zmagi proti Werderju bi najbližjima zasledovalcema Bayernu in Stuttgartu ušli na neulovljivih +16 pred zadnjimi petimi krogi.

V Leverkusnu se projekta proslavljanja niso lotili prav nič vraževerno. Na stadionu so navijači že pred dvobojem lahko kupili čepice in majice z napisom Prvaki 2024, že pred tekmo pa so ob prihodu igralcev navijači, zbralo se jih več kot 10.000, pripravili špalir na ulici do stadiona. Ob tej priložnosti so ulico začasno preimenovali kar v Ulico Xabija Alonsa - po trenerju, ki je z nekoč tovarniško ekipo farmacevtskega velikana Bayerja dosegel največji uspeh od ustanovitve leta 1904.

Bayer Leverkusen | Foto: Guliverimage Foto: Guliverimage

Na igrišču so nato nogometaši Bayerja le še potrdili teorijo in jo spremenili v prakso z zmago. Čeprav se je Werder trudil, ni bil dorasel tekmec, premoč domačih je prvi potrdil Victor Boniface v 25. minuti. V nadaljevanju pa sta za potrditev lovorike zadela še Granit Xhaka (60.) in Florian Wirtz (68.). Ko je ta v 84. minuti zadel še četrtič, so najbolj nestrpni navijači že vdrli na igrišče, nogometaši so jih komajda prepričali, da naj še nekaj minut počakajo, v 90., po še tretjem golu Wirtza, pa se je množica dokončno vsula na teren in veliko slavje v Leverkusnu se je lahko začelo.

S prvim naslovom prvaka v Nemčiji so navijači Leverkusna lahko vsaj delno pozabili na dogodke pred 24 leti, ko je imel klub pred zadnjim krogom tri točke naskoka in bi potreboval le še eno z gostovanja pri Unterhachingu. A je takrat izgubil, prvak pa je z enakim številom točk in z boljšo razliko v zadetkih postal Bayern.

Mimogrede so novi prvaki postavili še en rekord lige, saj so zdaj moštvo, ki je najdlje v sezoni zdržalo brez poraza. Do tega kroga so si delili dosežek z 28 krogi brez poraza z Bayernom iz sezone 2013/14, a so Münchenčani takrat nato doživeli poraz v 29. krogu.

Končna zmaga že po 29. krogu pa je tretja najzgodnejša odločitev o prvaku v zgodovini, le Bayern je dvakrat slavil prej, po 27. in 28. krogu.

"Neverjetno je. Nisem še dojel vsega, to je kot v najlepših sanjah," je prvi odziv enega od današnjih junakov Wirtza povzela nemška tiskovna agencija dpa, ki je še dodala, da se je klub zdaj znebil vzdevka Vizekusen (kar je letelo na izgubljene poskuse naskoka na lovoriko) in je postal Meisterkusen.

Veliko zaslug za preboj ima trener Xabi Alonso, ki je klub prevzel oktobra 2022, ko je bil na lestvici šele 17., zdaj pa je prvak. "Nekaj posebnega je za vse igralce, ko prvič postanejo prvaki. Zelo ponosni smo, mogoče pa je tudi dobro za bundesligo in nemški nogomet, da je prvak še kdo drug," pa je dejal Španec. Na novinarski konferenci po tekmi so ga po stari nemški nogometni tradiciji njegovi igralci nato temeljito zalili s pivom.

Liverpool Atalanta  Gianluca Scamacca
Sportal Klopp jezen, zaskrbljen, navijači na Anfieldu osupli

Leipzig Benjamina Šeška in Kevina Kampla je do pomembnih točke v boju za čim višjo uvrstitev v nemškem prvenstvu prišel v soboto z zmago proti Wolfsburgu. Mladi Radečan je zaigral od prve minute, v 68. minuti pa zadel za vodstvo domačih z 2:0. Prvi gol na tekmi je že v 13. minuti dosegel Dani Olmo. Končni izid tekme je postavil Lois Openda v 88. minuti.

Šeško je bil nevaren že v prvem delu, ko je v 6. minuti poskušal z roba kazenskega prostora, v 33. minuti mu je le malo ušla žoga za nevaren strel. V 68 minuti pa je sam začel protinapad, podal do Xavija Simonsa, ki je žogo lepo vrnil Šešku, ta pa je neubranljivo zabil žogo v spodnji levi kot.

Radenčan je bil nevaren že v prvem polčasu, mrežo Wolfsburga pa je zatresel v drugem. | Foto: Reuters Radenčan je bil nevaren že v prvem polčasu, mrežo Wolfsburga pa je zatresel v drugem. Foto: Reuters

Zanimivo je bilo tudi v spopadu soimenjakinj, Borussie iz Dortmunda in Mönchengladbacha. Srečanje so z zanimanjem pospremili tudi pri Oblakovem Atleticu, saj bodo v Porurju gostovali v torek in iskali pot do polfinala lige prvakov. Dortmundčani so v napeti tekmi slavili z 2:1, oba gola za goste je prispeval Avstrijec Marcel Sabitzer. Leipzig in Dortmund z enakim številom točk (56) ostajata na četrtem in petem mestu prvenstvene lestvice.

Nogometaši Bayerna pa po 11 letih predajajo nemško krono. Bayer je od naslova prvaka oddaljen le še milimetre. Šest krogov pred koncem ima pred Bavarci, 33-kratnimi nemškimi prvaki 13 točk prednosti. Bayern je bil v soboto z 2:0 boljši od Kölna, zato bo moral Bayer Leverkusen naslov prvaka potrditi kar sam v nedeljo. Izbranci Xabija Alonsa so še neporaženi v tej sezoni, tako doma kot tudi v Evropi, v zgodovini bundeslige se lahko vpišejo kot prvi, ki bi prišli do krone neporaženi. V nedeljo se bodo doma spopadli z Werderjem.

V uvodni tekmi 29. kroga je Augsburg v petek zvečer z 2:0 premagal Union Berlin.